Leo er i bedring og ønsker sig en grand danois

31-01-2023 12:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Leo Nielsen fra duoen Sussi og Leo blev kort før jul indlagt med tarmslyng, som næsten kostede ham livet. Nu er han hjemme igen, og vi har været i kontakt med ham

Copyright Ridehesten.com
Sådan så parret ud, da vi mødte dem i 2018. Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Tilbage i november 2018 besøgte vi Sussi og Leo på deres landejendom ved Saltum i Nordjylland. Her blev vi mødt med en enorm hjertevarme, nysgerrighed og masser af godt humør. 

Derfor gjorde det også ondt, da vi tidligere på måneden kunne læse, at Leo har været gennem alvorlig sygdom, som næsten kostede ham livet. Men udover at være ukuelig optimist er han også et ægte hundemenneske, og det fremgår tydeligt af de ønsker, han har ytret til Sussi efter at være vendt hjem fra sygehuset. 

Han havde faktisk to ønsker, og det ene var, at aftenmenuen skulle stå på engelsk bøf. Det andet ønske var, at han gerne vil have en grand danois. 

– Nu skal jeg jo tit være alene hjemme, så den vil betyde beskyttelse og kammeratskab. At det lige er grand danois skyldes størrelsen, men også dens temperament. Den er jo lige så god, som den er stor, fortæller Leo Nielsen til hunden.dk. 

Om det lykkes for Leo at få sit ønske om den store hund til at gå i opfyldelse, må tiden vise, men umiddelbart er Sussi skeptisk, da hun mener, en grand danois vil komme til at fylde lidt meget i den autocamper, der fungerer som parrets tourbus. 

Parret, der sammen har haft rigtig mange hunde, har lige nu kun chihuahuaen Oskar, som ikke fylder ret meget rent fysisk, men som dog har et vist temperament. 

– Det er en hund man skal kende, men så er han også rigtig sød, lyder det fra Leo Nielsen. 

Copyright Ridehesten.com
Her er Leo med chihuahuaen Oskar. Privatfoto

Tidligere har Sussi og Leo haft masser af store hunde, idet de i sin tid havde hele seks irske ulvehunde på samme tid. Så set i det lys, er Leos ønske jo ganske tilforladeligt. 

Rent sygdomsmæssigt går det fremad for den seje nordjyde, som er i gang med at træne sin krop op. 

– Jeg har det faktisk rigtig godt. Mit søvnbehov har ændret sig. Fem minutters morfar pr time. Jeg er også i gang med genoptræningen og det går virkelig stærkt, fortæller han. 

Vi ønsker Leo rigtig god bedring og held og lykke med at få opfyldt ønsket om en grand danois

 

Læs også

Leo er død

18-02-2023 10:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I nat døde Leo fra duoen Sussi og Leo efter længere tids sygdom. Leo var et menneske med stor kærlighed til hundene

Den ældre hund får også ømme ben

27-04-2021 09:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har travet land og rige rundt under corona – og har vi en hund, har den selvfølgelig været med. Men en ældre hund har præcis samme risiko for skader, sygdom og smerter som ældre mennesker har. Agrias skadestatistik viser en kraftig stigning i skader på bevægeapparatet hos hunde

Mistede sin elskede makker

12-01-2015 14:30, af Tine Luther
En herreløs chihua mistede sin chihuahua-ven grundet en påkørsel. Han forsøgte igen og igen at vække hende uden held, indtil han blev fjernet fra gaden - med udsigt til et hjem.

Dansk Sporchampion: Første grand danois får titlen

08-04-2019 15:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Katrine Lawaetz kan glæde sig over at have landets første grand danois, der er blevet Dansk Sporchampion

Vestre Landsret stadfæstede dom

17-08-2012 12:44, af Tine Luther
En 50-årig mand, der ankede sin dom for at mishandle en chihuahua til døde, fik ikke noget ud af at anke dommen til landsretten.

Chihuahua bidt ihjel af labrador

20-08-2021 12:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Torsdag blev en chihuahua bidt ihjel, da den var ved at blive luftet i Ebeltoft

Symptom – besvimelse

31-03-2018 08:48, af Astrid Gerd Holtet

Hunde kan besvime, hvis de ikke får nok blod med ilt og næringsstoffer ført op til hjernen, og det er ofte tegn på alvorlig sygdom

Ingen grund til panik i Danmark

11-09-2019 09:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I går lagde en dyreklinik en historie på Facebook, som kunne tolkes som om, sygdommen fra Norge var kommet til Danmark. Det er den ikke fastslår AniCura

OPDATERING: AniCura Varde Dyrehospital reagerer nu

 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

Kan min hund tåle vindruer?

Vindruer og rosiner kan virke som en sund snack, men for hunden gemmer de på en livsfarlig risiko. Selv en enkelt drue kan føre til akut nyresvigt, og det er derfor afgørende at kende tegnene på forgiftning i tide.

Hvorfor har hunden diarré og opkast?

Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.

5 nemme idéer til mental aktivering

Mange hundeejere fokuserer primært på den fysiske motion, som lange gåture og løbeture. Selvom dette er vigtigt for hundens sundhed, er mental aktivering mindst lige så afgørende for dens generelle trivsel.

Ulvehundene tog hendes hjerte og blev hendes liv

12-06-2025 08:19, af Cecilie Friis Amstrup

Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.