I dette indlæg har jeg valgt at skrive om en af mine hunde Kiss. Hun var en newfoundland og den ældste i flokken og mor til vores B-kuld.
Kiss var en af vores højt elskede hunde, som i hverdagen bragte glæde og latter, uanset hvad hun gjorde. Helt klart en speciel hund, hvor du altid blev mødt med glæde. En hund som med garanti gjorde, hvad der passede hende, og som på en hvilken som helst dag ville kunne lokkes til alt, hvis godbidderne var i orden.
En newfoundland hund er altid klar på en dukkert i vandet. De er oprindelige redningshunde i Canada. Kiss måtte være tæt på de rødder, for hun elskede stranden og hoppede gerne i vandet. Når vi gik gåture herhjemme på vejen, tog hun gerne en omvej for at nå vandpytten. Ligeså dovne og sløve en newfoundland kan være hjemme, lige så hurtig og fremragende er de i vand. Vandarbejdet er et fascinerende arbejde med hunden, og jeg elsker at arbejde med hundene i vandet. Dengang jeg lærte at svømme var faktisk ved siden af mine mormor og morfars hunde, de gjorde mig tryg, og så kunne jeg holde fast i dem, mens vi svømmede derud af.
Et fantastisk udstillingseventyr
Kiss har været med gennem tyk og tyndt, og hun har været der, hver gang jeg har haft brug for det. En rigtig ”menneskets bedste ven” hund. Hun har for alvor været med til at starte vores helt fantastiske udstillingseventyr. Hun har siden babyklassen blevet udstillet og gennem sit lange liv blevet udstillet i både ind- og udland, og flere gange blevet placeret i årskonkurrencerne som årets tæve, veteran og avlstæve og opnået mange championstitler.
I Herning 2013 deltog jeg i juniorhandling med Kiss. Herning er en vidunderlig udstilling, hvor showhunden kommer til sit rette element. Kiss var en hund, der fik ekstra energi jo mere show, der var. Med hendes enorme udstråling og guldsættet på, formåede vi sammen at blive Best In Show Juniorhandler nummer 2. En helt igennem fantastisk oplevelse, som jeg altid vil sidde dybt i hjertet på mig. Jeg husker stadigvæk øjeblikket tydeligt, og det kan ikke beskrives med ord.
Vores højt elskede krammebjørn Kiss kom fra kennelen NEWF-DOG, opdrættet af Søren og Helle Grundsøe. Hun var fra 2008, hvor min storebror fik hende i konfirmationsgave af min mor. Men hun er elsket og en del af hele familien.
Men ethvert eventyr slutter på et tidspunkt. Kiss er desværre ikke blandt os mere. Hun er gået bort den 26. september i år. Hun vil aldrig blive glemt, men altid være gemt dybt i alle vores hjerter. Hun har sat dybe spor hos alle, som hun har mødt på sin vej. Selvom jeg ved, at hun er kommet til et sted med ubegrænsede godbidder, vil hun altid være savnet. Hvil i fred, du har været noget helt særlig. Elsker dig Kiss.
Cecilie Krarup
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for udstillingsverdenen. Denne gang fortæller hun om sine oplevelser på årets første hundeudstilling i Fredericia og ser frem mod show of winners
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her vil hun skrive om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger. Denne gang fortæller hun om en oplevelse, der kan kræve en pakke cleenex at læse
Til weekendens DKK hundeudstilling i Ballerup skal 16-årige Cecilie Krarup udstille den etårige kleiner münsterländer, Luna, i juniorhandling, og her er det vigtigt at parret løber som et team
Tidligere juniorhandler og blogger på hunden.dk fortsætter sit gode liv i hundeverdenen. Hun har netop færdiggjort uddannelsen som ringtræner, og tilbyder træning til andre hundemennesker
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er ny fast blogger for hunden.dk. Her vil hun skrive om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for udstillingsverdenen
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Vindruer og rosiner kan virke som en sund snack, men for hunden gemmer de på en livsfarlig risiko. Selv en enkelt drue kan føre til akut nyresvigt, og det er derfor afgørende at kende tegnene på forgiftning i tide.
Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.
Mange hundeejere fokuserer primært på den fysiske motion, som lange gåture og løbeture. Selvom dette er vigtigt for hundens sundhed, er mental aktivering mindst lige så afgørende for dens generelle trivsel.
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.