Mig og min hund i Jels

05-09-2018 08:32

Bjarke Kirkegaard Nielsen

I aften kan man komme til et spændende arrangement i det sydlige Jylland. Her vil man blandt andet kunne opleve Irene Jarnved

Copyright Hunden.dk
Privatfoto
Nyheden fortsætter efter annoncen

En fortryllende aften tæt på vandkanten, med et spændende program for alle, børn og voksne, med interesse for menneskets bedste ven. Med disse ord bliver Mig og min hund i Jels præsenteret af arrangørerne.

Markedspladsen åbner kl. 17.00. Her vil der vil være mulighed for at købe aftensmad, is, churros og kaffe på pladsen. Der vil være opstillet Bungee trampoliner og andet sjov for de mindste.

Det er AniCura Sydvet, der står bag arrangementet som udover en masse sjov for børn også byder på et panel af 6 dyrlæger og Irene Jarnved, som vil svare på nysgerrige hundeelskeres spørgsmål.

Derudover er der både træning og foredrag.

Nyheden fortsætter efter annoncen

– Arrangementet er ganske unikt og består af både en træningssession ved en af landets bedste hundetrænere og skarpeste hjerner indenfor hundeadfærd. Hun afholder også efterfølgende et foredrag om stress hos hunde. Det er ganske unikt, fordi vi aldrig har afholdt et arrangement af den størrelse før, vi er pt netop ramt deltager nummer 300 og de tikker stadig ind, lyder det fra Marie Nordby, Mellemleder Anicura Sydvet Dyrehospitaler.

Arrangementet løber fra 17.00 - 21.00 Ved Jels Vikingespils Friluftsscene, Søvej 5C, 6630 Rødding.

Tilmelding kan ske HER, og det koster en flad 50’er pr. person. Børn og unge under 18 er gratis.

 

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout