Grand Danois Klubben gør det igen

01-05-2020 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Savnet til hinanden og en lidende klubkasse er nogle af de ting, der får Grand Danois Klubben til at tænke ud af boksen, og nu har de gjort det igen

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke bare deres hunde, der er store. Det er deres kreativitet også. I Grand Danois Klubben er der netop nu gang i endnu et fælles event på afstand. Sidst var det en fælles gåtur for hyggens skyld, men denne gang er det noget større.

Klubben har nemlig formået at få sponsorer til at stille med præmier, så de mange deltagere faktisk også kan få belønninger for deres indsats.

Klubbens nye event går under navnet, Vis os jeres forår med hundene.

Ideen er så, at medlemmerne sender billeder ind af dem og deres hunde. Sender man ét billede ind, får man ét lod i konkurrencen. Det koster 100 kroner. Fire billeder koster 300 og giver fire lodder. Herefter koster hvert billede og dermed lod 75 kroner.

Blandt alle indsendte billeder bliver der trukket lod om de mange præmier, mens det bedste billede også præmieres med en roset.

Derudover bliver alle billeder til sidst samlet på en collage.

– Formålet er at lave noget i fællesskab for klubbens medlemmer, imens Corona desværre holder os fra udstillinger osv. Mange af os er vant til at tilbringe ret mange timer sammen til træning, prøver, udstilling, gåture osv arrangeret af klubben, og vi savner det samvær voldsomt lige nu. Med vores event her håber vi at kunne stille de værste “abstinenser” uden at gå på kompromis med anbefalinger mht. Corona, hvor vi i specialklubben konsekvent har lukket ned for al fysisk klubaktivitet for nuværende, fortæller aktivitetskoordinator Maibritt Larsen.

Mens savnet til de andre medlemmer i klubben vokser sig større og større, risikerer man også, at vejen til bunden af klubkassen bliver kortere. Maibritt Larsen erkender da også, at det er en af grundene til at lave et arrangement som dette.

– Det skal ikke være nogen hemmelighed, at klubkassen naturligvis lider under aflysning af klubudstillinger osv., så her forsøger vi at pleje både medlemmer og klub-økonomi på én og samme tid, fortæller hun og slår fast, at resultatet af arrangementet bliver et bevis på det sammenhold, der er i hundeklubberne rundt omkring.

– Collagen, som vi afslutter med at lave, giver et stærkt og visuelt billede på det sammenhold, som er rundt i klubberne; ikke mindst i tider, hvor tingene kan være lidt tunge.

Læs også

Fra ar på skulderen til armene i vejret

20-05-2025 08:35, af Cecilie Friis Amstrup

Grand danoisen med det store hjerte og den smittende glæde overvandt både modgang og fysiske ar for at nå til tops i udstillingsringen

EDS: Showets første skade er en realitet

18-05-2023 09:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tyske Bonita Stigler tog det med et smil, at hun fik æren af at være den første og forhåbentligt sidste, der kom til skade på EDS

Leo er i bedring og ønsker sig en grand danois

31-01-2023 12:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Leo Nielsen fra duoen Sussi og Leo blev kort før jul indlagt med tarmslyng, som næsten kostede ham livet. Nu er han hjemme igen, og vi har været i kontakt med ham

Dansk hund smittet – Hvad nu

20-06-2020 20:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En hund på en af de to minkfarme, der har fået påvist coronasmitte, er blevet smittet med covid-19. Men hvad betyder det egentlig? Få svaret her

Særordning vedrørende opnåelse af titlen Dansk Juniorchampion – DKJUCH

17-04-2020 11:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dansk Kennel Klub hjælper nu de mange hundeejere, der har problemer med at opnå titlen Dansk Juniorchampion grundet coronakrisen

Royal hundetræner: Hvalpe vil lide, når samfundet åbner

02-05-2020 10:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Engelske Dronning Elizabeths corgitræner advarer nu om, at hunde vil komme til at lide af separationsangst, når samfundet lukker op igen

Skal man coronateste sin hund?

09-02-2021 08:44, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Sydkorea kan man nu få testet sin hund for corona, men er det egentlig nødvendigt

Juniorhandlingssæsonen er slut

14-11-2021 14:53, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Med afgørelsen af juniorhandling søndag er sæsonen nu slut for juniorhandlerne. En sæson, der ligesom så meget andet er blevet forstyrret af Corona

Corona og kæledyr: Lyt til jeres sunde fornuft

04-05-2020 09:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I USA beder man kæledyrsejere om at undgå, at dyrene kommer i kontakt med mennesker eller dyr uden for husstanden. I Danmark tager vi det mere roligt

Skal man vaske hænder, når man har klappet sin hund

13-10-2020 12:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndag udtalte to professorer til tv2.dk, at man skal vaske sine hænder, når man har klappet sin hund. Men har de egentlig ret? Få DKK’s holdning til dette her

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Sådan styrker du båndet mellem dig hunden

Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.

Rejse med hund: Regler for Frankrig 2026

Info|

Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.

Nordisk udstilling i Skagen samler hundefolket

Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.

VM for dobermann: Verdenseliten samles i Skovlund

Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.

Ulv dræber hundehvalp

Info|

En tre måneder gammel hundehvalp er blevet dræbt nær Ramme i Vestjylland, og ifølge Naturstyrelsen er der ikke tvivl om dødsårsagen. Bidmønsteret peger entydigt på ulv.

Snuder, snore og stjernestunder – fra vuf til verdensklasse: Tre dage med tophunde i Roskilde, hvor foråret for alvor folder sig ud.

24-04-2026 19:00, af Dansk Kennel Klub

Foråret er tilbage, dagene bliver lysere, og solen begynder for alvor at få fat – og dermed er scenen sat. Glæd dig til årets første store udendørs hundeudstilling, som igen i år strækker sig over tre oplevelsesrige dage fyldt med liv, fællesskab og imponerende hunde.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?