Fra ar på skulderen til armene i vejret

20-05-2025 08:35, af Cecilie Friis Amstrup

Grand danoisen med det store hjerte og den smittende glæde overvandt både modgang og fysiske ar for at nå til tops i udstillingsringen

Copyright Ridehesten.com
Elvis, der i sin stambog hedder Sandø's Diamond In The Rough, er en smuk, stor harlekinfarvet grand danois, der elsker at vise sig frem i udstillingsringen. På sin to års fødselsdag i Roskilde fik han det sidste cert og blev dansk champion. Foto: Privat

Solen skinnede over Roskilde søndag morgen, og i ringen trådte en stor, sort og hvid silhuet frem med rejst hoved og logrende hale. Det var Elvis. Og det var hans dag.
Søndag i Roskilde blev en dag, som Helle Stensgaard sent vil glemme. Ikke alene fyldte hendes grand danois Elvis to år, han kunne også smykke sig med titlen som dansk champion. Det var en sejr, der rakte langt ud over rosetter og cert’er. For bare ni måneder tidligere blev Elvis, der har stamtavlenavnet Sandø's Diamond In The Rough, overfaldet og bidt af en anden stor hund til ringtræning. Med tålmodighed, kærlighed og klog træning lykkedes det dog at skabe nogle rammer, hvor Elvis beholdt det, han elsker allermest – nemlig glæden ved at vise sig frem.

Showhund med selvtillid og charme
Elvis er ikke bare en stor hund. Han er en stor personlighed. Og det har han været lige fra begyndelsen, fortæller Helle Stensgaard:

– Han er fuld af gak og løjer, og han elsker at være i ringen. Han synes, det er det fedeste i hele verden, siger hun og griner.

Selv hjemme i stuen er det som om, Elvis ved, hvad der venter, når underlaget bliver rullet ud. Det minder ham om tæppet i udstillingsringen, og så kan han slet ikke styre sin begejstring.

Copyright Ridehesten.com
Elvis er i bund og grund en stor fjollehund, som heldigvis er rigtig glad for snacks. Foto: Privat

Da mareridtet ramte
Sommeren 2024 var tæt på at sætte en brat stopper for den ubekymrede glæde. En dag til ringtræning blev Elvis angrebet af en anden stor hund og fik et sår i skulderen, der måtte syes med flere sting. Det kunne have sat en stopper for hans udstillingskarriere.

– Jeg vidste bare, at jeg skulle reagere med det samme. Der var ikke tid til at pakke ham ind i vat. Hvis han skulle komme videre, skulle vi i gang med det samme, forklarer Helle.

Allerede dagen efter overfaldet fik Elvis professionel behandling hos en kropsterapeut, som sørgede for, at hans krop ikke havde fået skævheder. De efterfølgende dage sørgede Helle og en professionel adfærdsspecialist for at få opsat nogle træningssituationer, som skulle sikre, at Elvis havde lutter positive oplevelser - selv med en hund, der lignede den, han var blevet bidt af.

– Vi arbejdede bevidst med at genskabe trygge billeder. Jeg var så heldig, at jeg havde en veninde, som er adfærdsspecialist, og sammen fik vi lagt en god plan for ham, fortæller Helle.

Copyright Ridehesten.com
Elvis blev overfaldet af en stor hund til ringtræning og måtte syes i skulderen. Dagen efter havde Helle fået arrangeret, at en kropsterapeut skulle gå ham igennem for at sikre, at han ikke havde lidt andre skader, og dermed kunne starte med genoptræning. Foto: Privat

Fra tvivl til triumf
Søndag i Roskilde stod Elvis klar på dagen, hvor han både havde fødselsdag og skulle konkurrere. Og ikke nok med det, dommeren var den internationalt anerkendte handler og underviser Gerard O’Shea.

– Det gav lidt ekstra nerver, indrømmer Helle. – Jeg er ikke en garvet handler. Jeg har kun udstillet i tre år, så for mig var det et ekstra krydderi at skulle bedømmes af så erfaren en handler og dommer.

Elvis leverede naturligvis varen. Hans udstråling og selvtillid var tydelig, og han gik hele vejen. Da dommeren pegede på ham som dagens bedste hanhund og ny dansk champion, kunne Helle næsten ikke tro det.

– Vi kunne næsten ikke køre bilen hjem, fordi armene var helt oppe over hovedet, siger hun med et grin.

På sin fødselsdag kunne Elvis dermed smykke sig med det eftertragtede danske championat. Derudover blev han tildelt CK, cert, CACIB, bedst i modsatte køn, og han kvalificerede sig til Crufts 2026.

