Det er ikke bare deres hunde, der er store. Det er deres kreativitet også. I Grand Danois Klubben er der netop nu gang i endnu et fælles event på afstand. Sidst var det en fælles gåtur for hyggens skyld, men denne gang er det noget større.
Klubben har nemlig formået at få sponsorer til at stille med præmier, så de mange deltagere faktisk også kan få belønninger for deres indsats.
Klubbens nye event går under navnet, Vis os jeres forår med hundene.
Ideen er så, at medlemmerne sender billeder ind af dem og deres hunde. Sender man ét billede ind, får man ét lod i konkurrencen. Det koster 100 kroner. Fire billeder koster 300 og giver fire lodder. Herefter koster hvert billede og dermed lod 75 kroner.
Blandt alle indsendte billeder bliver der trukket lod om de mange præmier, mens det bedste billede også præmieres med en roset.
Derudover bliver alle billeder til sidst samlet på en collage.
– Formålet er at lave noget i fællesskab for klubbens medlemmer, imens Corona desværre holder os fra udstillinger osv. Mange af os er vant til at tilbringe ret mange timer sammen til træning, prøver, udstilling, gåture osv arrangeret af klubben, og vi savner det samvær voldsomt lige nu. Med vores event her håber vi at kunne stille de værste “abstinenser” uden at gå på kompromis med anbefalinger mht. Corona, hvor vi i specialklubben konsekvent har lukket ned for al fysisk klubaktivitet for nuværende, fortæller aktivitetskoordinator Maibritt Larsen.
Mens savnet til de andre medlemmer i klubben vokser sig større og større, risikerer man også, at vejen til bunden af klubkassen bliver kortere. Maibritt Larsen erkender da også, at det er en af grundene til at lave et arrangement som dette.
– Det skal ikke være nogen hemmelighed, at klubkassen naturligvis lider under aflysning af klubudstillinger osv., så her forsøger vi at pleje både medlemmer og klub-økonomi på én og samme tid, fortæller hun og slår fast, at resultatet af arrangementet bliver et bevis på det sammenhold, der er i hundeklubberne rundt omkring.
– Collagen, som vi afslutter med at lave, giver et stærkt og visuelt billede på det sammenhold, som er rundt i klubberne; ikke mindst i tider, hvor tingene kan være lidt tunge.
Grand danoisen med det store hjerte og den smittende glæde overvandt både modgang og fysiske ar for at nå til tops i udstillingsringen
Tyske Bonita Stigler tog det med et smil, at hun fik æren af at være den første og forhåbentligt sidste, der kom til skade på EDS
Leo Nielsen fra duoen Sussi og Leo blev kort før jul indlagt med tarmslyng, som næsten kostede ham livet. Nu er han hjemme igen, og vi har været i kontakt med ham
I disse triste tider elsker vi positive nyheder. Nyheder om klubber eller mennesker, der gør noget anderledes for at gøre det hele lidt nemmere. Grand danois klubben er en af de klubber
Udbud og efterspørgsel gør lige nu kriminelle hundehandlere rige
Coronaen har med rette fået skyld for meget skidt, men nu viser det sig, at den også har ført noget godt med sig. USA oplevede kæmpe fald i antallet af aflivninger af kæledyr på internater
Nu er der kommet resultater fra tests af coronahunde i Helsinki Lufthavn i Finland, og resultaterne overrasker
Lørdag 28. marts kan man komme til en vaskeægte hundeprøve uden at risikere at blive smittet eller udsætte andre for smitte med corona
90 respiratorer fra dyreverdenen kan blive sendt til sundhedsvæsnet, hvis coronavirus bliver så slem, som man kan frygte. Formand for Den Danske Dyrlægeforening mener ikke det får store konsekvenser for dyrene
Efter forsamlingsforbuddet blev skåret ned til fem personer, har Dansk Kennel Klub opdateret coronareglerne
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Holland er kendt for sine åbne vidder og hundekærlige kultur, hvilket gør det til en oplagt destination for en kør-selv-ferie. Men selvom grænserne føles åbne, er der i 2026 vigtige krav til dokumentation og sundhed, som du skal have styr på, før I ruller mod syd.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.
Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.