Efter en god, lang og begivenhedsrig sommerferie er det nu blevet tid til et nyt blogindlæg.
I min sommerferie er der sket meget. Blandt andet tog jeg til Hannover for at udstille. Det var en rigtig god tur, som gik rigtig godt. Det var min første udstilling i Tyskland. Vi kørte mod Hannover om fredagen og var ellers klar til at udstille lørdag morgen. I raceringen gik det rigtig godt, og vi var godt tilfredse.
Så kom tiden til juniorhandling. Det var som sagt min første udstilling i Tyskland, så jeg var ret spændt og nervøs. I Tyskland foregår juniorhandling, sådan at man bliver dømt i en lille ring (race ring) og derefter skal vinderen af mini og maxi ind i store ring og dyste mod hinanden. Så det er noget helt andet end her i Danmark. Og helt klart noget som jeg lige skulle vænne mig til.
Men Jenna og jeg løb ind i ringen. Her stod vi og ventede på at det blev vores tur. Spændingen steg og snart var det os.
Da det blev vores tur foran dommeren, var det helt klart en god oplevelse, men også lidt underlig. Ringen var helt klart meget mindre end hvad man er vant til, og dette kunne man specielt mærke, når man skulle løbe op og ned foran dommeren.
Dommeren var rigtig sød og fortalte mig hvad hun synes var godt og hvad hun synes, at jeg kunne gøre bedre. Det er helt klart noget som man kan bruge til andre konkurrencer.
Da vi så var blevet færdige og gik om bagerst i køen, var jeg godt tilfreds med vores præsentation. Det blev til en meget flot 3. plads og jeg var super tilfreds. Søndag deltog jeg også, men vi blev desværre ikke placeret.
Ellers har jeg bare holdt sommerferie og nydt den fuldt ud!
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
Den forsvarende årets juniorhandler fortsætter sin imponerende stime med endnu en sejr i Store ring.
Juniorhandling plejer at blive afgjort i Store Ring på hundeudstillingerne. I år er det anderledes, men du skal ikke snydes for at se med
Camille Marie Saugmann Ørbæk har bloggen i denne uge, og hun har skrevet dette fine indlæg om træning. For hende skal træningen være sjov
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger
For Camille er det ikke kun juniorhandling, der trækker. Hun er også glad for at udstille hunde
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.
Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?
I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.