Måske har du allerede modtaget HUNDEN 11/20, og så ved du jo nok allerede, hvad bladet indeholder. Men har du endnu ikke fået det, kommer det en af de nærmeste dage, og så kan du jo lige læse her, hvad du kan glæde dig til.
På månedens forside finder du Årets Juniorhandler Frederikke Dalgaard Petersen, og inde i bladet finder du selvfølgelig et længere portræt af den unge danmarksmester.
I år er det 50 år siden, Danmarks første hundeskov åbnede, og det fejrer vi med to artikler af Lise Lotte Christensen, hvor du kan læse om åbningen af en ny hundeskov, ligesom du kan læse om DKK’s anbefalinger til gode oplevelser i hundeskove.
Vidste du for resten, at K.K. Jensen, der blandt andet er æresmedlem i Dansk Kennel Klub og har været dirigent ved flere generalforsamlinger, ejer en kæmpe samling af hundefrimærker. Faktisk har han næsten 5000 frimærker med hunde fra hele verden. Vi har besøgt ham og fået en snak om den noget særprægede hobby.
Synes du, din hund mangler lidt på høflighedsskalaen, så er der en gave til dig i dette blad. Sammen med Zara Zachariasen viser vi nemlig, hvordan man lærer sin hund at bukke.
Der er også reportager fra DM for stående jagthunde, Årets hund i rally og Hangar Junior Cup.
Og så har vi besøgt det første danske kuld af den dejlige race black and tan coonhound. Så vær klar til at blive hvalpeskruk.
Du kan også blive klogere på neutralisering og forstørret prostata.
Vi håber, I kan lide det nye blad.
Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse
Mød den dansk/svenske gårdhund i det nye nummer af HUNDEN
Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 22. juli
Mediehuset Wiegaarden søger en redaktør til Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin, HUNDEN
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Glæd dig til at møde den majestætiske irske ulvehund, dykke ned i kunsten at mestre indkaldet, og opleve retrievere i deres rette element.
Du kan også komme med til DM i schweissspor, se hunde flyve gennem luften i frisbee-sportens verden – og fejre VM-guld i Dog Dancing.
Magasinet udkommer onsdag og torsdag i denne uge.
Hvis du ikke modtager bladet skal du ringe til DKK på 56 18 81 00.
I denne uge holder mange mennesker efterårsferie. Som et lille krydderi til ferielivet, kan medlemmer af Dansk Kennel Klub glæde sig til, at det nye nummer af Magasinet HUNDEN også udkommer i denne uge
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. oktober for at være med i november måneds konkurrence.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt
Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN
Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg