Rally Dysten – Den lille hundeskole der kunne

24-11-2025 14:42, af Shandi Bech

En lille hundeskole med et stort hjerte: Hund og Glæde Hundeskole gjorde Rally Dysten til en festlig og fællesskabsfyldt oplevelse, hvor både hunde og førere blev fejret med smil, rosetter og godt sammenhold

Copyright Ridehesten.com
Glade vindere med rosetter og velfortjente præmier efter en vellykket prøvedag. Foto: Anni M. Hornhaver

Hund og Glæde Hundeskole beviste denne sæson, at man ikke behøver være en stor hundeskole for at skabe store oplevelser. Med fire solrige prøvedage, engagerede kursister og et stærkt fællesskab blev Rally Dysten 2025 en hundefest, hvor glæden og sammenholdet stod lige så tydeligt som de orange rosetter.

Mod på mere end træning

Det var med et lille sug i maven, at hundeskolen kastede sig ud i at deltage i Rally Dysten for første gang. Kursisterne ønskede det brændende, og derfor tog skolen udfordringen op, vel vidende at der ventede et stort administrativt arbejde.

De havde tidligere kørt små interne hyggeprøver, men nu gjaldt det point, struktur og rapportering. Dog uden at miste glæden og den uformelle stemning, der er kernen i Hund og Glæde Hundeskole.

Fra begyndelsen var man enige om én ting: Hver prøve skulle være en festdag. Det kræver mod at træde ind over kantbåndet, og derfor blev alle deltagere anerkendt, ikke kun i ord, men også i form af præmier til både hund og fører. Hele tilmeldingsgebyret gik til præmier, så alle fik noget med hjem ud over bedømmelsen.

Fire prøver i solskin og sammenhold

Sæsonen bød på fire prøver i strålende vejr. Selv årets første frostmorgen blev omfavnet af høj sol og varm stemning.

Kursister og frivillige hjalp til med alt fra baneskift til oprydning, og denne fælles indsats gjorde Rally Dysten mulig. Der blev lagt tid i at finde de rigtige præmier og rosetter, så prøverne fik mest muligt DKK-stemning.

Hund og Glæde Hundeskole kørte samtidig sin interne konkurrence ”Årets Hund i Rally Dysten”, hvilket gav deltagerne en ekstra motivation og masser af gode oplevelser undervejs.

Learning by doing – og masser af det

Der blev planlagt ned til mindste detalje. Banerne skulle kunne skiftes hurtigt, ventetiden minimeres, og alle skulle til prøve med to dommere til rådighed. Selv uventede udfordringer, som en flytning af prøveområdet i sidste øjeblik, blev løst med smil og fleksibilitet.

Alle teams oplevede både gode dage og dage, hvor samarbejdet drillede. Sådan er det, når man arbejder med levende væsner. Men hver prøve gav læring for både hunde, førere og arrangører.

Kursisterne: ”Her får vi tid, nærvær og nørderi”

Hund og Glæde Hundeskole har ikke et stort deltagerantal, men her opstår en særlig styrke: tid til den enkelte og et stærkt fællesskab.

Kursisterne fortæller blandt andet:

”Hundeskolen giver mig et sted at træne på mit niveau. Træneren er med mig på banen, forklarer hvad jeg skal og hvorfor. Jeg får tips, bliver filmet og får noget at arbejde videre med. Vi hjælper hinanden, mens vi skiftes til at få fuld opmærksomhed.”

”Der nørdes på højt niveau, men der er også plads til begyndere. Baner og udstyr står klar, og vi hjælpes ad med oprydningen. Nogle gange holder vi pause, andre gange arbejder vi intenst, for vi vil så gerne lære det nye.”

”Jeg kører gerne langt for træningen. Shandi brænder for rally og for hundene. Hun ved enormt meget om træning, muskler, reaktioner og samarbejde mellem hund og fører. Hun gør et stort arbejde for hver time og for hele hundefolket.”

Flere af kursisterne kommer langvejs fra, endda helt fra Lolland, hvor der næsten ikke findes stævner. Hund og Glæde Hundeskole er derfor blevet et vigtigt samlingspunkt.

