Jeg bliver tit spurgt, hvordan jeg både når skole, venner, kæreste, familien og udstillinger, samt den daglige træning. Det tager jo tid at have denne livsstil med hundene.
Jeg går nu i 2.g på handelsskolen i Hillerød. Det er ved at blive hårdt i skolen. Der er ingen tid til dovenskab, hvis man vil opnå det resultat, man ønsker. Eksamenerne i 2.g ligger lige om hjørnet og 3.g’s afsluttende eksamener kommer hurtigere end man regner med.
Til daglig skal hundene hver dag ud og gå en dejlig lang tur enten ud over marken eller ved stranden. Derudover er der ringtræning en gang om ugen, hvor jeg selv træner og en gang om ugen hvor jeg er træner, og så kommer der det løse udover.
Hundene skal selvfølgelig også børstes og vaskes, lektierne og opgaverne skal laves, og det sociale liv skal passes. Nogle gange må man sortere fra, sige farvel til nogle ting for at kunne nogle andre. For mig er det mit valg, og ja nogle fester bliver droppet på grund af livet med hundene.
Så min hverdag er presset, men det gør ikke noget, når man er i selskab med fantastiske mennesker og hunde, og man kan jo altid lige tage en gåtur over marken med hundene, hvis man nu har brug for frisk luft.
Men hvis jeg ikke havde så støttende og hjælpende venner, kæreste og familie, er jeg ikke sikker på, at jeg vil kunne nå det hele.
Fredericia
Siden sidst jeg skrev, har jeg været på udstilling med Luna. Lørdag den 27. januar afholdte DMK udstilling i Gelsted hallen. Der var 79 kleiner münsterländer tilmeldt under dommerne Birte og Kresten Scheel.
Luna er lige rykket op i mellemklasse tæver, og hun bliver dygtigere og dygtigere i ringen. Luna blev bedst i racen (BIR). Jeg er meget taknemlig og overvældet over det. Tak for de meget rosende ord fra dommere og tilskuere.
Vi kan nu glæde os til weekendens udstilling i Fredericia. Lørdag skal jeg udstille Luna i både ordinær ring og juniorhandling. Søndag skal jeg udstille Harald (American Akita, Senseo Mr. Grey), han er blevet så stor, at han er i juniorklasse nu og Luna skal jeg udstille i juniorhandling.
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
Lørdag stillede hele 28 juniorhandlere til start ved konkurrencen, der blev en svær opgave for den australske dommer
På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.
Efter den officielle åbning i Store Ring, bød denne torsdag på juniorhandling. En konkurrence, der i den grad gav pote for danskerne
Det har været en hel forrygende omgang juniorhandling på EDS indtil videre. Der er fundet ni semifinalister og hele fire af dem er danske
Lørdagens juniorhandling fik en velkendt vinder, som må siges at have prøvet det før. Sejren kom efter en flot konkurrence
Amalie Grønborg og hendes samojedehund Ellie imponerede med selvsikkerhed og stærk kontakt ved International Platinum Slovenian Winner Dog Show tilbage i oktober, hvor de sikrede sejren blandt 57 unge deltagere fra hele Europa.
Søndagens juniorhandling blev en flot handlerdyst med nye og kendte ansigter
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?