Det er blevet tid til årets andet nummer af Magasinet HUNDEN. I dette nummer får du blandt andet årets første raceportræt, hvor den kloge border collie spiller hovedrollen.
I vores serie om kendte mennesker og deres hunde, har vi været på besøg hos Mette Blomsterberg og hendes to grand danois. Her kan du blandt andet læse om Blomsterbergs helt klare holdning til hunde og børn.
Nu har stambøgerne fået nyt, moderne og sikret design, og du kan læse om processen og resultatet i bladet.
Du får også et indblik i, hvad ønskeprofiler og mentalbeskrivelser er for noget. Nogle mennesker er stadig lidt nervøse, når de hører ordene, men er ønskeprofilerne i virkeligheden ikke en gave til opdrættere og hundeejere?
Vi har også besøgt Nurit Meinhardt, der bor helt derude ved Vesterhavet. Hun erkendte en dag, at hun ikke længere magtede sin hund, men dagen inden den skulle aflives, mødte Nurit Christina, som satte sig for at finde et nyt hjem til hunden. Det lykkedes, og nu har hunden fået et helt nyt liv.
Er du til lækre læserbilleder, har vi naturligvis den store fotokonkurrence, og som noget nyt starter vi en serie med navnet Min hverdag med hunden. Her er det Louise Sørensen, der med fire billeder fortæller om sin hverdag med hunden.
Vi håber, I kommer til at nyde at læse i det nye blad.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. februar for at være med i marts måneds konkurrence.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.
Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.
Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse