Benyt lejligheden til at få en bedømmelse af din hund og lidt praktisk øvelse i “handling”, før du eventuelt tilmelder dig en rigtig DKK-udstilling. Der er S-tog næsten til døren, parkeringsforholdene er ideelle, og alle muligheder står åbne for en herlig dag for hele familien i selskab med hundevenner. Alle DKK-stambogsførte hunde fra tre måneder og opefter, der er vaccineret i henhold til DKK’s udstillingsregler, kan deltage i skuet. Hundene tilmeldes i de klasser, som gælder pr. 2013. Program: Bedømmelserne starter kl. 10.00. Når bedømmelserne er færdige kl. ca. kl. 14.30, er der Barn og hund-konkurrence herefter kåres Bakkechampion, Bedst i Gruppen og Årets Bakkevinder. Underholdning: Desuden vil der i år være forskellige opvisninger og aktiviteter i løbet af dagen. Det vil foregå i "store ring" ved restaurant ”Skovly”, her behøver din hund ikke at være tilmeldt skuet for at deltage. Nærmere program vil kunne ses af opslag på stedet. Mens udstillerne venter på at komme i store ring til dagens afgørende konkurrencer har vi Bakkens Dog Dancers Cup kl. 12.00 ved den store scene. Her kæmper de allerbedste Dog Dancers om Bakkemesterskabstitlen. Har du endnu ikke set Dog Dancing, er her en unik mulighed for at se, hvor mange forskellige dansetricks, du kan lære din hund. Tilmelding: Vil du være med på dette helt specielle skue, kan du tilmelde dig via hundeweb.dk Anmeldelsesfristen udløber torsdag den 15. april - denne skal overholdes. Gebyret på 200 kr pr. hund Meld til i god tid! Pladsen på Bakken er begrænset, og hvis deltagerantallet bliver større end tidligere år, kan det ikke udelukkes, at vi bliver nødt til at skuffe de sidst tilmeldte. Du kan læse mere på Kreds 1 hjemmeside – find den via linket under billedet til højre
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.
Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.
Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.
Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alt virkede fredeligt, da december begyndte. Men under nordlyset voksede en trussel frem, som kun de ældste skrifter havde advaret om.