Dansk Kennel Klubs første internationale udstilling i år er overstået. Den første udstilling efter den store Herning-afslutning er altid indbegrebet af afslappet og hyggelig stemning. Ikke desto mindre bød årets første udstilling på benhårde konkurrencer mellem de mange hundrede ambitiøse opdrættere. BIS dommer Annette Bystrup sendte en ny, gammel kending til tops. Det var Michael og Ruth Kristensen, der sidste år vandt Årets Hund Konkurrencen med den amerikanske cocker Galaksi This Is Me, der igen triumferede – denne gang med den 21 måneder gamle amerikanske cocker Galaksi I Have A Dream. – Nyt år, ny hund, lyder det fra Michael Kristensen, der med et stolt smil på læben få minutter for inden blev badet i blitzlys. Og hos den stolte opdrætter hersker der heller ingen tvivl om, hvorfor der igen er point og rosetter på kontoen. – Han har et godt hoved, en god krop og så bevæger han sig godt. Og hans temperament er vidunderligt! Det er den unge hunds første DKK udstilling, og man må i den grad sige, at starten er gået. – Det bekræfter i hvert fald, at det vi har gang i er det rigtige, slutter de stolte opdrættere. Et stort tillykke med den flotte start lyder der også fra HUNDEN, ligesom de andre finalister naturligvis også skal have et stort tillykke med på vejen. Dagens øvrige BIS-placeringer 2. Shih tzu Whispering Love's Mr Sexy Face, ejet af Maria Højlund Jørgensen 3. Bullmastiff Ali Honey Dynasty, ejet af Mayanna J. Riis, Imran Durrani og Stig B. Pedersen 4 Samojedehund Cabaka's Everything I Do, ejet af Gitte Morell og Nana Maibøll Qvist Du kan finde flere resultater på hundeweb.dk
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.
Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.
Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Efter en nat med uhyggelige lys og rødglødende øjne vil Vitus helst blive i sengen. Men i haven venter nye spor og et møde bag egetræet, der afslører, at natten måske slet ikke er forbi.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Fællesskabet vokser, når vi deler. Bidrag med jeres historier og vær med til at forme hundelivet i Danmark.