I karantæne? Sådan kommer du og din hund i bedre humør

26-03-2020 12:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der er i hvert fald én i familien, som værdsætter, at visse arbejdspladser og skoler holder lukket i disse virustider – nemlig hunden. Nu hvor meget tid bruges i hjemmet, kan hundeejere benytte lejligheden til at udvikle forholdet til deres hund. Her kommer Agria Dyreforsikring med tips og råd til, hvordan du nemt kan aktivere hunden mellem de daglige gåture

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Når hverdagen ikke giver mulighed for så meget naturlig stimulering for hunden, kan du benytte lejligheden til at lave mental aktivering derhjemme. Det gør hunden gladere, og den får brugt sin naturlige adfærd, såsom at søge efter mad og løse opgaver. Det er en anderledes hverdag – ikke kun for os mennesker. Hunden kan blive påvirket af den markante ændring, der er sket, hvor hele familien pludselig er hjemme i flere dage. Derfor er samvær og opgaveløsning en god måde at minimere problemadfærd udløst af kedsomhed og frustration hos hunden. Det skriver Agria Dyreforsikring i en pressemeddelelse.
 

Det er godt for hunden med lidt hjernegymnastik, og får den lov til at tygge og synke noget, kan det også være med til at nedsætte stress. Alt det, du laver sammen med din hund, styrker forholdet mellem jer – og det behøver ikke være dyrt eller svært.
 

Vores hundes forfædre havde et fuldtidsjob med at finde mad ved at søge, jage og gnave. Det er langt fra de opgaver, hunde får, når maden blot serveres i en skål. Ved at lade hunden gøre en indsats for at få sin morgen- og aftensmad, kan den bruge noget af sit krudt på hjernegymnastik.
Forslag til lette øvelser I kan lave derhjemme: Du kan købe mange forskellige typer af aktivitetslegetøj til foder og godbidder, men du kan også hurtigt lave dine egne ved hjælp af toiletruller eller små æsker.


Giv hunden en udfordring ved at skjule små stykker kød, tørfoder eller andre godbidder i en toilet- eller køkkerulle. Fold kanterne i begge ender sammen og giv den til hunden. Du kan også skjule godbidderne i et håndklæde og placere dem på gulvet. Lad hunden snuse sig frem til sit "bytte" og lad den arbejde for at komme ind til lækkerierne. Har du en plastbeholder (f.eks. fra køkkenskabet), så sæt hunden på opgave ved at gemme godbidderne på gulvet under beholderne.


En lidt mere udfordrende opgave er at tage låget af en plastflaske og hælde et par tørre godbidder eller tørfoder i flasken. Hunden skal nu finde ud af at få godbidderne ud af den åbne flaske ved at ryste den eller vende den på hovedet. Her skal din hund være meget motiveret for at løse opgaven – så find yndlingsgodbidderne frem, og måske du må hjælpe lidt i starten.


Det er bedst at bruge hundens daglige foderration til opgaverne, særligt hvis din hund ikke må tage på i vægt eller har en følsom mave. Nogle hunde skal motiveres ekstra, og her kan du selv lave fedtfattige godbidder som kogt kylling eller gulerodstern. 

 

Andre ting du kan lave med hunden under karantænen:

  1. Træn grundlæggende lydighed eller lær nye tricks - nu har du god tid til at træne med din hund, så dårlige vaner afhjælpes, men du kan også lære hunden nye tricks (f.eks. sjove eller nyttige øvelser der hjælper dig i hverdagen).
  2. Øv smidighed, næsearbejde, lydighed eller anden hundesport derhjemme - selvom mange hundetræningsfaciliteter er lukkede, kan du lave mange af øvelserne derhjemme.
  3. Træn med din hund - selvom alle fitnesscentre er lukkede, og træning er sløjfet, har du en fantastisk træningskammerat / personlig træner: din hund! Gå en lang tur, gå i skoven, tag på en cykeltur eller løb med din hund – men sørg selvfølgelig altid for at holde afstand til andre.
  4. Forkæl din hund – vask og børst din hund, klip kløerne, børst hundens tænder. Nu har I god tid til at øve jer, hvis din hund ikke er fan af tandbørstning eller klipning af klør.

