Hunde på Dyrehavsbakken

12-04-2024 08:23

Anne Cecilie Sohl

Har du fået en ny hvalp, der skal prøve at udstille? Har du en hund, der senere skal på udstilling og lige skal prøve det først? Eller har du et barn, der kunne tænke sig at blive juniorhandler på DKK-udstillingerne? Så er der mulighed for at prøve det hele af under hyggelige og afslappede forhold på Bakkeskuet den 9. maj.

Copyright Hunden.dk
Tag med på Dyrehavsbakken Kr. Himmelfartsdag den 9 maj, når DKK Kreds 1 inviterer til Bakkeskue.

Bakkeskuet den 9. maj 2024 bliver afholdt af DKK Kreds 1 og byder på mange aktiviteter dagen igennem.

Programmet lyder således: 

  • Ringtræning kl. 9.30.
    Ringtræningen er for dem, der ikke har prøvet at udstille før, eller som har fået en ny hund, der skal udstilles for første gang. Bedømmelserne starter kl. 10.00.
    Alle hunde får en skriftlig bedømmelse (skuet er ikke online), så ejeren kan få et godt indtryk af, hvad det er, en udstillingsdommer lægger vægt på ved bedømmelsen. Dommerne og ringpersonalet har mange års erfaring i at hjælpe udstillerne med forståelsen af bedømmelsen.

Underholdning på store scene (ved Skovly):

  • kl. 11.00 BakkensDog Dancers Cup 
    Her kæmper de allerbedste Dog Dancers om Bakkemesterskabstitlen. Har du endnu ikke set Dog Dance, er her en unik mulighed for at se, hvor mange forskellige dansetricks du kan lære din hund der hjemme.

Program i Store Ring (starter når bedømmelserne i ringene er færdige)

  • Ca. kl. 13.00 Barn og hund
    Der vil være tilmelding på dagen inden kl. 12 i DKK Kreds 1 telt (v. Skovly). Gebyret er 35,- kr., og hunden skal i forvejen være tilmeldt skuet.

Herefter følger konkurrencerne:

  • Årets Bakke baby/hvalp
  • Årets Bakkechampion
  • Årets Bakkeveteran
  • Årets Bakkevinder
    Hunde der er blevet Bedst i Racen (BIR), går videre til konkurrencen om at blive Årets Bakkevinder

Se mere på: DKK Kreds 1 hjemmeside 
Tilmelding: Vil du være med på dette helt specielle skue, kan du tilmelde dig her.

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout