I karantæne? Sådan kommer du og din hund i bedre humør

26-03-2020 12:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der er i hvert fald én i familien, som værdsætter, at visse arbejdspladser og skoler holder lukket i disse virustider – nemlig hunden. Nu hvor meget tid bruges i hjemmet, kan hundeejere benytte lejligheden til at udvikle forholdet til deres hund. Her kommer Agria Dyreforsikring med tips og råd til, hvordan du nemt kan aktivere hunden mellem de daglige gåture

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Når hverdagen ikke giver mulighed for så meget naturlig stimulering for hunden, kan du benytte lejligheden til at lave mental aktivering derhjemme. Det gør hunden gladere, og den får brugt sin naturlige adfærd, såsom at søge efter mad og løse opgaver. Det er en anderledes hverdag – ikke kun for os mennesker. Hunden kan blive påvirket af den markante ændring, der er sket, hvor hele familien pludselig er hjemme i flere dage. Derfor er samvær og opgaveløsning en god måde at minimere problemadfærd udløst af kedsomhed og frustration hos hunden. Det skriver Agria Dyreforsikring i en pressemeddelelse.
 

Det er godt for hunden med lidt hjernegymnastik, og får den lov til at tygge og synke noget, kan det også være med til at nedsætte stress. Alt det, du laver sammen med din hund, styrker forholdet mellem jer – og det behøver ikke være dyrt eller svært.
 

Vores hundes forfædre havde et fuldtidsjob med at finde mad ved at søge, jage og gnave. Det er langt fra de opgaver, hunde får, når maden blot serveres i en skål. Ved at lade hunden gøre en indsats for at få sin morgen- og aftensmad, kan den bruge noget af sit krudt på hjernegymnastik.
Forslag til lette øvelser I kan lave derhjemme: Du kan købe mange forskellige typer af aktivitetslegetøj til foder og godbidder, men du kan også hurtigt lave dine egne ved hjælp af toiletruller eller små æsker.


Giv hunden en udfordring ved at skjule små stykker kød, tørfoder eller andre godbidder i en toilet- eller køkkerulle. Fold kanterne i begge ender sammen og giv den til hunden. Du kan også skjule godbidderne i et håndklæde og placere dem på gulvet. Lad hunden snuse sig frem til sit "bytte" og lad den arbejde for at komme ind til lækkerierne. Har du en plastbeholder (f.eks. fra køkkenskabet), så sæt hunden på opgave ved at gemme godbidderne på gulvet under beholderne.


En lidt mere udfordrende opgave er at tage låget af en plastflaske og hælde et par tørre godbidder eller tørfoder i flasken. Hunden skal nu finde ud af at få godbidderne ud af den åbne flaske ved at ryste den eller vende den på hovedet. Her skal din hund være meget motiveret for at løse opgaven – så find yndlingsgodbidderne frem, og måske du må hjælpe lidt i starten.


Det er bedst at bruge hundens daglige foderration til opgaverne, særligt hvis din hund ikke må tage på i vægt eller har en følsom mave. Nogle hunde skal motiveres ekstra, og her kan du selv lave fedtfattige godbidder som kogt kylling eller gulerodstern. 

 

Andre ting du kan lave med hunden under karantænen:

  1. Træn grundlæggende lydighed eller lær nye tricks - nu har du god tid til at træne med din hund, så dårlige vaner afhjælpes, men du kan også lære hunden nye tricks (f.eks. sjove eller nyttige øvelser der hjælper dig i hverdagen).
  2. Øv smidighed, næsearbejde, lydighed eller anden hundesport derhjemme - selvom mange hundetræningsfaciliteter er lukkede, kan du lave mange af øvelserne derhjemme.
  3. Træn med din hund - selvom alle fitnesscentre er lukkede, og træning er sløjfet, har du en fantastisk træningskammerat / personlig træner: din hund! Gå en lang tur, gå i skoven, tag på en cykeltur eller løb med din hund – men sørg selvfølgelig altid for at holde afstand til andre.
  4. Forkæl din hund – vask og børst din hund, klip kløerne, børst hundens tænder. Nu har I god tid til at øve jer, hvis din hund ikke er fan af tandbørstning eller klipning af klør.

Selvfølgelig skal alle delene, I leger med, være sikre for hunden ,og du skal altid være sammen med hunden, når I laver øvelserne.  Vær generøs med ros, når hunden har succes med sin opgaveløsning.

Læs også

Hvalpetræning for begyndere: fire vigtige kommandoer

At få en hvalp er starten på et nyt kapitel fyldt med glæde, men også arbejde. Her er en begynderguide til fire vigtigste kommandoer, der danner fundamentet for et godt og trygt hundeliv.

Nyt hundecenter i Aalborg er et fristed for hund og ejer

I Aalborg er der kommet et nyt samlingssted for hunde og deres mennesker. "Hundeeventyr" er åbnet med en ambition om at samle meningsfulde oplevelser under ét tag, og hvor relationen og roen vægtes højest.

Når familien taler forskellige hundesprog

I mange hjem møder hunden ikke én samlet måde at blive forstået på, men flere. Børn, unge og voksne kommunikerer forskelligt, og det påvirker hundens hverdag mere, end man måske forestiller sig.

Væn hunden til at være alene hjemme igen

20-05-2020 08:34, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mange hunde har haft meget mere selskab de seneste måneder, end de har været vant til. Nu, hvor samfundet gradvist åbner igen, og hundeejerne skal tilbage på arbejde, er det vigtigt, at hunden igen vænner sig til at være alene hjemme

DKK's registreringstal steg med 10 procent i 2020

26-01-2021 14:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Corona-pandemiens hjemmearbejde og isolation fik mange til at beslutte sig for at få hund i 2020. I DKK har det betydet en stigning i antallet af nyregistrerede hunde på ti procent - trods et fald i importer på ni procent. Sammenlagt er det den største stigning siden 2008

World Dog Show udsat til december

23-04-2020 10:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Coronaen har gjort det svært for de spanske arrangører at planlægge årets World Dog Show. Nu er der en ny dato, og mon ikke showet får et juletema

Roskilde 2019: Nordisk rally i Roskilde

10-05-2020 09:25, af Paul Lysholdt

I denne weekend skulle vi have været til udstilling i Roskilde, men sådan skulle det ikke være. Som et lille plaster på såret udgiver vi i denne St. Bededagsferie vores artikler fra bladet om Roskilde 2019 på hunden.dk. Så lader vi som om, vi er der igen

Mange dyr hos Dyreværnet i Kolding

02-09-2020 12:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mens der er godt gang i hvalpesalget over hele landet, så kniber det med at komme af med dyrene for Dyreværnet i Kolding

DKK OPFORDRER: Hold fast i midlertidige aflysninger

01-04-2020 12:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

DKK tager medansvar for, at den gradvise genåbning af Danmark kan starte hurtigst muligt. Derfor appellerer DKK til, at alle hundesportsaktiviteter forbliver indstillet i den kommende periode.

Covid-19: Peters hund har det godt

21-06-2020 09:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Minkavler Peter Nielsen ejer hunden, Riga, der er testet positiv for covid-19. Ekstra Bladet har været i kontakt med manden, der forsikrer om, at hunden har det godt

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Læsetid: en session med skolehunden James

24-01-2026 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Tre ideer til weekendaktiviteter med hunden

Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.