Copyright Ridehesten.com
Elvis var ret tilfreds med søndagens roset-høst. Foto: Privat

Fødselsdag, camping og morgenmad på sengen
Weekenden blev fejret på ægte Elvis-manér med både fest, følelser og fællesskab. Helle og Elvis havde slået lejr ved First Camp Holbæk Fjord, hvor Elvis hurtigt fik charmeret sig ind hos de øvrige campister og hilste på både nye og gamle venner heriblandt hans søde kæreste Hazel.
Natten til søndag sov Helle og Elvis sammen i bilen med telt på, og morgenen blev indledt med fødselsdagssang og morgenmad på sengen til fødselaren.

Copyright Ridehesten.com
Natten inden Elvis' fødselsdag sov han sammen med Helle bag i deres VW Transporter og vågnede således op til et nyt liv som toårig sammen med sit yndlingsmenneske. Foto: Privat

Efter udstillingen gik turen til Elvis’ opdrætter, Annelise Sandø Sabroe, hvor Elvis legede med sin mor i barndomshaven.

– Han kunne tydeligt kende omgivelserne, og det var virkelig rørende at se, lyder det fra Helle.

Glæde og samarbejde er nøglen
Helle er ikke i tvivl om, hvad der gør forskellen for hende og hendes hunde i udstillingsringen: – For mig handler det om samarbejdet. Hunden skal synes, det er sjovt, og den skal have løn for sit arbejde. Det er ikke nok, at jeg synes det er fedt. Derfor betyder det alt, at Elvis virkelig elsker det.

Med Elvis’ sejr i Roskilde er det tydeligt, at vejen til succes ikke nødvendigvis er uden bump. Men med det rette mindset, kærlighed og dedikation kan både hund og ejer overvinde selv de sværeste oplevelser og endda komme styrket ud på den anden side, med halen højt og hovedet rankt.

Læs også

Alle billeder fra lørdagens udstilling er nu online

19-08-2025 22:15, af Karina Green

Lørdagen på Bornholm bød på højt humør, masser af solskin og skarpe konkurrencer om både CACIB og titlen som Hammershusvinder 2025.

 

Alle billeder fra fredagens udstilling på Bornholm er nu online

18-08-2025 18:30, af Karina Green

Fredagen på Bornholm bød på sol, smil og masser af logrende haler, og nu kan du genopleve hele stemningen i billeder. 

Dansk dominans under solrige hundedage på Bornholm

17-08-2025 20:00, af Karina Green

Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!

Dansk Sporchampion: Første grand danois får titlen

08-04-2019 15:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Katrine Lawaetz kan glæde sig over at have landets første grand danois, der er blevet Dansk Sporchampion

Hundenes kamp om København

14-09-2016 14:24, af Kasper Larsson
Lørdag den 17. og søndag den 18. september bliver Ballerup Idrætsby fuld af hundeglam, højt humør og logrende haler, når Dansk Kennel Klub afholder international hundeudstilling for 3.400 hunde og deres stolte ejere. Der lægges ud med første bjæf lørdag kl. 10

Arrangør af hundedage jubler

22-05-2018 14:13, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hundedagene på Valdemars Slot blev endnu en succesoplevelse for arrangør og idekvinde Lotte Höhrmann Lund, der dog allerede mandag aften betalte prisen for det hårde arbejde

Billederne fra Ballerup er online

21-09-2016 14:11, af Kasper Larsson
Nu kan du se og bestille billederne fra Dansk Kennel Klubs store internationale udstilling i Ballerup

Fra HUNDEN: Raceportræt af den loyale rottweiler

15-07-2025 07:00, af Uli Nomis m.fl.

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

DKK fraråder fårehold i fritløbsområde

08-03-2013 12:12, af Maja Golles
Det er lige nu til debat, om der skal etableres fårehold i Bernstorffsparken. Dansk Kennel Klub fraråder det

Fredericia: Så er vi klar

08-02-2020 10:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Klokken 10 startede udstillingen i Fredericia. Vi er klar til dig

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green

Nyhedsvagt

Karina Green

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk dominans under solrige hundedage på Bornholm

17-08-2025 20:00, af Karina Green

Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Solskin, smil og logrende haler på Bornholm

15-08-2025 14:00, af Karina Green

Publikum og hunde nyder en varm og festlig start på weekendens store udstilling

 

K9 Biathlon for alle – Nordic Lake Festival, Viborg 15.-17. august 2025

14-08-2025 12:33, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.

Dansk makkerpar dansede sig til verdenstoppen

11-08-2025 12:00, af Cecilie Friis Amstrup

Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.

Send os dit bedste foto

14-08-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?

K9 Biathlon for alle – fuld knald på i Viborg

16-08-2025 19:30, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme.