Leo er i bedring og ønsker sig en grand danois

31-01-2023 12:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Leo Nielsen fra duoen Sussi og Leo blev kort før jul indlagt med tarmslyng, som næsten kostede ham livet. Nu er han hjemme igen, og vi har været i kontakt med ham

Copyright Ridehesten.com
Sådan så parret ud, da vi mødte dem i 2018. Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Tilbage i november 2018 besøgte vi Sussi og Leo på deres landejendom ved Saltum i Nordjylland. Her blev vi mødt med en enorm hjertevarme, nysgerrighed og masser af godt humør. 

Derfor gjorde det også ondt, da vi tidligere på måneden kunne læse, at Leo har været gennem alvorlig sygdom, som næsten kostede ham livet. Men udover at være ukuelig optimist er han også et ægte hundemenneske, og det fremgår tydeligt af de ønsker, han har ytret til Sussi efter at være vendt hjem fra sygehuset. 

Han havde faktisk to ønsker, og det ene var, at aftenmenuen skulle stå på engelsk bøf. Det andet ønske var, at han gerne vil have en grand danois. 

– Nu skal jeg jo tit være alene hjemme, så den vil betyde beskyttelse og kammeratskab. At det lige er grand danois skyldes størrelsen, men også dens temperament. Den er jo lige så god, som den er stor, fortæller Leo Nielsen til hunden.dk. 

Om det lykkes for Leo at få sit ønske om den store hund til at gå i opfyldelse, må tiden vise, men umiddelbart er Sussi skeptisk, da hun mener, en grand danois vil komme til at fylde lidt meget i den autocamper, der fungerer som parrets tourbus. 

Parret, der sammen har haft rigtig mange hunde, har lige nu kun chihuahuaen Oskar, som ikke fylder ret meget rent fysisk, men som dog har et vist temperament. 

– Det er en hund man skal kende, men så er han også rigtig sød, lyder det fra Leo Nielsen. 

Copyright Ridehesten.com
Her er Leo med chihuahuaen Oskar. Privatfoto

Tidligere har Sussi og Leo haft masser af store hunde, idet de i sin tid havde hele seks irske ulvehunde på samme tid. Så set i det lys, er Leos ønske jo ganske tilforladeligt. 

Rent sygdomsmæssigt går det fremad for den seje nordjyde, som er i gang med at træne sin krop op. 

– Jeg har det faktisk rigtig godt. Mit søvnbehov har ændret sig. Fem minutters morfar pr time. Jeg er også i gang med genoptræningen og det går virkelig stærkt, fortæller han. 

Vi ønsker Leo rigtig god bedring og held og lykke med at få opfyldt ønsket om en grand danois

 

Læs også

Leo er død

18-02-2023 10:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I nat døde Leo fra duoen Sussi og Leo efter længere tids sygdom. Leo var et menneske med stor kærlighed til hundene

Ny undersøgelse: Danskerne sløser med kæledyrenes sikkerhed i bilen

02-08-2025 07:32, af Cecilie Friis Amstrup

Næsten hver femte danske hund får lov at bevæge sig frit rundt i bilen under kørslen: Hvis verdens mindste hunderace, en chihuahua, ikke er fastspændt, kan situationen potentielt blive fatal blot ved en hård opbremsning – ikke blot for hunden, men også for bilens øvrige passagerer, advarer Agria Dyreforsikring.

Blaaholms Joker blev Best in Show

08-05-2011 18:00, af Anne Kristine Tollestrup
Det blev en Grand Danois, der løb med den største sejr ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Hillerød.

Sygdommen bag vaccinationen – Borreliose

19-10-2017 18:39, af Astrid Gerd Holtet

Det er muligt at vaccinere sin hund mod sygdommen borreliose, men hvad er det for en sygdom der ligger bag vaccinationen?  

Højsæson for den smitsomme kennelhoste

27-11-2023 09:37, af Anne Cecilie Sohl

Hunde bliver ofte smittet med sygdommen, kennelhoste, når vinterens fugtige og kolde vejr indtræffer. Derfor er det i den kommende tid ekstra vigtigt, at man som hundeejer kan spotte symptomerne på kennelhoste og ved, hvad man selv kan gøre for at mindske risikoen for smitte.

Hundene skabte venskab ved morgenbordet

01-05-2025 07:59, af Cecilie Friis Amstrup

Et kroophold i det nordjyske førte til fælles middage og nye bånd mellem to hundefamilier. 

Corona: Mangler du hundehjælp?

16-03-2020 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Coronavirus har i den grad taget Danmark med virusstorm. Landet er næsten gået i stå. Lad os her på hunden.dk vise, at hundemennesker hjælper hinanden

Er den mystiske norske hundesyge virkelig mystisk?

09-12-2019 12:00, af Anne Orholt og Bjarke Kirkegaard Nielsen

Eller har vi blot oplevet en stigning i sædvanlige sæsonbetonede symptomer? Angsten for det uforklarlige spredte i sensommeren panik, ikke bare i Norge men også blandt danske hundeejere og i store dele af resten af hundeverdenen, da 43 hunde døde, og yderligere 207 blev syge af uforklarlig blodig diarré og opkast. Læs, hvad der er fake news og fakta i historien om den norske hundesygdom

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Sådan styrker du båndet mellem dig hunden

Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.

VM for dobermann: Verdenseliten samles i Skovlund

Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.

Rejse med hund: Regler for Frankrig 2026

Info|

Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.

Nordisk udstilling i Skagen samler hundefolket

Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Rejse med hund: Regler for Østrig 2026

Info|

Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.

Rejse med hund: Regler for Italien 2026

Info|

Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.