En fortryllende aften tæt på vandkanten, med et spændende program for alle, børn og voksne, med interesse for menneskets bedste ven. Med disse ord bliver Mig og min hund i Jels præsenteret af arrangørerne.
Markedspladsen åbner kl. 17.00. Her vil der vil være mulighed for at købe aftensmad, is, churros og kaffe på pladsen. Der vil være opstillet Bungee trampoliner og andet sjov for de mindste.
Det er AniCura Sydvet, der står bag arrangementet som udover en masse sjov for børn også byder på et panel af 6 dyrlæger og Irene Jarnved, som vil svare på nysgerrige hundeelskeres spørgsmål.
Derudover er der både træning og foredrag.
– Arrangementet er ganske unikt og består af både en træningssession ved en af landets bedste hundetrænere og skarpeste hjerner indenfor hundeadfærd. Hun afholder også efterfølgende et foredrag om stress hos hunde. Det er ganske unikt, fordi vi aldrig har afholdt et arrangement af den størrelse før, vi er pt netop ramt deltager nummer 300 og de tikker stadig ind, lyder det fra Marie Nordby, Mellemleder Anicura Sydvet Dyrehospitaler.
Arrangementet løber fra 17.00 - 21.00 Ved Jels Vikingespils Friluftsscene, Søvej 5C, 6630 Rødding.
Tilmelding kan ske HER, og det koster en flad 50’er pr. person. Børn og unge under 18 er gratis.
Lørdagens formiddagsprogram i Store RIng bød blandt andet på et spændende foredrag om læsehunde
Direktør for Dansk Kennel Klub, Jens Glavind havde en klar opfordring, da han holdt foredrag om fremtiden for DKK
På inspirationsdagene holder Rikke Vils foredrag om fastholdelse af frivillige. Her kan du læse om syv typer af frivillige
Når påsken er overstået, kan du igen komme til træning med din hund, såfremt det foregår i små grupper og tager hensyn til retningslinjerne mod smitte af Covid-19
Vi har valgt at udgive sidste års træningstips fra HUNDEN her på hunden.dk. I dag kan du lære sidde mellem ben, som blev udgivet i bladet i december 2019
Vi har valgt at udgive sidste års træningstips fra HUNDEN her på hunden.dk. I dag kan du lære snude i kegle, som blev udgivet i bladet i oktober 2019
Mandag var en af de dage, der i den grad viser, at de mange timer, der bruges på træning af politihunde, er det hele værd
Regnvejr…endnu engang vælter regnen ned, og hvis din hund ikke er til regnvejr, bliver den rastløs. Denne øvelse driver forhåbentlig noget af rastløsheden væk.
Adfærd og træning:
Hvor er kimen til at lykkes?
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.