En hundeskole med hjerte og handlekraft

Rally Dysten hos Hund og Glæde Hundeskole viser, at selv en lille hundeskole kan skabe store arrangementer, når fællesskab og engagement går hånd i hånd.

Her handler det om glæde, læring og gode oplevelser for både to- og firbenede.

Læs også

Weekendens hundeaktiviteter

04-12-2025 19:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Uanset om du vil snuse til en ny hundesport, besøge en specialklubudstilling eller følge spændende prøver rundt om i landet, byder den kommende weekend på et væld af aktiviteter for både hund og menneske. Her får du et overblik over, hvor du kan opleve alt fra lydighed og rally til markprøver og juleskuer

Weekendens hundeaktiviteter

21-11-2025 14:12, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Weekendens hundekalender byder på et bredt udvalg af aktiviteter over hele landet fra specialklubudstillinger og skuer til rally, lydighed og hyrdehundeprøver for alle, der vil ud og opleve hundelivet tæt på

Hund i Fokus 2025

18-10-2025 11:00, af Karina Green Damsgaard

Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.

I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten

Agility: Flotte præstationer - ingen medaljer

21-09-2019 14:27, af Dorthe Kiærulff

Efter nogle flotte præstationer måtte de danske hold tage til takke med sekundære placeringer. Nu venter de individuelle konkurrencer

Der er intet i verden som en vuffelivov

11-06-2013 12:38, af Tine Luther
Hunde er dejlige. Det kan man overbevise sig selv om i den kommende weekend, hvor over 2.500 hunde fra ind- og udland fordelt på 219 racer kæmper om at blive Best in Show. Og hundene kan andet end at se godt ud. Der er officielle konkurrencer i diverse hundesportsgrene, som nok kan få almindelige hundeejere til at glippe med øjnene, når man måske selv har svært ved bare at få hunden til at gå pænt i snor.

Der er intet i verden som en vuffelivov

17-09-2014 09:16, af Tine Luther
Et rekordstort antal forskellige racer – nemlig hele 265 – kan man få at se i den kommende weekend, hvor over 3.300 hunde fra ind- og udland kæmper om at blive Best in Show ved Dansk Kennel Klubs udstilling i Hillerød. Og hundene kan andet end at se godt ud. Der er officielle konkurrencer i diverse hundesportsgrene, som nok kan få almindelige hundeejere til at glippe med øjnene, når man måske selv har svært ved bare at få hunden til at gå pænt i snor.

Træning lønner sig

15-05-2022 14:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sara DeAngelis har netop vundet søndagens juniorhandling. Dermed har hun vundet alle tre konkurrencer i Roskilde

Agility: Ingen medaljer til det danske hold

06-10-2018 08:07, af Dorthe Kiærulff

Trods store forhåbninger og flotte indsatser på førstedagen blev det ikke til medaljer til Danmark i agility for hold. Nu gælder det de individuelle konkurrencer

Tusindvis af vovser på dyrskue

03-05-2012 10:22, af Tine Luther
Roskilde Dyrskueplads lægger græs til, når 5.300 hunde i dagene 5. og 6. maj stiller til bedømmelse på Dansk Kennel Klubs internationale udstilling. Der afvikles også konkurrencer i den nyere sportsgren rallylydighed, som gæster på udstillingen får lejlighed til at snuse til. Både dommere og hunde kommer fra hele Europa.

European Open i Agility kommer til Danmark

06-04-2020 11:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

European Open i agility er en af verdens mest prestigefyldte internationale agility-konkurrencer. I 2023 afholdes European Open for første gang på dansk jord

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kan hunde se farver?

Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Hvad betyder den gule sløjfe?

Info|

Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.

Luksus til hunden på Rold Gl. Kro - Hundekroen

På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.

Brohavens Hunde Loge: Her trives naboskabet

02-04-2026 19:00, af Karin Funch

I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.

Fra HUNDEN: 3 trin til en roligere gåtur med din reaktive hund

08-06-2025 06:51, af Betina Sabinsky/DogWise

Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Sidste frist til Roskilde-udstillingen nærmer sig

Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?