Det er tid til at kigge tilbage på år 2017. Et år fyldt med oplevelser store som små, men også et år med sorg over dem vi mistede.
Jeg sluttede året som tredje bedste juniorhandler. En kæmpe drøm der er gået i opfyldelse!
Igen i år var jeg med på det danske landshold til Nordisk Mesterskab i Finland, hvor jeg mødte Teppo (Australien shephard). En rigtig dejlig hund, med masser af energi - og kemien var i top mellem os.
Vi var til World dog show i Leipzig med Luna, som fik sin første titel, tysk junior winner. Vi har deltaget i Show of Winners. Et show i spotlight og lir, hvilket hun tog i stiv pote, og vandt gruppe 7 i sweep stake i en alder af 7 måneder.
Desværre har vi mistet vores højt elskede newfoundland Kiss, som altid vil være i vores hjerte. Kiss var en af vores højt elskede hunde, som i hverdagen bragte glæde og latter, uanset hvad hun gjorde. Hun sluttede sin udstillingskarriere i 2017, hvor hun blev klub veteran champion.
Nye venskaber
Året har budt på mange nye venskaber, to benet såvel som firbenet. Venskaber som jeg er dybt taknemmelig for. Harald (American Akita) mødte jeg for første gang i sommerferien. En dengang lille sød pelsklump som på få måneder er blevet stor, fræk og rigtig lækker!
Lily (Beagle) mødte jeg på årets første udstilling i Fredericia. Som mange andre juniorhandlere sikkert har prøvet, stod jeg pludselig uden hund. Kemien mellem Lily og jeg var så god, at jeg brugte hende både i Fredericia og Roskilde.
Jeg har også mødt Joey, (Beagle) en lille hvalp, som jeg skulle hjælpe med i Ballerup, som så også blev til Herning og forhåbentlig mange flere.
Og noget af det største i år 2017 var at træningen med Luna gav så meget pote, at vi sammen kunne deltage i juniorhandling. Det har bragt mange gode oplevelser, som jeg ikke vil være foruden. Det handler ikke altid om, hvad placering man får, men hvordan det er gået. Jeg synes, at Luna har præsteret til perfektion.
Lad 2018 blive lige så godt et år med alle vores elskede omkring os.
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
En positiv, loyal og arbejdsom kvinde fik lørdag aften overrakt Dansk Kennel Klubs hæderstegn i guld. En hæder som ikke mange får
Den talentfulde juniorhandler Simone Riisgaard Kristiansen imponerede dommerne og sikrede sig sejren i juniorhandling-finalen ved Dansk Kennel Klubs prestigefyldte Show of Winners.
Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!
Vi har modtaget en lille reportage fra Marianne Haagen, der var i Amsterdam med andre ejere af gammel dansk hønsehund. Reportagen fortæller både om flotte resultater og et noget forvirrende arrangement
Det er egentlig en halvgammel ide, der lørdag klokken 10.30 blev til virkelighed i Fredericia, da de første personer kunne komme på en guidet rundtur på udstillingen
Danskerne er vilde med sport. Og danskerne er vilde med hunde. Så når Dansk Kennel Klub kombinerer de to og i weekenden inviterer til ”Kampen om København” set fra hundeperspektiv, vil Ballerup Idrætsby blive fuld af hundeglam, højt humør og logrende haler. Der lægges ud med første bjæf lørdag kl. 10
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.