Leo er død

18-02-2023 10:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I nat døde Leo fra duoen Sussi og Leo efter længere tids sygdom. Leo var et menneske med stor kærlighed til hundene

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Mens Otto langsomt mistede pusten, åndede Leo Nielsen ud. Leo sov ind i hans og Sussis hjem ved Saltum i Nordjylland. Leo blev 67 år. 

Leo var et menneske, som man kunne have mange holdninger til, og som mange havde en holdning til. Men havde man mødt ham, ville man vide, at han var et rart menneske med en underfundig humor. Da HUNDEN var på besøg hos parret for nogle år siden for at skrive om deres kærlighed til hunde, var det da også deres åbenhed, gæstfrihed og enorme livsglæde, der både smittede og inspirerede. 

Parret har altid været glade for hunde. De har blandt andet haft seks irske ulvehunde på en gang, og nu hvor Leo har sagt farvel til livet, er der en enkelt chihuahua på adressen i Nordjylland. 

Vi var i kontakt med Leo for et par uger siden, hvor han var optimistisk omkring sin sygdom og følte sig i bedring, men som man har kunnet følge i medierne, så gik det pludseligt den forkerte vej. Da vi snakkede med ham, fortalte han, at han ønskede sig en grand danois. Et ønske som ikke nåede at gå i opfyldelse for den hundeglade musiker. 

- Et liv uden hunde bliver fattigt, sagde han dengang.

Vi har flere gange været i mailkontakt med Leo, og  han sluttede altid sine mails med et "Knus Sussi & Leo"

Så lad denne tekst være et knus til Leo og et tak for alt, hvad han har bragt denne verden. Men lad den også være et knus til Sussi, som nu skal vænne sig til et liv uden den mand, hun har delt størstedelen af sit liv med. 

Hvil i fred kære Leo. 

Knus

Læs også

Leo er i bedring og ønsker sig en grand danois

31-01-2023 12:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Leo Nielsen fra duoen Sussi og Leo blev kort før jul indlagt med tarmslyng, som næsten kostede ham livet. Nu er han hjemme igen, og vi har været i kontakt med ham

Dagens Læserfoto: Spis ikke den gule sne

07-12-2020 08:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Denne uges læserfotos byder på sne, sne og mere sne. Der er dog nogle regler, man skal huske, når sneen endelig falder. En af dem er, at man ikke skal spise af den gule sne. Lad os håbe, den bagerste af disse to chihuahua huskede det. Billedet er taget af Mette Marie Micas Pedersen

Gilpa

Mistede sin elskede makker

12-01-2015 14:30, af Tine Luther
En herreløs chihua mistede sin chihuahua-ven grundet en påkørsel. Han forsøgte igen og igen at vække hende uden held, indtil han blev fjernet fra gaden - med udsigt til et hjem.

Fængselsdom til chihuahua-tyv

22-03-2012 12:57, af Tine Luther
Tyveriet af syv chihuahua-hvalpe kommer til at koste gerningsmanden et halvt år i fængsel.

Hund forsvandt i 26 måneder

04-04-2014 13:52, af Tine Luther
Takket være en mikrochip blev chihuahua fundet efter at have været savnet i over to år.

Reportage: En dag på væddeløbsbanen

07-10-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdag skinnede solen flot over Midtjysk Greyhound Stadion i Bjerringbro. Klubben havde inviteret til løb for alle racer

Farlige godbidder i Skovlund

11-06-2020 11:58, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Skovlund i Vestjylland fik Anna Olesen for nyligt et chok, da hun gik tur med sin chihuahua. Der lå nemlig farlige godbidder på gåruten

Forsvundne børn opsporet af chihuahua

07-08-2012 08:59, af Tine Luther
Den lille selskabshund har bevist, at den kan andet end at sidde på skødet.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Gå pænt i snor – sådan kommer du videre med træningen

18-11-2025 12:45, af Karina Green Damsgaard

Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

K9 Biathlon for alle 2026

17-11-2025 13:55, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg

Tegn på at hunden fryser

22-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse

En stor hund i en lille pakke

20-11-2025 13:10, af Karina Green Damsgaard

Mød den dansk/svenske gårdhund i det nye nummer af HUNDEN