Leo er i bedring og ønsker sig en grand danois

31-01-2023 12:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Leo Nielsen fra duoen Sussi og Leo blev kort før jul indlagt med tarmslyng, som næsten kostede ham livet. Nu er han hjemme igen, og vi har været i kontakt med ham

Copyright Ridehesten.com
Sådan så parret ud, da vi mødte dem i 2018. Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Tilbage i november 2018 besøgte vi Sussi og Leo på deres landejendom ved Saltum i Nordjylland. Her blev vi mødt med en enorm hjertevarme, nysgerrighed og masser af godt humør. 

Derfor gjorde det også ondt, da vi tidligere på måneden kunne læse, at Leo har været gennem alvorlig sygdom, som næsten kostede ham livet. Men udover at være ukuelig optimist er han også et ægte hundemenneske, og det fremgår tydeligt af de ønsker, han har ytret til Sussi efter at være vendt hjem fra sygehuset. 

Han havde faktisk to ønsker, og det ene var, at aftenmenuen skulle stå på engelsk bøf. Det andet ønske var, at han gerne vil have en grand danois. 

– Nu skal jeg jo tit være alene hjemme, så den vil betyde beskyttelse og kammeratskab. At det lige er grand danois skyldes størrelsen, men også dens temperament. Den er jo lige så god, som den er stor, fortæller Leo Nielsen til hunden.dk. 

Om det lykkes for Leo at få sit ønske om den store hund til at gå i opfyldelse, må tiden vise, men umiddelbart er Sussi skeptisk, da hun mener, en grand danois vil komme til at fylde lidt meget i den autocamper, der fungerer som parrets tourbus. 

Parret, der sammen har haft rigtig mange hunde, har lige nu kun chihuahuaen Oskar, som ikke fylder ret meget rent fysisk, men som dog har et vist temperament. 

– Det er en hund man skal kende, men så er han også rigtig sød, lyder det fra Leo Nielsen. 

Copyright Ridehesten.com
Her er Leo med chihuahuaen Oskar. Privatfoto

Tidligere har Sussi og Leo haft masser af store hunde, idet de i sin tid havde hele seks irske ulvehunde på samme tid. Så set i det lys, er Leos ønske jo ganske tilforladeligt. 

Rent sygdomsmæssigt går det fremad for den seje nordjyde, som er i gang med at træne sin krop op. 

– Jeg har det faktisk rigtig godt. Mit søvnbehov har ændret sig. Fem minutters morfar pr time. Jeg er også i gang med genoptræningen og det går virkelig stærkt, fortæller han. 

Vi ønsker Leo rigtig god bedring og held og lykke med at få opfyldt ønsket om en grand danois

 

Læs også

Leo er død

18-02-2023 10:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I nat døde Leo fra duoen Sussi og Leo efter længere tids sygdom. Leo var et menneske med stor kærlighed til hundene

Von Willebrand’s sygdom – en blødersygdom

10-03-2019 09:02, af Astrid Gerd Holtet

Den arvelige Von Willebrand’s sygdom er en blødersygdom, hvor mangel på et bestemt protein forhindrer blodet i at størkne

Chihuahua jagter røvere

20-07-2011 12:22, af Signe Wiese
En lille Chihuahua fra Californien har netop bevidst at det ikke nødvendigvis er størrelsen, der er vigtig for en vagthund

Chihuahua efterlyses

01-02-2012 14:28, af Tine Luther
Chihuahua–han forsvandt den 28. januar i København. Kan du hjælpe med oplysninger om ham?

Dødelig sygdom i Norge

05-09-2019 12:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Planlægger du en tur til Norge, er det nok en god ide lige at læse denne nyhed om en alvorlig hundesygdom, der spreder sig hos vore norske naboer

Blaaholms Joker blev Best in Show

08-05-2011 18:00, af Anne Kristine Tollestrup
Det blev en Grand Danois, der løb med den største sejr ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Hillerød.

Dagens Læserfoto: Spis ikke den gule sne

07-12-2020 08:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Denne uges læserfotos byder på sne, sne og mere sne. Der er dog nogle regler, man skal huske, når sneen endelig falder. En af dem er, at man ikke skal spise af den gule sne. Lad os håbe, den bagerste af disse to chihuahua huskede det. Billedet er taget af Mette Marie Micas Pedersen

Gilpa

Hypertrofisk osteodystrofi hos hunde

20-11-2019 12:21, af Astrid Gerd Holtet

Unge, hurtigt voksende hunde kan udvikle en sygdom i knoglernes vækstlinjer. Sygdommen kaldes hypertrofisk ostedystrofi, og kan give halthed, høj feber og nedsat appetit

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Vinderne er fundet! Vil du deltage i næste måneds konkurrence?

11-09-2025 08:00, af Tine August

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Fra skoleelev til international dommer – 55 år med DKK

14-09-2025 08:00, af Redaktionen

Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Høj sværhedsgrad ved DKK’s DM i schweissspor 2025

09-09-2025 08:50, af Verner Lauritsen – dommer ved DM i Schweisspor
Jagt|

DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.

Den oversete træning

13-09-2025 08:00, af Redaktionen

Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.

Forskning: Minimerer stress og smerter hos hunde og ejere

15-09-2025 07:00, af Lotte Evers, Agria Forsikring

Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer. 

Hundematch blev en kæmpe succes på Boeslunde Camping

12-09-2025 07:09, af Redaktionen

SfCOEB, Specialklubben for Continental & Old English Bulldog, kunne lørdag den 30. august fejre en sand hundefest, da klubbens allerførste hundematch blev afholdt på Boeslunde Camping i Slagelse. Hele 45 hunde var tilmeldt, og pladsen summede af god stemning, glade hunde og engagerede ejere.