Lige for tiden sidder jeg med mit hoved begravet i en masse bøger og læser op til eksamen. Meget af min tid bliver brugt på det her for tiden, men lige at kunne få en weekend fri fra alt læsningen er super dejligt. Og så især fordi hele weekenden bruges på hunde.
Som skrevet i mit sidste blogindlæg går turen snart til Østrig. Lige præcis i dag, fredag d. 14/6 2019, kører mine bedsteforældre, tante, samojeden Jason og jeg mod Østrig. EDS bliver i år afholdt i Østrig, og her skal jeg deltage i juniorhandling-konkurrencen og jeg glæder mig som en sindssyg!
Da jeg tilbage i november 2018 vandt årets juniorhandler, kvalificerede jeg mig til EDS 2019, hvilket for mig ikke rigtig var så realistisk. Det lå jo så langt ude i fremtiden, men nu er det altså nu og hvor er det bare vildt.
Ikke nok med at jeg glæder mig til at repræsentere Danmark igen, hvilket er noget af det største jeg har opnået, så glæder jeg mig ligeså meget til at mærke stemningen. Stemningen for mig er noget helt specielt og påvirker hele oplevelsen af en udstilling. Alle folk er glade og klar på at give den gas, men samtidigt er der også en lille snert af konkurrencen. Med det mener jeg intet negativt, men derimod noget meget positivt. Hvis ikke der også lå en smule konkurrence i det, så ville der heller ikke være den samme gejst, tror jeg i hvert fald.
Udover stemningen glæder jeg mig også ekstremt meget til at møde og se de andre juniorhandler igen. Mange af dem mødte jeg jo til Crufts, hvor jeg fik snakket med nogen, men til EDS er det jo ikke alle der kommer, så derfor tror jeg også at der er bedre tid til at få snakket med de andre og jeg håber virkeligt, at det bliver starten på det stort sammenhold.
Til sidst, men ikke mindst, glæder jeg mig jo utroligt meget til at gøre alt hvad jeg kan, repræsentere Danmark igen, bare have en fest inde i ringen, og nyde oplevelsen fuldt ud. Jeg glæder mig til at skrive et nyt indlæg om hvordan det hele forgik, og om det var som jeg regnede med, og jeg håber selvfølgelig at i vil læse med.
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
Camille Marie Saugmann Ørbæk repræsenterede Danmark i juniorhandling ved Crufts. I dette blogindlæg fortæller hun om sine oplevelser
En imponerende bedrift af Sara DeAngelis har netop afgjort årets juniorhandlerkonkurence, selvom der er tre konkurencer tilbage
Søndag tog Camille Marie Saugmann Ørbæk for alvor revanche i juniorhandling, da hun gav alle konkurrenterne på MyDOG bagpote og vandt det hele
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for udstillingsverdenen. Denne gang fortæller hun om sine oplevelser på årets første hundeudstilling i Fredericia og ser frem mod show of winners
Weekenden, d. 2/11-3/11, blev brugt på hundeudstilling i Herning, i hvert fald for mit vedkommende
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.