En fortryllende aften tæt på vandkanten, med et spændende program for alle, børn og voksne, med interesse for menneskets bedste ven. Med disse ord bliver Mig og min hund i Jels præsenteret af arrangørerne.
Markedspladsen åbner kl. 17.00. Her vil der vil være mulighed for at købe aftensmad, is, churros og kaffe på pladsen. Der vil være opstillet Bungee trampoliner og andet sjov for de mindste.
Det er AniCura Sydvet, der står bag arrangementet som udover en masse sjov for børn også byder på et panel af 6 dyrlæger og Irene Jarnved, som vil svare på nysgerrige hundeelskeres spørgsmål.
Derudover er der både træning og foredrag.
– Arrangementet er ganske unikt og består af både en træningssession ved en af landets bedste hundetrænere og skarpeste hjerner indenfor hundeadfærd. Hun afholder også efterfølgende et foredrag om stress hos hunde. Det er ganske unikt, fordi vi aldrig har afholdt et arrangement af den størrelse før, vi er pt netop ramt deltager nummer 300 og de tikker stadig ind, lyder det fra Marie Nordby, Mellemleder Anicura Sydvet Dyrehospitaler.
Arrangementet løber fra 17.00 - 21.00 Ved Jels Vikingespils Friluftsscene, Søvej 5C, 6630 Rødding.
Tilmelding kan ske HER, og det koster en flad 50’er pr. person. Børn og unge under 18 er gratis.
Lørdagens formiddagsprogram i Store RIng bød blandt andet på et spændende foredrag om læsehunde
Direktør for Dansk Kennel Klub, Jens Glavind havde en klar opfordring, da han holdt foredrag om fremtiden for DKK
På inspirationsdagene holder Rikke Vils foredrag om fastholdelse af frivillige. Her kan du læse om syv typer af frivillige
Det kan være svært at overbevise sin hund om, at det er bedst at komme, når man kalder, hvis den nu lige har gang i et eller andet spændende. Her er nogle tips til, hvordan du kan lære din hund at komme, når den kalder.
Forskning viser, at hundes personlighed ændrer sig meget i løbet af livet. Faktisk spiller hundens ejer en stor rolle i ændringerne
Regnvejr…endnu engang vælter regnen ned, og hvis din hund ikke er til regnvejr, bliver den rastløs. Denne øvelse driver forhåbentlig noget af rastløsheden væk.
Hos hunden.dk bringer vi både store, små, sjove eller bevægende historier. Det kan f.eks. være om træning, adfærd, arrangementer, udstillinger, oplevelser eller sundhed - alt sammen i relation til vores elskede hunde.
For andet år i træk er der Mig og Min Hund i Jels. Det finder sted onsdag aften
Et forskerhold fra Wien har undersøgt hvordan vores adfærd påvirker vores hundes evne til at håndtere stressende oplevelser
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.
I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.