Her kommer DKK’s bud på nogle overvejelser, du som opdrætter/hvalpekøber bør gøre:
1. Følg udviklingen og officielle anvisninger.
Vi kan ikke vide hvad dagen i morgen bringer, så overordnet skal vi følge de nyeste anbefalinger fra Sundhedsstyrelsen som kan læses på coronasmitte.dk
2. Kommunikation.
Grundet smitterisiko skal besøg og fysisk kontakt undgås. Brug i stedet din smartphone og aftal virtuelle møder på via Facebooks "Messenger videochat", Apple FaceTime eller videosamtaler på Skype. På den måde kan opdrætter vise tæven og hvalpene ”live”, "vise rundt hos hundene” og svare på spørgsmål i en levende samtale.
På samme måde kan den interesserede familie, vise deres hjem frem, fortælle om dagligdagen, børn og andre kæledyr mm. I kan lære hinanden at kende og familien kan løbende følge hvalpens udvikling. Brug også masser af film og fotos på din facebookside til annoncering af hvalpene.
3. Hvalpesocialisering.
Socialisering til fremmede mennesker er pt en stor udfordring og må i en periode vige for folkesundheden. Hvalpe må derfor i en periode have ekstra meget kontakt med opdrætter og de personer der allerede er i husstanden. Lad kun raske personer håndtere hvalpene. Vask hænder og brug sprit før og efter kontakt med hvalpene. I det omfang det er muligt at tage hvalpene udenfor i nogle minutter, kan det mindske evt. smitterisiko. Når hvalpene er gamle nok ca. 4-5 uger og vejret er godt, så kan de komme med ud (bare i kort tid) på tæpper i haven og socialisering kan også ske der, med god sikkerhedsafstand til andre mennesker.
4. Overdragelsen.
Tal alt vedrørende overdragelsen igennem på mobil, Videochat eller Face-time før overdragelsen. Kontrakter kan klargøres og sendes på mail. Kun få (en eller to) raske personer deltager ved overdragelsen, som er så kort som mulig - resten tager I via videochat efterfølgende. Brug håndsprit og/eller vask hænder grundigt før og efter. Vask hvalpen og undlad at give hvalpen brugte tæpper med. Frysning af tæpper vil ikke inaktiverevirus, oplyser FVST.dk. (Brug evt. Adaptil spray eller dispenser til stikkontakt stedet, som er et feromon der virker tryghedsskabende). Hvis overdragelsen kan finde sted ude, kan det nedsætte smitterisikoen.
5. Følg op via videochat (Skype, Messenger eller FaceTime), som I jo nu kender ret godt.
Det er en helt exceptionel situation, vi er i og vi må alle gøre vores bedste for at komme godt igennem.
Prisen på hunde, katte og andre kæledyr er under Corona steget i takt med vores lyst til firbenet selskab, når vi har arbejdet hjemme eller været i isolation. Det har gjort køb af en hund eller kat til en stor investering, hvor mange har betalt 15-25.000 kroner for en firbenet ven.
Patricia Campbell Hearst er rigmandsdatter, vinder i Westminster Kennel Dog Show og meget meget mere. Læs den vilde historie her
En hvalp er ikke til at stå for, men man skal altså lige huske, at der er masser af arbejde i at være ejer af en nuttet hvalp
Da Asbjørn var mellem fem og otte år, led han af leukæmi. Mens den lille dreng røg ind og ud af hospitalet, havde han en ganske særlig ven derhjemme. Ønskefonden havde nemlig sørget for, at han fik sit største ønske om en hund opfyldt
Hunde bliver ofte smittet med sygdommen, kennelhoste, når vinterens fugtige og kolde vejr indtræffer. Derfor er det i den kommende tid ekstra vigtigt, at man som hundeejer kan spotte symptomerne på kennelhoste og ved, hvad man selv kan gøre for at mindske risikoen for smitte.
Kortere eller længere perioder med manglende appetit hos hunden er noget mange hundeejere oplever i løbet af hundens liv. Nogle gange er det forbigående og ganske harmløst, andre gange er det udtryk for sygdom. Hvad skal du så holde øje med, når din hund ikke vil spise sin mad?
Den dødelige Acrodermatitis, der er kendt for at ramme hvide bullterriere på hvalpestadiet er på nuværende tidspunkt ikke mulig at behandle. Ny forskning har dog opdaget den mutation, der udvikler sygdommen
Myndighederne har varslet en række nye restriktioner i syv nordjyske kommuner, hvor der er udbredt smitte på minkfarme. Restriktionerne træder efter planen i kraft allerede i morgen, fredag den 6. november, og varer fire uger frem
Coronavirus har i den grad taget Danmark med virusstorm. Landet er næsten gået i stå. Lad os her på hunden.dk vise, at hundemennesker hjælper hinanden
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Mynderne sprinter gennem det nordjyske landskab med blikket stift rettet mod den kunstige hare. Lure coursing forener fart og fokus med glæden ved at se hundene udleve deres medfødte instinkter i et varmt fællesskab blandt hundeejere.
Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Engelsk bulldog, fransk bulldog og mops er blandt de mest populære og elskede hunderacer i Danmark og er kendte for deres nuttede udseende, kompakte bygning og store personlighed. Deres karakteristiske korte snude er dog desværre også årsag til helbredsmæssige udfordringer.
Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet