Agility: Ingen medaljer til det danske hold

06-10-2018 08:07, af Dorthe Kiærulff

Trods store forhåbninger og flotte indsatser på førstedagen blev det ikke til medaljer til Danmark i agility for hold. Nu gælder det de individuelle konkurrencer

Copyright Ridehesten.com
På billedet ses Morten Juhl Hansen med Border Collie Spottie (Spottie). Foto: Jens Ole Nielsen

Dag 2 af holdkonkurrencen i agility ved VM i Kristianstad startede med store forhåbninger til det store hold. Holdet lå på en 12. plads efter førstedagen springløb, og erfaringerne siger, at alt kan ske, når holdet er fejlfrit efter førstedagen

Men det ville ikke lige lykkes for det danske hold, og drømmen om en top placering eller tæt på denne forsvandt, da holdet måtte indkassere to gange disk og to løb med 5 fejl. Havde vi kunne holde stilen med de “planlagte” fejlfrie løb, så havde holdet været verdensmestre nu. 

Verdensmester for store hold blev Belgien med 5 fejl, med Rusland på 2. pladsen, og de havde 10 fejl, og på 3. pladsen kom Finland med 10 fejl plus tidsfejl. Så den gode gamle taktik med 2 x 3 fejlfrie løb, havde virket her.

For både mellem hundene og de små hunde ødelagde torsdagens spring forhåbningerne om placeringer, da mellem hundene havde 3 disk med, og de små 2 disk. Mellem hundenes agilitybane var visse steder ren gambling, og ikke lige en bane, der passede de danske hunde. Så det blev til disk til alle fire ekvipager.

De små hunde valgte at tage revanche, og åbnede konkurrencen med 3 flotte fejlfrie løb. 

Nu er alle klar til de individuelle konkurrencer, som starter i dag. 

Læs også

Dansk dobbelttriumf ved VM i Ungarn

25-11-2025 13:47, af Karina Green Damsgaard

Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron

Historisk VM-succes for K9 Runners Mariager

11-11-2025 18:10, af Karina Green Damsgaard

Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross

Danmark er verdensmestre i rally

13-10-2025 14:00, af Karina Green Damsgaard

Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden

Rekordmange deltog i digitalt velgørenhedsevent for hunde

06-05-2024 09:31, af Anne Cecilie Sohl

I denne weekend gik startskuddet på verdens største digitale velgørenhedsevent for hunde, Agria Hundegåtur. Hundeejere i Danmark, Sverige, Norge, Finland, England, Tyskland og Frankrig deler hundens gåtur på de sociale medier og støtter hundevelfærd. Lørdag og søndag gik danske hundeejere og samlede penge ind til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.

Hunde i Sverige: En milliardindustri

05-01-2019 08:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hundeejere ved det allerede. Det er dyrt at holde hund. Gøteborg Posten har taget temperaturen på økonomien i hundeverdenen i Sverige

Flotte danske resultater i agility

13-08-2013 12:40, af Tine Luther
De nordiske mesterskaber blev afviklet i Skurup i Sverige den forgangne weekend. De danske deltagere formåede at høste en flot bunke medaljer.

NM i agility i Roskilde

09-08-2014 09:09, af Tine Luther
I morgen, søndag den 10. august, løber de nordiske mesterskaber i agility, som er hundesportens pendant til ridebanespringning, af stablen. Det sker i Roskilde. Har du lyst til at overvære en rigtig publikumsvenlig hundesport, så læg vejen forbi!

Svenskere risikerer fængselsstraf for brug af pejlehalsbånd

27-05-2016 12:56, af Tine Luther
Jagt|
En del svenske jægere bruger et bestemt pejlehalsbånd til deres hunde. Det pågældende halsbånd sender på samme frekvenser som det svenske forsvar og må derfor ikke bruges i Sverige. Bruger man det alligevel, falder hammeren, så det er til at mærke.

BREAKING: DANSK VERDENSMESTER

07-10-2018 10:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nu skulle den altså være god nok

NM i agility 2013

09-08-2013 08:24, af Tine Luther
De nordiske mesterskaber i agility, der løber af stablen nu på søndag, kan følges via live streaming.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

K9 Biathlon for alle får nyt liv og åbner sæsonen med løb den 3. januar

K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.

Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.

Stærk klubånd og flot hundearbejde i Boxergruppe Sydkyst/Ishøj

08-12-2025 09:30, af Emma Fridolin Sørensen

Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Vitus og Hundestjernen – 2. december

02-12-2025 14:00, af Anne Egede

Efter en nat med uhyggelige lys og rødglødende øjne vil Vitus helst blive i sengen. Men i haven venter nye spor og et møde bag egetræet, der afslører, at natten måske slet ikke er forbi. 

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Del dine historier og nyheder med hunden.dk

Fællesskabet vokser, når vi deler. Bidrag med jeres historier og vær med til at forme hundelivet i Danmark.