Mens Otto langsomt mistede pusten, åndede Leo Nielsen ud. Leo sov ind i hans og Sussis hjem ved Saltum i Nordjylland. Leo blev 67 år.
Leo var et menneske, som man kunne have mange holdninger til, og som mange havde en holdning til. Men havde man mødt ham, ville man vide, at han var et rart menneske med en underfundig humor. Da HUNDEN var på besøg hos parret for nogle år siden for at skrive om deres kærlighed til hunde, var det da også deres åbenhed, gæstfrihed og enorme livsglæde, der både smittede og inspirerede.
Parret har altid været glade for hunde. De har blandt andet haft seks irske ulvehunde på en gang, og nu hvor Leo har sagt farvel til livet, er der en enkelt chihuahua på adressen i Nordjylland.
Vi var i kontakt med Leo for et par uger siden, hvor han var optimistisk omkring sin sygdom og følte sig i bedring, men som man har kunnet følge i medierne, så gik det pludseligt den forkerte vej. Da vi snakkede med ham, fortalte han, at han ønskede sig en grand danois. Et ønske som ikke nåede at gå i opfyldelse for den hundeglade musiker.
- Et liv uden hunde bliver fattigt, sagde han dengang.
Vi har flere gange været i mailkontakt med Leo, og han sluttede altid sine mails med et "Knus Sussi & Leo"
Så lad denne tekst være et knus til Leo og et tak for alt, hvad han har bragt denne verden. Men lad den også være et knus til Sussi, som nu skal vænne sig til et liv uden den mand, hun har delt størstedelen af sit liv med.
Hvil i fred kære Leo.
Knus
Leo Nielsen fra duoen Sussi og Leo blev kort før jul indlagt med tarmslyng, som næsten kostede ham livet. Nu er han hjemme igen, og vi har været i kontakt med ham
Torsdag blev en chihuahua bidt ihjel, da den var ved at blive luftet i Ebeltoft
I Skovlund i Vestjylland fik Anna Olesen for nyligt et chok, da hun gik tur med sin chihuahua. Der lå nemlig farlige godbidder på gåruten
En fredagsquiz med en lille kæmpe
Vi har været i kontakt med Per Pedersen, der ejer den staffordshire bullterrier, som menes at være blevet stjålet i Randers
En frygtelig historie udspillede sig i fredags i det centrale Horsens, hvor to knallertkørere kommer ræsende gennem Horsens’ gader
Tirsdag og onsdag var der kærlighed på stranden i det nordsjællandske. Læs bare denne søde historie, som har potentiale til at gå lige i hjertet på alle os hundeelskere. En historie om kærlighed ved første blik
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.
Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?