Dansk Kennel Klubs første internationale udstilling i år er overstået. Den første udstilling efter den store Herning-afslutning er altid indbegrebet af afslappet og hyggelig stemning. Ikke desto mindre bød årets første udstilling på benhårde konkurrencer mellem de mange hundrede ambitiøse opdrættere. BIS dommer Annette Bystrup sendte en ny, gammel kending til tops. Det var Michael og Ruth Kristensen, der sidste år vandt Årets Hund Konkurrencen med den amerikanske cocker Galaksi This Is Me, der igen triumferede – denne gang med den 21 måneder gamle amerikanske cocker Galaksi I Have A Dream. – Nyt år, ny hund, lyder det fra Michael Kristensen, der med et stolt smil på læben få minutter for inden blev badet i blitzlys. Og hos den stolte opdrætter hersker der heller ingen tvivl om, hvorfor der igen er point og rosetter på kontoen. – Han har et godt hoved, en god krop og så bevæger han sig godt. Og hans temperament er vidunderligt! Det er den unge hunds første DKK udstilling, og man må i den grad sige, at starten er gået. – Det bekræfter i hvert fald, at det vi har gang i er det rigtige, slutter de stolte opdrættere. Et stort tillykke med den flotte start lyder der også fra HUNDEN, ligesom de andre finalister naturligvis også skal have et stort tillykke med på vejen. Dagens øvrige BIS-placeringer 2. Shih tzu Whispering Love's Mr Sexy Face, ejet af Maria Højlund Jørgensen 3. Bullmastiff Ali Honey Dynasty, ejet af Mayanna J. Riis, Imran Durrani og Stig B. Pedersen 4 Samojedehund Cabaka's Everything I Do, ejet af Gitte Morell og Nana Maibøll Qvist Du kan finde flere resultater på hundeweb.dk
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.
I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?