En fortryllende aften tæt på vandkanten, med et spændende program for alle, børn og voksne, med interesse for menneskets bedste ven. Med disse ord bliver Mig og min hund i Jels præsenteret af arrangørerne.
Markedspladsen åbner kl. 17.00. Her vil der vil være mulighed for at købe aftensmad, is, churros og kaffe på pladsen. Der vil være opstillet Bungee trampoliner og andet sjov for de mindste.
Det er AniCura Sydvet, der står bag arrangementet som udover en masse sjov for børn også byder på et panel af 6 dyrlæger og Irene Jarnved, som vil svare på nysgerrige hundeelskeres spørgsmål.
Derudover er der både træning og foredrag.
– Arrangementet er ganske unikt og består af både en træningssession ved en af landets bedste hundetrænere og skarpeste hjerner indenfor hundeadfærd. Hun afholder også efterfølgende et foredrag om stress hos hunde. Det er ganske unikt, fordi vi aldrig har afholdt et arrangement af den størrelse før, vi er pt netop ramt deltager nummer 300 og de tikker stadig ind, lyder det fra Marie Nordby, Mellemleder Anicura Sydvet Dyrehospitaler.
Arrangementet løber fra 17.00 - 21.00 Ved Jels Vikingespils Friluftsscene, Søvej 5C, 6630 Rødding.
Tilmelding kan ske HER, og det koster en flad 50’er pr. person. Børn og unge under 18 er gratis.
Lørdagens formiddagsprogram i Store RIng bød blandt andet på et spændende foredrag om læsehunde
Direktør for Dansk Kennel Klub, Jens Glavind havde en klar opfordring, da han holdt foredrag om fremtiden for DKK
På inspirationsdagene holder Rikke Vils foredrag om fastholdelse af frivillige. Her kan du læse om syv typer af frivillige
En video fra Crufts har fået en kvinde til at lære sin hund at give hjertemassage på bare 45 minutter
Med et imponerende samarbejde og masser af træning har beaglen Storm og hans fører Leif Scheel opnået bemærkelsesværdige resultater inden for schweissprøver og sporchampionater. Historien om deres rejse er en fortælling om dedikation, tab og et unikt bånd mellem hund og menneske.
Et perfekt indkald kræver masser af træning. Og det er ikke ualmindeligt, at der sniger sig dårlige vaner ind undervejs.
Når vilde dyr påkøres, skambides eller skamskydes, men overlever, er det vigtigt at finde dyret så hurtigt som muligt, så det ikke går en lang og tragisk død i møde. Til dette arbejde har vi heldigvis vores dygtige schweissfører og deres fantastiske hunde.
I fire dage var der international lydighedscamp i InDog EliteCenter i Viborg. Det var et virkelig flot arrangement
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet