Hvordan sikrer vi hundenes sundhed, trivsel og gode liv i fremtidens Danmark? Det spørgsmål stod centralt, da Dansk Kennel Klub i september samlede eksperter, politikere, organisationer og hundefolk til Hundevelfærdskonferencen 2025 i København. En hel dag med videndeling, debat og inspiration – alt sammen med ét fælles mål: at styrke hundenes velfærd gennem samarbejde og ansvar.
Fælles ansvar for hundenes fremtid
Formand for Dansk Kennel Klub, Jørgen Hindse, bød velkommen og understregede, hvor vigtig en platform konferencen er for at samle alle kræfter i Hundedanmark.
”Konferencen er en unik mulighed for at samle politikere, fagfolk og hundeejere om et fælles mål – hundenes trivsel,” lød det fra formanden.
Blandt oplægsholderne var Charlotte Vilstrup, der anerkendte DKK’s indsats for hundevelfærd og fremhævede den tryghed, der følger med stambogen. DKK’s direktør Jens Glavind gav derefter et historisk rids over hundeholdet i Danmark og mindede om, at samarbejde har været en afgørende del af DKK’s DNA gennem generationer.
Forskning, adfærd og inspiration fra Zoo
Dagen bød på en lang række faglige oplæg. Dyrlæge og ph.d. Iben Meyer satte fokus på de mest udbredte adfærdsproblemer hos hunde og understregede, hvor vigtigt det er at arbejde forebyggende helt fra avlen og hvalpens tidlige socialisering.
Karen Frost fortsatte tråden med et oplæg om hundens adfærd gennem livet og vigtigheden af at forstå hundens signaler. Helle Friis Proschowsky præsenterede den nyeste forskning i hundevelfærd og fortalte, hvordan fokus i dag er flyttet fra blot at undgå mistrivsel til også at skabe positive oplevelser for hundene.
Et særligt inspirerende indslag kom fra Annette Pedersen fra København Zoo, der fortalte om træning som redskab til bedre dyrevelfærd. “Hvis tigeren og varanen kan lære det, så kan en hund nok også,” sagde hun med et smil og viste, hvordan positiv træning reducerer stress og skaber tryghed, både for dyr og mennesker.
Paneldebat med engagement og ærlighed
En af dagens mest engagerede dele var paneldebatten, hvor Jens Jokumsen, Karen Frost Knudsen, Iben Meyer, Helle Friis Proschowsky og Mikael Tranholm debatterede fremtidens udfordringer – ledet af Lise Lotte Christensen fra DKK.
Hvordan får vi viden ud til hundeejere og opdrættere? Hvad truer hundenes velfærd? Og hvor skal vi sætte ind næste gang?
Der blev talt om alt fra misinformation på sociale medier til behovet for bedre undervisning af børn og nye hundeejere. Panelet var enige om, at fælles formidling, viden og ansvar er nøglen til at skabe varig forandring.
Et ubrydeligt bånd
Dagen blev rundet af med et tankevækkende oplæg fra biolog og naturformidler Anders Kofoed, der mindede alle om, hvorfor hundens plads i menneskets liv er så unik.
“Hundens bånd til mennesket er ubrydeligt – et bånd som intet andet,” sagde han og satte ord på den kærlighed og loyalitet, som har bundet os sammen i tusinder af år.
Læs hele reportagen i HUNDEN
Hundevelfærdskonferencen 2025 viste, hvor meget engagement, viden og vilje der findes i Hundedanmark. Samarbejde på tværs af fag og interesser er vejen frem, og Dansk Kennel Klub står klar til at fortsætte arbejdet for hundenes skyld.
Læs den fulde reportage fra konferencen i det nyeste nummer af HUNDEN – ude nu! Og se samtidig reviewet fra dagen på DKK’s hjemmeside under hundevelfærdskonference.
I dag afholder Dansk Kennel Klub hundevelfærdskonference, hvor centrale aktører fra hundeverdenen er samlet for at sætte fokus på fremtidens hundeliv i Danmark
Når Dansk Kennel Klub den 2. september slår dørene op til årets Hundevelfærdskonference, bliver det med et stærkt hold af oplægsholdere. En af dem er Mikael Tranholm, dyrlæge og ph.d., som siden januar 2024 har været en del af DKK’s veterinære team
Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et spændende oplæg fra dyrlæge og adfærdsekspert Iben Meyer og dyrlæge og lektor Helle Friis Proschowsky. Begge har gennem en årrække forsket, undervist og formidlet viden om hundes adfærd og velfærd, og sammen er de to blandt de mest markante stemmer i debatten om, hvordan vi bedst forstår og behandler vores hunde
Dansk Kennel Klub tager det meget alvorligt, at der bliver sået tvivl om nogen af deres træneres metoder. DKK opfordrer derfor folk til at sige til, hvis de oplever noget, der ikke er i orden
Hunde og fyrværkeri er en dårlig kombination, og hvert år bliver mange tusinde hunde skræmt af fyrværkeriet. Dansk Kennel Klub giver her nogle gode råd til, hvordan du bedst kan hjælpe hundene igennem nytårsaften.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
I disse dage modtager alle medlemmer af Dansk Kennel Klub årets sidste udgave af HUNDEN. Her kan du se, hvad du kan læse om i bladet
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse