Dansk Kennel Klub (DKK) har introduceret en ny funktion i hundeweb, der gør det muligt at samle alle sundhedsundersøgelser ét sted. Funktionen, der hedder “Anden sundhed”, giver hundeejere og opdrættere mulighed for at registrere sundhedsresultater, der ikke indgår i DKK’s officielle rekvisitionssystem.
Et digitalt sundhedsarkiv
Indtil nu har hundeweb primært været brugt til registrering af sundhedsundersøgelser, der skal købes rekvisitioner til. Men med den nye funktion kan hundeejere nu selv tilføje dokumentation for øvrige undersøgelser, der ikke er et krav eller anbefaling for racen, men som stadig kan være relevante for hundens sundhedsprofil.
Eksempler på sundhedsundersøgelser, der kan komme til at ligge under "Anden sundhed" er PennHip, tandattest, testrapporten af en DNA multitest og lignende.
Dermed fungerer fanen som et slags bibliotek, hvor man kan gemme alle resultater samlet ét sted. Det giver bedre overblik og gør det lettere at dele informationen med andre, oplyser Dansk Kennel Klub.
Sådan fungerer det
Registreringen af sundhedsresultater sker via en ny fane i hundeweb. Dokumentationen skal være i PDF-format og indeholde følgende oplysninger:
Der er en mindre udgift forbundet med registreringen: 69 kr. pr. resultat eller 149 kr. for tre resultater på samme hund. Dokumentet må ikke overstige 10 MB i størrelse.
Ingen kontrol fra DKK
Det er vigtigt at bemærke, at sundhedsresultater, der registreres under “Anden sundhed”, ikke bliver kontrolleret af DKK og derfor ikke kan bruges til at opfylde avlskrav. Funktionen er udelukkende et værktøj til at samle og arkivere sundhedsoplysninger.
Lettere adgang for alle
En af fordelene ved at registrere sundhedsresultaterne i hundeweb er, at andre med adgang til DKK’s hundedatabase også kan se oplysningerne. Det gør det nemmere at dele sundhedsstatus med eksempelvis hvalpekøbere eller andre opdrættere.
For mere information om registreringen kan DKK kontaktes på info@dkk.dk eller telefon 56188100.
Estiske Aet Toose fra Estland rejste over en periode på syv måneder tre gange til Danmark, for at udstille. I Fredericia kulminerede den målrettede indsats da hendes field spaniel sikrede sig det sidste certifikat og titlen som bedst i racen.
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.
Det nye nummer af HUNDEN er landet, og her kan du blandt andet læse det store portræt af Helle Nielsen. Efter 25 års dedikeret arbejde med flatcoated retrievere, har hun nu modtaget DKK’s opdrætterpris.
Blandt enorme mængder af boder med hesteudstyr ved hingstekåringen i Herning finder man også Dansk Kennel Klub, som er her for at vise sig frem og få viden med tilbage til Solrød
Ingen anden dyreart fås i så forskellige udgaver som hunden: Med krøller eller stritpels, langhåret, korthåret eller måske helt uden pels, og fra to kilo til 100 kilo. Selskabelig, vogtende, trækkende eller apporterende. Uanset egenskaber kan du møde dem alle i den kommende weekend, den 8. og 9. februar, hvor Dansk Kennel Klub skyder hundeåret i gang med det allerførste topmøde mellem hunde fra hele verden i Messe C i Fredericia
Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, er en af de markante oplægsholdere biolog og naturformidler Anders Kofoed.
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Vindruer og rosiner kan virke som en sund snack, men for hunden gemmer de på en livsfarlig risiko. Selv en enkelt drue kan føre til akut nyresvigt, og det er derfor afgørende at kende tegnene på forgiftning i tide.