Fra ar på skulderen til armene i vejret

20-05-2025 08:35, af Cecilie Friis Amstrup

Grand danoisen med det store hjerte og den smittende glæde overvandt både modgang og fysiske ar for at nå til tops i udstillingsringen

Copyright Ridehesten.com
Elvis, der i sin stambog hedder Sandø's Diamond In The Rough, er en smuk, stor harlekinfarvet grand danois, der elsker at vise sig frem i udstillingsringen. På sin to års fødselsdag i Roskilde fik han det sidste cert og blev dansk champion. Foto: Privat

Solen skinnede over Roskilde søndag morgen, og i ringen trådte en stor, sort og hvid silhuet frem med rejst hoved og logrende hale. Det var Elvis. Og det var hans dag.
Søndag i Roskilde blev en dag, som Helle Stensgaard sent vil glemme. Ikke alene fyldte hendes grand danois Elvis to år, han kunne også smykke sig med titlen som dansk champion. Det var en sejr, der rakte langt ud over rosetter og cert’er. For bare ni måneder tidligere blev Elvis, der har stamtavlenavnet Sandø's Diamond In The Rough, overfaldet og bidt af en anden stor hund til ringtræning. Med tålmodighed, kærlighed og klog træning lykkedes det dog at skabe nogle rammer, hvor Elvis beholdt det, han elsker allermest – nemlig glæden ved at vise sig frem.

Showhund med selvtillid og charme
Elvis er ikke bare en stor hund. Han er en stor personlighed. Og det har han været lige fra begyndelsen, fortæller Helle Stensgaard:

– Han er fuld af gak og løjer, og han elsker at være i ringen. Han synes, det er det fedeste i hele verden, siger hun og griner.

Selv hjemme i stuen er det som om, Elvis ved, hvad der venter, når underlaget bliver rullet ud. Det minder ham om tæppet i udstillingsringen, og så kan han slet ikke styre sin begejstring.

Copyright Ridehesten.com
Elvis er i bund og grund en stor fjollehund, som heldigvis er rigtig glad for snacks. Foto: Privat

Da mareridtet ramte
Sommeren 2024 var tæt på at sætte en brat stopper for den ubekymrede glæde. En dag til ringtræning blev Elvis angrebet af en anden stor hund og fik et sår i skulderen, der måtte syes med flere sting. Det kunne have sat en stopper for hans udstillingskarriere.

– Jeg vidste bare, at jeg skulle reagere med det samme. Der var ikke tid til at pakke ham ind i vat. Hvis han skulle komme videre, skulle vi i gang med det samme, forklarer Helle.

Allerede dagen efter overfaldet fik Elvis professionel behandling hos en kropsterapeut, som sørgede for, at hans krop ikke havde fået skævheder. De efterfølgende dage sørgede Helle og en professionel adfærdsspecialist for at få opsat nogle træningssituationer, som skulle sikre, at Elvis havde lutter positive oplevelser - selv med en hund, der lignede den, han var blevet bidt af.

– Vi arbejdede bevidst med at genskabe trygge billeder. Jeg var så heldig, at jeg havde en veninde, som er adfærdsspecialist, og sammen fik vi lagt en god plan for ham, fortæller Helle.

Copyright Ridehesten.com
Elvis blev overfaldet af en stor hund til ringtræning og måtte syes i skulderen. Dagen efter havde Helle fået arrangeret, at en kropsterapeut skulle gå ham igennem for at sikre, at han ikke havde lidt andre skader, og dermed kunne starte med genoptræning. Foto: Privat

Fra tvivl til triumf
Søndag i Roskilde stod Elvis klar på dagen, hvor han både havde fødselsdag og skulle konkurrere. Og ikke nok med det, dommeren var den internationalt anerkendte handler og underviser Gerard O’Shea.

– Det gav lidt ekstra nerver, indrømmer Helle. – Jeg er ikke en garvet handler. Jeg har kun udstillet i tre år, så for mig var det et ekstra krydderi at skulle bedømmes af så erfaren en handler og dommer.

Elvis leverede naturligvis varen. Hans udstråling og selvtillid var tydelig, og han gik hele vejen. Da dommeren pegede på ham som dagens bedste hanhund og ny dansk champion, kunne Helle næsten ikke tro det.

– Vi kunne næsten ikke køre bilen hjem, fordi armene var helt oppe over hovedet, siger hun med et grin.

På sin fødselsdag kunne Elvis dermed smykke sig med det eftertragtede danske championat. Derudover blev han tildelt CK, cert, CACIB, bedst i modsatte køn, og han kvalificerede sig til Crufts 2026.