Selvfølgelig skal alle delene, I leger med, være sikre for hunden ,og du skal altid være sammen med hunden, når I laver øvelserne.  Vær generøs med ros, når hunden har succes med sin opgaveløsning.

Læs også

Den oversete træning

13-09-2025 08:00, af Redaktionen

Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.

Dansk makkerpar dansede sig til verdenstoppen

11-08-2025 12:00, af Cecilie Friis Amstrup

Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.

Helen og hundene udforsker Norges vilde fjelde

13-07-2025 06:55, af Cecilie Friis Amstrup

Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.

Danske dyrlæger: Frygt ikke covidsmittet hund

22-06-2020 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I nogle dele af hundedanmark har nyheden om den covidsmittede hund skabt ængstelse. Det er dog unødvendigt, fastslår Dyrlægeforeningens formand Hanne Knude Palshof

Ghita: Husk sammenholdet efter corona

23-03-2020 15:12, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har talt med Ghita Nørby om, hvad hun får tiden til at gå med her under coronakrisen. Ikke overraskende går meget tid med hunden Aki

Skræmmende tal bekræfter bange anelser

16-09-2020 12:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Overalt hvor man kigger, har coronaen betydet flere hvalpekøb end normalt. Undersøgelse fra den engelske kennelklub viser skræmmende tal

Restriktioner og hundesport

25-10-2020 10:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fredagens pressemøde bød på nye restriktioner, som naturligvis også har konsekvenser for hundesporten. Her får du DKK’s overblik

Ny coronavirus stammer fra hunde

24-05-2021 11:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Forskere har fundet en ny coronavirus, der stammer fra hunde. De mener dog ikke, at der er grund til bekymring

Hunden smitter som et dørhåndtag

19-03-2020 12:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kan hunde smitte med corona? Ikke mere end et dørhåndtag, læs her hvorfor

Engelske hunde har taget på under pandemien

07-04-2021 12:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Pandemien har haft en vis effekt på de britiske hunde, der i gennemsnit har taget 3,3 kilo på under coronaen

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

50 år med irsk ulvehund og DKK

04-11-2025 07:00, af Redaktionen

Jubilæum i DKK: Et halvt århundrede med passion, opdræt og venskaber i ulvehundenes verden

Ding Dong – Herning kalder! Oplev årets største hundefest til Winter Wonder Show

03-11-2025 11:40, af Karina Green Damsgaard

Tre dage med tusindvis af logrende haler, hunde i alle størrelser og masser af inspiration til dig, der elsker hunde

Winter Wonder Show satte punktum for et fantastisk udstillingsår

09-11-2025 22:30, af Karina Green Damsgaard

Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde

En festlig lørdag i Herning

08-11-2025 21:30, af Karina Green Damsgaard

Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede

Få taget et professionelt billede af din hund til Winter Wonder Show

06-11-2025 13:30, af Karina Green Damsgaard

Er du til Winter Wonder Show i MCH Messecenter Herning allerede fra i morgen, fredag d. 7/11? Så kig forbi studiet fra Mediehuset Wiegaarden i Hal E, hvor du kan få taget flotte billeder af din firbenede ven

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.

DING, DONG - Welcome to Winter Wonder Show i Herning

31-10-2025 08:15, af Line Pedersen

For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Dansk hundesport i topgear – to store mesterskaber i samme weekend

07-11-2025 16:00, af Karina Green Damsgaard

Denne weekend står i hundesportens tegn. Mens det danske landshold under Dansk Canicross Forbund kæmper om medaljer ved verdensmesterskabet i Tjekkiet, samles Nordens bedste Flatcoated Retrievere til mesterskab på dansk jord. Det bliver en festlig og travl weekend for alle med hang til fart, samarbejde og glade haler