Vi tager jeres svar seriøst

17-11-2020 16:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

For et par uger siden bad vi om jeres mening om hunden.dk. Nu lukker vi spørgeskemaet og begynder at rette siden lidt til

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Først og fremmest vil vi rigtig gerne takke jer alle for svar på vores spørgeskema. Vi er rigtig glade for, at så mange ville svare, og for alle de gode input, vi fik.

Vi er netop nu ved at kigge på, hvordan vi kan gøre hunden.dk bedre, så vi kan give jer den hundeside, I gerne vil have.

Noget af det, der for alvor viste sig i undersøgelsen var, at der var en stor del af jer, som efterspurgte flere artikler om eller af dyrlæger, om sygdomme og lidelser, ligesom mange også gerne ville have flere videnskabelige artikler.

Det vil vi naturligvis gerne honorere.

Derfor er vi allerede nu i kontakt med dyrlæger for at finde den rette løsning, så vi kan tilbyde spændende artikler om sygdomme og lidelser mm. her på siden.

Vi vil også forsøge at få en pote inden for i forskerverdenen, så hunden.dk bliver en side, hvor forskere gerne vil præsentere deres nyeste resultater om hunde.

Vi kunne også se i undersøgelsen, at I generelt vil have mindre kriminalstof og efterlysninger og den slags. Det lytter vi selvfølgelig efter, men vi ved også, at når vi har sådanne historie, så er der rigtig mange, der læser dem.

Derfor må der være nogen derude, der trods alt finder dem spændende og gerne vil holdes opdateret på den front også. Derfor er det ikke noget, vi helt slipper.

Mange nævnte også, at de gerne ville læse mere om diverse sportsgrene, og det vil vi også rigtig gerne skrive om. Det kræver bare, at der findes nogle ildsjæle derude, som har lyst at sende os lidt tekst og billeder, når der har været afholdt en eller anden konkurrence.

Vi glæder os rigtig meget til at ændre lidt på hunden.dk uden dog at ændre for meget.

Og så havde vi jo en lille konkurrence. Blandt alle, der svarede på spørgeskemaet, trak vi lod om et eksemplar af Retriverbogen. 

Vinderen blev

Cecilie Hamming

Læs også

Symptomer – hårtab

17-10-2022 09:00, af Astrid Holtet

Hårtab kan forekomme hvis hunden kløer sig meget, men andre sygdomme i kroppen kan også få hårene til at falde af

Symptom - muskelatrofi

30-08-2022 08:18, af Astrid Gerd Holtet

Tab af muskelmasse, også kaldet muskelatrofi, ses hvis hunden er mindre aktiv end den tidligere har været – men mister hunden muskelfylde kan det også være tegn på sygdom

 

Symptom - kvalme

28-07-2022 09:09, af Astrid Gerd Holtet

Kvalme hos hunde er ofte forbundet med sygdomme i mave-tarm-systemet, men det kan også forekomme ved sygdom andre steder i kroppen

Tivoli går i hundene - på den gode måde

14-08-2024 13:40, af Anne Cecilie Sohl

Én enkelt dag om året er det tilladt at tage sin pelsede ven med i Tivoli. Det er på Hundens Dag, som i år finder sted søndag den 18. august, hvor Tivoli åbner portene og byder alle flinke hunde i snor velkommen i forlystelseshaven. Gæster kan blandt andet opleve raceparade, show på Plænen, agility-opvisning og så er der mulighed for, at nuværende eller kommende hundeejere kan få gode råd i Dansk Kennel Klubs informationstelt. Årets tema er ”Hunde OL – i disciplinerne form og funktion” og hunde har (selvfølgelig) gratis entré i følgeskab med en betalende gæst.

Nordisk Mesterskab i rally

15-10-2019 09:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden den 26. - 27. oktober er Dansk Kennel Klub vært for Nordisk Mesterskab i rally, som finder sted i Sjællands Agility Center i Ringsted

To sølvmedaljer til Danmark i agility

13-08-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Regnvåde baner var en udfordring for ekvipagerne ved de Nordiske Mesterskaber i agility, som blev afholdt i Aarhus i weekenden

 

Blog: Min hund: En topatlet - Optimer hundens præstation og undgå skader. Del II: “Nedkøling” og restitution

19-11-2021 08:41, af Karoline Sidelmann Brinch

Til tider glemmer vi, at mange af vores hunde er topatleter, som yder store fysiske præstationer fx til jagt, canicross, agility, mv. Derfor har de brug for vores hjælp til at yde deres bedste og undgå skader. I min seneste blog skrev jeg om vigtigheden af at varme op, når vores sports-hunde skal ud og præstere. I dag skal det handle om tiden efter, hunden har været afsted: Hvordan sikrer vi på bedste vis, at hunden hurtigt kommer sig ovenpå kraftanstrengelserne og restituerer bedst muligt

Webinar: Hvorfor ser min hunds pels sådan ud

05-05-2020 12:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dansk Kennel Klub afholder fra næste tirsdag et webinar om farvegenetik, hvor klubbens dyrlæge fortæller om de forskellige pelstyper, aftegninger og farver

Sommeren er højtid for maveproblemer hos hunde

01-06-2022 12:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Maveproblemer topper statistikken over årsager, som sender hunde til dyrlægen om sommeren. Ofte skyldes skaderne rester fra grillmad, ispinde og alger i badevandet, men årsagen til ondt i maven kan også være “tudseforgiftning”

Hold hovedpinepillerne væk fra hunden

28-02-2022 08:24, af Astrid Holtet

Meget af den medicin vi kan købe i håndkøb til os selv, er giftig for vores firbenede venner. Ibuprofen, det aktive stof i nogle hovedpinepiller, er blandt de stoffer, der giver forgiftninger hos hunde.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

Pollenallergi hos hunde: 5 vigtige tegn

Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

Fart, fokus og fællesskab på banen

21-03-2026 10:00, af Redaktionen

I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.

Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Hundehøjskole på vej: Hjælp med indholdet

Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.