Copyright Ridehesten.com
Elvis var ret tilfreds med søndagens roset-høst. Foto: Privat

Fødselsdag, camping og morgenmad på sengen
Weekenden blev fejret på ægte Elvis-manér med både fest, følelser og fællesskab. Helle og Elvis havde slået lejr ved First Camp Holbæk Fjord, hvor Elvis hurtigt fik charmeret sig ind hos de øvrige campister og hilste på både nye og gamle venner heriblandt hans søde kæreste Hazel.
Natten til søndag sov Helle og Elvis sammen i bilen med telt på, og morgenen blev indledt med fødselsdagssang og morgenmad på sengen til fødselaren.

Copyright Ridehesten.com
Natten inden Elvis' fødselsdag sov han sammen med Helle bag i deres VW Transporter og vågnede således op til et nyt liv som toårig sammen med sit yndlingsmenneske. Foto: Privat

Efter udstillingen gik turen til Elvis’ opdrætter, Annelise Sandø Sabroe, hvor Elvis legede med sin mor i barndomshaven.

– Han kunne tydeligt kende omgivelserne, og det var virkelig rørende at se, lyder det fra Helle.

Glæde og samarbejde er nøglen
Helle er ikke i tvivl om, hvad der gør forskellen for hende og hendes hunde i udstillingsringen: – For mig handler det om samarbejdet. Hunden skal synes, det er sjovt, og den skal have løn for sit arbejde. Det er ikke nok, at jeg synes det er fedt. Derfor betyder det alt, at Elvis virkelig elsker det.

Med Elvis’ sejr i Roskilde er det tydeligt, at vejen til succes ikke nødvendigvis er uden bump. Men med det rette mindset, kærlighed og dedikation kan både hund og ejer overvinde selv de sværeste oplevelser og endda komme styrket ud på den anden side, med halen højt og hovedet rankt.

Læs også

Se billederne: Kæmpe galleri fra udstillingen i Fredericia

Foto|

Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.

Kennel Starworkers modtog DKKs opdrætterpris

Det nye nummer af HUNDEN er landet, og her kan du blandt andet læse det store portræt af Helle Nielsen. Efter 25 års dedikeret arbejde med flatcoated retrievere, har hun nu modtaget DKK’s opdrætterpris.

Galleri fra Fredericia: Gruppevinderne

Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.

Juniorhandler Cecilie er klar til hundeudstilling i Ballerup (video)

23-09-2017 14:28, af Marie Helene Rigård Rohleder

Til weekendens DKK hundeudstilling i Ballerup skal 16-årige Cecilie Krarup udstille den etårige kleiner münsterländer, Luna,  i juniorhandling, og her er det vigtigt at parret løber som et team

Stor og stærk BIS med krudt i røven

14-05-2022 18:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

For anden dag i træk blev BIS-vinderen i Roskilde fundet i gruppe fem, da den store alaskan malamute Falgreens Autumn Storm tog sejren lørdag

Her er årets hunde i lydighed

25-09-2017 08:38, af Marie Helene Rigård Rohleder

På weekendens DKK internationale udstilling i Ballerup blev årets hunde i lydighed 2017 kåret efter et helt års spændende konkurrencer

Se billederne fra søndag

12-02-2018 09:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En flot hundeudstilling i Fredericia er overstået. Vi har samlet lidt stemningsbilleder fra søndagen her. Fotos: Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den engelske springer spaniel sprang til tops!

12-02-2012 18:30, af Maria Schacht
Årets første internationale udstilling arrangeret af DKK er nu vel overstået, og fine resultater er opnået.

Disse racer kan du opleve i Fredericia lørdag

12-02-2022 09:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Udstillingen i Fredericia er delt over to dage. Derfor er det forskellige racer, man kan opleve de to dage. Her får du en oversigt over racerne lørdag

Så er bladet igen på vej

13-09-2020 10:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nogle har måske allerede modtaget det, ellers kan man forvente at få det nye HUNDEN en af de nærmeste dage

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund

Oplev Show of Winners den 21. februar

Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.

Hvilken type hund er din i kulden?

Vejret har været noget helt særligt. En intens, knasende kulde. I mange danske hjem betød tocifrede frostgrader på alt andet end stilhed. De lave temperaturer fungerer nemlig som en ultimativ kuldepersonlighedstest for vores hunde.

Mette vil undersøge, om niveauet af fysisk aktivitet spiller ind på hundens adfærd

18-02-2026 19:00, af Mette Skov-Jensen og Rinnie Ilsøe

Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.

Er din hunds navn på årets topliste?

Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.