Dommer Hanne Leine Jensen tog søndag smilende imod juniorhandlerne i Store Ring. Først var det den yngste gruppe, der skulle ind i ringen. De ni dygtige handlere, stillede op med otte forskellige racer: To boston terriere, en gammel dansk hønsehund, en saluki, en samojed, en mittelspitz, en border collie, en golden retriever og en flatcoated retriever.
Hanne Leine Jensen gik ned gennem rækken af de unge handlere og hørte dem i deres racer, inden hun sendte dem ud på en lille løbetur, hvor de skulle vise deres evner inden for handling af hunde.
Noget af det bedste ved at sidde tæt på juniorhandlerne, når de er i ringen, er at opleve deres positive måde at tale til hundene og hinanden på. Kærligheden til hundene får I den grad lov til at skinne igennem, og det bliver man altså glad i låget af.
Videre til finalen gik Kimberly med gammel dansk hønsehund, Andreas med saluki, Silke med border collie og Naya med en flatcoated retriever. Da de fire var taget ud, tog Hanne Leine Jensen en snak med hver af de fem, der ikke var gået videre for at fortælle, hvad de kunne have gjort bedre.
I den ældste gruppe (14-17 år) var der otte deltagere og otte hunderacer. Det var en basenji, en samojed, en korthåret collie, en dansk/svensk gårdhund, en engelsk pointer, en islandsk fårehund, en gammel dansk hønsehund og en pharaoh hound.
Fra denne gruppe gik Maya med basenji, Mathilde med korthåret collie, Sara med engelsk pointer og Frederikke med pharaooh hound videre til finalen.
I finalen blev de fire, der skulle placeres hurtigt udvalgt. Efter at have løbet en tur rundt i ringen fortalte Hanne Leine, at det var fire dygtige juniorhandlere, og at det var detaljer, der afgjorde finalen.
På fjerdepladsen kom Sara med engelsk pointer, tredjepladsen tog Frederikke med pharaoh hound, andenpladsen gik til Silke og hendes border collie, mens Maya tog førstepladsen med sin basenji.
Stort tillykke til alle juniorhandlerne.
Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.
I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten
På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
Så er weekendens billeder sorteret, og de er nu lagt ud i vores billedbibliotek
I disse dage udkommer septembernummeret af HUNDEN. Her kan du læse, hvad du går glip af, hvis du ikke er medlem af DKK
Sommerferien er nu ved at være slut for de fleste. Sådan er det også her på redaktionen, og fra mandag udkommer det splinternye nummer af Magasinet HUNDEN
Den 10., 11. og 12. maj får du mulighed for at møde ikke færre end 9.369 forskellige hunde af 273 forskellige racer. Og det er det optimale udgangspunkt, hvis du går med tanker om at lukke et nyt pelset familiemedlem ind i dit hjem og hjerte
Fredag blev DKK's tredobbelte udstilling i Roskilde skudt i gang - og selvfølgelig var HUNDEN på pletten!
Helt derude i Østersøen ligger solskinsøen, der hvert år er vært for en af de hyggeligste hundeudstillinger i Danmark. I år kommer dansk/svensk gårdhund i den grad til at gøre sit indtog på den smukke klippeø
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.