Dansk Kennel Klub afholder hvert år internationale udstillinger rundt om i landet, men udstillingen på Bornholm er altid noget særligt, fortæller udstillingsleder Wilfred Olsen. Så vi glæder os hvert år til at pakke alt det nødvendige udstyr og drage østpå. Her er altid en god og afslappet stemning og det hænger måske sammen med, at mange kombinerer udstillingen med en lille ferie, så udstillerne opholder sig på øen i nogle dage og nyder den smukke natur i hyggeligt selskab med andre hundefolk. Hvad skal der foregå? En hundeudstilling kan bedst sammenlignes med et dyrskue. Det er her man kan få en kvalitetsbedømmelse af sin hund, og hvis den bliver bedste hund i sin race, går den videre i konkurrencen med hunde af andre racer, indtil man finder udstillingens samlede vinder, som med et engelsk låneudtryk får titlen Best in Show. Det er æren, man kæmper om i hundesport, for der er ingen pengepræmier, men masser af ambitioner og konkurrencegejst. Dommere fra en lang række europæiske lande samt Australien er i år indforskrevet til at bedømme hundenes kvalitet. Skal I have hund? På en hundeudstilling kan man ikke købe hunde. Men med næsten 200 racer samlet på klippeøen er det et fantastisk sted at blive klogere, hvis man overvejer at købe hund. Det er nemlig altid sjovt at se flere hunde af samme race på en gang. Så kan man bedre danne sig et billede af racen og man kan få en snak med ejerne om fordele og ulemper ved netop den race. "Det er så vigtigt, at få en race, som passer til det liv, man kan tilbyde en hund i hver enkelt husstand," siger Vibeke Knudsen, kommunikationskonsulent i Dansk Kennel Klub, som er Danmarks største forening for hundeejere af både racehunde og blandingshunde. Vælger man "over evne", risikerer man, at man ikke magter hunden, når den er kommet over det nuttede hvalpestadie og er kommet i lømmelalderen. Det vidner alt for mange aflivninger og omplaceringer via internater om. Dygtige hunde Weekenden byder også på officielle konkurrencer i både lydighed og den nye, hastigtvoksende sportsgren rally-lydighed. Lydighedskonkurrencerne viser en præcision i øvelserne, som kun kan aftvinge respekt. Rally-lydighed er i kraftig vækst, fordi det er en konkurrenceform, hvor alle slags hunde kan "gøre sig". Udstillingens adresse: Rønne Stadion Nord, Torneværksvej 1, 3700 Rønne Indgangen åbner kl. 08.30, og bedømmelserne starter kl. 10.30. Der er KUN adgang for tilmeldte hunde. Det er dog muligt at købe en gæstehundebillet ved indgangen. Det koster kr. 30,- pr. hund, og man skal huske at medbringe hundens vaccinationspapirer. Hvalpe under 3 måneder har ikke adgang til udstillingen.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.
Mange hundeejere fokuserer primært på den fysiske motion, som lange gåture og løbeture. Selvom dette er vigtigt for hundens sundhed, er mental aktivering mindst lige så afgørende for dens generelle trivsel.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse