BLOG: Min sidste sæson

09-05-2019 16:40, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

Camille Marie er godt i gang med sin sidste sæson som juniorhandler. Du kan møde hende på udstillingen i Roskilde

Copyright Ridehesten.com

Så er det tid til et blogindlæg fra mig. Siden sidste indlæg er der ikke sket meget. Ingen udstillinger, kun træning. Ikke det helt store. Men lige om hjørnet ligger Roskilde udstillingen. Faktisk samme dag som dette blogindlæg bliver lagt op, er første dag på Roskilde udstillingen 2019. Men jeg er dog i gang med at skrive dette indlæg allerede en uge før, så jeg ikke sidder med det i sidste sekund og stresser over blogindlægget og hvordan det er gået og kommer til at gå på udstillingen. Jeg glæder mig altid til udstilling, og ser meget frem til et par gode dage sammen med hunde og en masse dejlige mennesker.  Det kan kun blive godt.

I år er min sidste sæson som juniorhandler. Eller faktisk har jeg lige Fredericia udstillingen i 2020, som jeg kan deltage i, men denne sæson er min sidste fulde. Dette er selvfølgelig er meget trist, men det skal jo ske på et eller andet tidspunkt. Det er en smule surrealistisk, at jeg nu har brugt omkring 6-7 år på juniorhandling, men at det snart slutter og jeg aldrig nogensinde mere kommer til at deltage i en juniorhandler konkurrence. Siden jeg var omkring de 11-12 år, har min fritid været fyldt med juniorhandling, og specielt de sidste 2-3 år har været prop fyldt med juniorhandling, så det bliver underligt at give slip på. Dog har jeg fået en masse gode minder med mig, som jeg aldrig vil glemme, og jeg er evigt taknemlig for.  Samtidig har jeg mødt en masse fantastiske mennesker og fået en masse nye venner gennem juniorhandling, hvilket jeg også er så glad og taknemlig for. Men heldigvis har jeg stadig lige denne sæson som juniorhandler tilbage, og den vil jeg helt sikker nyde fuldt ud. Det er der ingen tvivl om.

Men netop fordi at det er min sidste sæson som juniorhandler, så kan jeg godt komme til at tænke over at jeg skal skrabe en masse point sammen og vinde. Det er jo ikke tanker, som sidder i mig hele tiden, men de dukker tit op lige inden jeg skal ind i ringen, og gøre mit bedste. Jeg kommer altså til at lægge et stort pres på mig selv, som jeg faktisk slet ikke behøver. Jeg tror tit, at folk har en tendens til at lægge et stort pres på sig selv. Hvilket selvfølgelig ikke er godt, men alligevel tror jeg at det giver en kampgejst. Det gør det i hvert fald for mig, dog ikke i den grad at jeg bliver sur eller ked af det hvis ikke jeg bliver placeret. Men derimod bliver jeg bare mere klar og spændt på konkurrencen, og jeg vil dermed også gøre mit bedste. Heldigvis har jeg mange dejlige mennesker, som fortæller mig, at jeg bare skal nyde min sidste tid som juniorhandler fuldt ud og som støtter mig uanset om jeg bliver placeret eller ej.

Jeg ser frem til min sidste sæson som juniorhandler, men glæder mig også til at kunne se med fra sidelinjen og heppe på alle de dygtige juniorhandler. Det bliver sjovt at se det hele udefra. Jeg er jo vant til at se det hele indefra ringen. Så at kunne side og heppe på alle de andre, bliver helt klart sjovt.

Men som sagt har jeg heldigvis en sæson tilbage, som jeg vil nyde fuldt ud og hvor jeg bare vil gøre det bedst, jeg kan. Jeg kan dog stadig udstille i race-ringen, så helt slut med udstilling er jeg ikke. Heldigvis.

 

Læs også

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

Spejlbillede i hundekurven

22-08-2025 17:00, af John Frank Ahm

En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden

Tilfreds Camille missede finale

05-01-2019 11:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I sin første udenlandske konkurrence lykkedes det ikke årets juniorhandler 2018 at gå videre til finalen 

Blog: Travl Cecilie klar til Fredericia

09-02-2018 16:16, af Cecilie Krarup

Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for udstillingsverdenen

TILLYKKE: Camille gjorde det

07-01-2019 09:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndag tog Camille Marie Saugmann Ørbæk for alvor revanche i juniorhandling, da hun gav alle konkurrenterne på MyDOG bagpote og vandt det hele

BLOG: En tur til Roskilde

03-06-2019 08:35, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

Anden weekend i maj stod på hundeudstilling i Roskilde. Den var en god weekend med god stemning og hele molevitten

Efterskole med hundelinje

13-07-2020 09:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På Lolland kan man efter sommerferien gå på efterskole med sin hund. Det er Bindernæs Efterskole, der tilbyder den nye linje

Frederikke blev dagens juniorhandler

19-06-2022 15:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En lang juniorhandlerkonkurrence sluttede kort efter klokken 15 med Frederikke Dalgaard Petersen som vinder

Sara brændte juniorhandlingen af

13-11-2022 15:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Årets sidste juniorhandlingkonkurrence er netop afsluttet og selvfølgelig løb årets juniorhandler med sejren

 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Kærlighed i pels: et liv med hunde, passion og fællesskab

08-01-2026 19:00, af Mille Marie

For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hvornår er det for koldt at lufte hund

16-01-2022 09:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene