I forbindelse med det store arrangement Hund I Fokus afholdes der Danmarksmesterskabet i agility. Der kåres vindere i følgende discipliner: Hold (størrelse lille, mellem og stor), individuel (lille, mellem og stor) samt junior (lille, mellem og stor).
Sådan afvikles DM
Danmarksmesterskaberne afholdes både for hold og for individuelle ekvipager. På et hold deltager 5 ekvipager, hvor 3 bedste resultater tæller. Der er hold-springløb lørdag formiddag og individuelle springløb lørdag eftermiddag.
Om søndagen er holdenes og de individuelles startrækkefølge er på en sådan måde, at gårsdagens dårligste resultat starter og til sidst de bedst placerede hold og hunde. Dermed bliver det mere og mere spændende efterhånden som dagen går. Og især når man når top ti kan man mærke intensiteten hos publikum, der både ærgrer sig på hundeførernes vegne, hvis noget går galt og klapper og har høje tilråb, når noget går godt.
Morten Juhl Hansen
Vinderen af stor klasse individuel blev Morten Juhl Hansen. Morten havde 3 hunde udtaget til DM, hvilket i sig selv er ret flot. Morten have om lørdagen i de individuelle løb haft fejlfrie løb i flotte tider med alle 3 hunde. Han gentog succesen om søndagen i det afgørende løb. Morten blev samlet nr. 1, 3 og 4. En helt enestående præstation.
Her får du billeder af vinderne
HOLD
Individuel
Junior
Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.
I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten
Søndag den 7. april blev det første Danske Mesterskab i Canicross afholdt under Dansk Canicross Forbund (DCF), arrangeret af K9Runners Mariager der stod for afholdelsen.
Den nye Danmarksmester i lydighed elite er Siri Renée Richter Jungersen og Bonus, og det er faktisk lidt af en forbandelse, der er brudt
Små to måneder før Lilleskov Slot ved Thyregod ved Give igen lægger have til K9 Biathlon for alle DM og Dacia Cup er der slået deltagerrekord.
Ved DM i lydighed på Vilhelmsborg sidste weekend, løb Siri Renee Richter Jungersen med sejren i eliteklassen for andet år i træk. Denne gang med en baby i maven, der kom til verden fire dage efter sejren
Det var et flot DM, der blev afholdt i Langeskov i weekenden. Kun en væltet lastbil på motorvejen udfordrede arrangørerne
I går blev DM i rally afgjort. Her får du vinderne
Glæd dig til at møde den majestætiske irske ulvehund, dykke ned i kunsten at mestre indkaldet, og opleve retrievere i deres rette element.
Du kan også komme med til DM i schweissspor, se hunde flyve gennem luften i frisbee-sportens verden – og fejre VM-guld i Dog Dancing.
Magasinet udkommer onsdag og torsdag i denne uge.
Hvis du ikke modtager bladet skal du ringe til DKK på 56 18 81 00.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.
Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet