Oprindelsen af de første cairn terriere fortaber sig i fortællinger om de små robuste hunde fra det nordlige Skotland, som blev brugt til jagt på skadedyr. Men at racen har eksisteret i århundreder tilbage, finder vi belæg for i gamle beretninger og billeder af små hunde, der til forveksling ligner den cairn terrier, vi kender i dag.
100 års avl
I lighed med andre hunderacer er nutidens cairn terrier et resultat af mange opdrætteres avlsarbejde gennem mere end 100 år. Vi ved, at cairn terrieren debuterede i udstillingsverdenen i 1909, hvor mrs. Alastair Cambell fra Argyll udstillede tre eksemplarer i Inverness under navnet ”korthårede skye terriers” og senere samme år på Crufts i London. Det resulterede i en krig om navnet, idet skye terrierejere protesterede imod, at den lille korthårede hund skulle bære navnet Skye. Uenigheden om navnet fortsatte, indtil den engelske kennelklub i 1910 besluttede, at racens navn skulle være cairn terrier.
Cairn terrier i Danmark
Den første stambogsførte cairn terrier i Danmark var Fergus of Penshurst (kaldet Jack) importeret i 1924 og ejet af K. Øllgaard. Formodentlig en hund, der ikke har haft betydning for den senere avl. Grundstammen for opdræt af cairn terriere i Danmark ligger i linjer fra engelske, skotske, irske og svenske kenneler, hvor især hunde fra den svenske Kennel Snorrehus har haft stor indflydelse på den tidlige avl. To meget betydningsfulde danske opdrættere fra 1930’erne og -40’erne, som bør nævnes, er: Kennel Lenox ved Grethe Mayland-Jacobsen og Kennel Dalgashus ved Hertha Andersen, der begge lagde navne til flere champions. Fra slutningen af 1950’erne og ind i -60’erne gjorde Kennel Sønderring ved M. Søndergaard sig bemærket med flere hunde, der gjorde det godt (champions) i udstillingssammenhæng.
Fra midt 1960’erne og helt frem til i dag har flere opdrættere avlet mange skønne cairn terriere, hvilket har vist sig på præmieskamlerne både her i Danmark og det øvrige Europa.
Det første registrerede kuld cairn terrierhvalpe i Danmark var efter Dougal d’Escosse/han og Gnat/tæve begge ejet af Vera Michaelsen. Kuldet bestod af to hanner og en tæve, der fik navnene Jockel, Rochel og Sally. Betydningsfulde champions var Kim of Holt 1930 – importeret og ejet af Grethe Glad, Gloster Jack 1935 – opdrættet og ejet af Gunder Knudsen, Kennel Gloster. Gennem tiden har der været flere markante avlshanner, blandt andre i slutningen af 1970’erne til først i 1980’erne Dancairn Tjep, opdrættet af Børge Schultz og ejet af Jette og Jarno Corneliussen, men det var de to førstnævnte, der dannede grundlaget. Cairn terrierpopulationen i Danmark er vokset jævnt fra starten i 1924 og ind i det tyvende århundrede, og en mere åben verden og øget rejselyst har fremmet avlssamarbejdet over grænserne.
Verdens bedste ven
I dag er der registreret 82 danske opdrættere af cairn terrier på listen over kennelmærkeindehavere i Dansk Kennel Klub, 36 af disse er aktive i Dansk Terrier Klub. De fleste opdrætter i lille skala med maksimum to kuld om året. I de seneste år har antal registrerede cairn terrierhvalpe i Dansk Kennel Klub ligget stabilt på omkring 300-400 årligt. Der er øget interesse for racen, som gør, at der kan være lang ventetid hos de fleste opdrættere.
Cairn terrieren er en rigtig god familiehund, som udover at elske at lege med børnene også er en stor humørspreder.
Racen bliver kaldt verdens bedste ven, hvilket skyldes dens venlige og omgængelige sind. Dens store sociale egenskaber skyldes især, at den er blevet brugt til at jage og fange skadedyr. Derfor har dens forhold til mennesket været tæt fra starten.
De fleste hundeejere kender fornemmelsen af en kold, våd snude mod hånden. I Kenneth Stevens og Øyvind Torseters billedbog "Hvordan hunden fik sin våde snude" får vi en fantasifuld og opdigtet forklaring på, hvordan det hele startede ombord på Noas ark.
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
Nye kursister på Dansk Kennel Klubs grundinstruktøruddannelse begyndte deres rejse mod at blive hundeinstruktører med en blanding af teoretisk undervisning og praktiske øvelser.
Den talentfulde juniorhandler Simone Riisgaard Kristiansen imponerede dommerne og sikrede sig sejren i juniorhandling-finalen ved Dansk Kennel Klubs prestigefyldte Show of Winners.
En ny bekendtgørelse sætter vigtig ramme for sund hundeavl samt velfærd for avlstæver.
To ægtepar har valgt at tage Dansk Kennel Klubs grunduddannelse sammen for at kombinere deres kærlighed til hunde og træning. Med store planer for fremtiden ønsker de at skabe aktive træningsmiljøer og dele deres viden med andre hundeejere.
Hver måned kårer vi månedens bedste læserfotos i Magasinet HUNDEN. Send gerne jeres bedste billeder
Solskin, blå himmel og kølig brise rammer Vejen Idrætscenter – en frisk kontrast til sidste års regnvejr
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse