Endnu en flot juniorhandling

20-06-2021 14:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndag klokken 14.00 begyndte den sidste juniorhandlerkonkurrence i denne weekend. Det blev endnu en spændende konkurrence

Copyright Ridehesten.com
Maya DeAngelis vandt søndagens juniorhandling. Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Dommer Hanne Leine Jensen tog søndag smilende imod juniorhandlerne i Store Ring. Først var det den yngste gruppe, der skulle ind i ringen. De ni dygtige handlere, stillede op med otte forskellige racer: To boston terriere, en gammel dansk hønsehund, en saluki, en samojed, en mittelspitz, en border collie, en golden retriever og en flatcoated retriever.

Hanne Leine Jensen gik ned gennem rækken af de unge handlere og hørte dem i deres racer, inden hun sendte dem ud på en lille løbetur, hvor de skulle vise deres evner inden for handling af hunde.

Noget af det bedste ved at sidde tæt på juniorhandlerne, når de er i ringen, er at opleve deres positive måde at tale til hundene og hinanden på. Kærligheden til hundene får I den grad lov til at skinne igennem, og det bliver man altså glad i låget af.

 Videre til finalen gik Kimberly med gammel dansk hønsehund, Andreas med saluki, Silke med border collie og Naya med en flatcoated retriever. Da de fire var taget ud, tog Hanne Leine Jensen en snak med hver af de fem, der ikke var gået videre for at fortælle, hvad de kunne have gjort bedre.

I den ældste gruppe (14-17 år) var der otte deltagere og otte hunderacer. Det var en basenji, en samojed, en korthåret collie, en dansk/svensk gårdhund, en engelsk pointer, en islandsk fårehund, en gammel dansk hønsehund og en pharaoh hound.

Fra denne gruppe gik Maya med basenji, Mathilde med korthåret collie, Sara med engelsk pointer og Frederikke med pharaooh hound videre til finalen.

I finalen blev de fire, der skulle placeres hurtigt udvalgt. Efter at have løbet en tur rundt i ringen fortalte Hanne Leine, at det var fire dygtige juniorhandlere, og at det var detaljer, der afgjorde finalen.

På fjerdepladsen kom Sara med engelsk pointer, tredjepladsen tog Frederikke med pharaoh hound, andenpladsen gik til Silke og hendes border collie, mens Maya tog førstepladsen med sin basenji.

Stort tillykke til alle juniorhandlerne.

Læs også

Hund i Fokus 2025

18-10-2025 11:00, af Karina Green Damsgaard

Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.

I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten

Vejen: Vejret kunne ikke stoppe Danmarks bedste juniorhandlere

22-06-2025 18:06, af Cecilie Friis Amstrup

På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.

Vejen: Unge talenter strålede i sommervarmen

21-06-2025 19:44, af Cecilie Friis Amstrup

Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.

Tysk udstiller: Danske udstillinger er bedst

19-06-2022 10:37, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi mødte tyske Mingo Sommer med hendes galgo espagnol. Hun nyder at udstille i Danmark, da de danske udstillinger er hyggeligere end de tyske

Udstilling: Sønnen har taget over

15-02-2016 09:52, af Tine Luther
Årets hund 2015, bullmastiffen Librrani’s bullmastiff Librrani's High Performance Alonso, fortsætter udstillingssuccesen på Dansk Kennel Klubs internationale udstillinger. Ikke i egen skikkelse men i form af sønnen Ali Honey Dynasty, der i går blev Best in Show i Fredericia.

Covid-19: Peters hund har det godt

21-06-2020 09:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Minkavler Peter Nielsen ejer hunden, Riga, der er testet positiv for covid-19. Ekstra Bladet har været i kontakt med manden, der forsikrer om, at hunden har det godt

Ballerup: Disse racer kan du opleve lørdag

24-09-2022 08:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Udstillingen i Ballerup er en af de udstillinger, som er delt op over to dage. Derfor er det ikke de samme racer, du kan se lørdag og søndag. Her får du et overblik over, hvilke racer du kan se i dag 

Juniorhandlingssæsonen er slut

14-11-2021 14:53, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Med afgørelsen af juniorhandling søndag er sæsonen nu slut for juniorhandlerne. En sæson, der ligesom så meget andet er blevet forstyrret af Corona

Billederne fra Bornholm er online

21-08-2019 08:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Så er der billeder fra Bornholm på nettet. Du finder link i denne artikel

Naya Kühne Andersen vinder juniorhandling lørdag

12-02-2022 16:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Efter en lang og flot juniorhandlerdyst stod Naya Kühne Andersen som vinder af juniorhandling lørdag med sin flatcoated retriever

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Historisk VM-succes for K9 Runners Mariager

11-11-2025 18:10, af Karina Green Damsgaard

Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Oplev K9 Biathlon træning i Varde

14-11-2025 14:30, af Michelle Mortensen

Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Nyt nummer af HUNDEN fyldt med inspiration, viden og hundeglæde

12-11-2025 07:00, af Redaktionen

Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.

 

Vinderne er fundet – Vil du deltage i december måneds konkurrence?

13-11-2025 07:40, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.

Winter Wonder Show satte punktum for et fantastisk udstillingsår

09-11-2025 22:30, af Karina Green Damsgaard

Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?