Vejen: Vejret kunne ikke stoppe Danmarks bedste juniorhandlere

22-06-2025 18:06, af Cecilie Friis Amstrup

På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.

Copyright Ridehesten.com
Amalie Grønborg imponerede dommeren i dagens juniorhandlingkonkurrence med sin naturlige og harmoniske tilgang til at handle sin samojedehund og endte med at blive placeret øverst på podiet. Foto: Mediehuset Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Juniorhandling i sommervarme kræver mere end teknik og træning. Det kræver omtanke, ansvar og evnen til at holde hovedet koldt. Det demonstrerede både de fire finalister og de mange andre juniorhandlere ved dagens konkurrence i Vejen. På trods af de trykkende 27 grader og næsten ingen vind viste de unge deltagere, hvordan man både kan præstere og tage ansvar for sin hunds trivsel under svære forhold.

En finale præget af hede og pres
Amalie Grønborg, Simone Riisgaard Kristiansen, Naya Kühne Andersen og Katrine Bramming skilte sig ud i finalen, men de var langt fra alene om at imponere. Hele feltet udviste en høj grad af disciplin og ansvar, mens de konkurrerede i hedebølgen. Flere deltagere bemærkede, hvor fysisk og mentalt krævende det var at være ”på” i længere tid ad gangen, mens solen bagte ned over udstillingsområdet.

– Det har været en virkelig varm dag, og det gør, at man er mere presset, fortalte Katrine. Hun og de andre var enige om, at det kræver ekstra meget at holde fokus og humør oppe, især når man samtidig skal holde sin hund kølig og glad.

Kreative løsninger og stort ansvar
Når hundene mister lysten til at drikke i varmen, skal der tænkes kreativt. Juniorhandlerne fortalte, hvordan de havde forsøgt at sikre, at deres hunde fik væske nok i løbet af dagen. Naya forklarede, at hendes hund ikke ville drikke mod slutningen af lørdagen, og derfor havde hun valgt at give den vandmelon i dag, som både fugtede og fristede.

– Vi valgte at blande yoghurt i vandet, så hun bedre ville drikke det, lød det fra Amalie, mens Simone understregede behovet for rigeligt med vand og blæsere til at køle hundene ned. 

Det blev også bemærket og ros, at en af de helt unge juniorhandlere tidligere på dagen bemærkede, at hans hund fik det dårligt med blå tunge og anstrengt vejrtrækning. Den unge handler valgte derfor at trække sig fra konkurrencen for at kunne tilse sin hund - godt gået! 

Uanset niveau eller erfaring har alle juniorhandlere én ting tilfælles: ønsket om at skabe en god oplevelse for deres hund. Det kom tydeligt til udtryk hos finalisterne, som lagde vægt på, at glæden og samarbejdet ikke måtte drukne i nerver og konkurrence.

– Det gælder om at huske at have det sjovt med sin hund, også selv om man er nervøs. Vi giver dem lidt ekstra kys og godbidder, så de mærker, at det er en god oplevelse, sagde Naya.

Dommerens ros til hele feltet – og særligt dagens vinder
Den hollandske dommer Melissa van Oosten havde for første gang fornøjelsen af at dømme juniorhandling i Danmark, og hun var tydeligt imponeret over niveauet. Hun beskrev det som både spændende og udfordrende at vælge blandt så mange dygtige unge, der alle udviste stor forståelse for både teknik og hundevelfærd.

– Der var mange talentfulde juniorhandlere, og det var ikke let at vælge. Det, jeg især lagde mærke til, var, hvordan de håndterede deres hunde med respekt og naturlighed, forklarede Melissa. Hun understregede, at det ikke kun handler om præcision, men om den følelse, man skaber i ringen og den måde, hunden responderer på handleren.

Copyright Ridehesten.com
Det var første gang, at den hollandske dommer Melissa van Oosten skulle dømme juniorhandling i Danmark, og hun var imponeret over niveauet. Foto: Mediehuset Wiegaarden/Cecilie Friis Amstrup

Valget af Amalie Grønborg som dagens vinder var tydeligt for dommeren, allerede da Amalie og hendes samojedehund trådte ind i ringen.

– Hunden havde virkelig øje for hende. Det var, som om den sagde: ”Jeg viser mig for dig.” Det samspil var så naturligt og harmonisk, at det fangede min opmærksomhed med det samme, sagde Melissa, som også fremhævede både Amalies lette håndtering med løs line og det tydelige bånd mellem hende og hunden.

Amalies præsentation var præget af bløde bevægelser og en afslappet tilgang, hvor hunden fik plads til at shine. Det var netop denne form for balanceret handling, som dommeren lagde vægt på – hvor hunden fremstår glad og tryg, og hvor handleren guider uden at overdøve.

Melissa afsluttede med et godt råd til både yngre og mere erfarne juniorhandlere: – Vær tro mod jer selv, og husk, at hunden er et levende væsen. Det er ikke dens skyld, hvis noget går galt. Det handler ikke om perfektion, men om samarbejde og kontakt.

Stillingen i kampen om Årets juniorhandler
Efter weekendens finaler fører Simone Riisgaard Kristiansen med 21 point i den samlede stilling i konkurrencen om Årets juniorhandler ved Dansk Kennel Klub . Amalie Grønborg følger efter med 10 point, mens Naya Kühne Andersen ligger tæt bagved med 9 point. Der venter stadig mange konkurrencer forude, men dagens præstationer har sat barren højt.

Juniorhandlerne i Vejen leverede ikke bare flot handling, men også bevis på, at fremtidens hundefolk har styr på både samarbejde og velfærd. I en weekend, hvor varmen kunne have taget over, viste de unge deltagere, at omsorg og omtanke går hånd i hånd med konkurrence, og det gør dem til noget helt særligt.

Læs også

Vejledning og viden til hverdagen: Dansk Kennel Klub understøtter alle hundeejere

Dansk Kennel Klub er meget mere end konkurrencer og avl. Gennem rådgivning og praktiske tips hjælper de helt almindelige hundeejere med at skabe en tryg og aktiv hverdag.

Sidste frist til Roskilde-udstillingen nærmer sig

Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.

Første frist for tilmelding til Roskilde er mandag

Maj måned skydes i gang med manér, når DKK inviterer til tre dages hundefest på Dyrskuepladsen i Roskilde. Med både nordisk og international udstilling er der titler som Vikingevinder og Roskildevinder på højkant i de grønne rammer.

GALLERI: Fredericia 2020

09-02-2020 20:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Første udstilling er nu forbi. Her får I et udvalg af vores billeder. Alle billederne kommer på nettet i løbet af den kommende uge. Tak for en dejlig udstilling

Hvad skal Herning hedde

13-11-2019 11:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dansk Kennel Klub har netop lanceret en offentlig brainstorm. De vil gerne have hjælp til, hvad udstillingen i Herning skal hedde fremover

KLUMME: Dejlig udstilling i Herning

28-12-2022 10:43, af Paul Lawless

Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless

Prins Henriks gravhund trafikdræbt

13-11-2012 14:31, af Maja Golles
Protektor for Dansk Kennel Klub, HKH Prins Henrik, mistede lørdag sin gravhund Vera

Bornholm: En plads i skyggen

14-08-2022 10:44, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der er hedebølge i Danmark og derfor er der også rigtig varmt på DKK's udstilling i Rønne. Heldigvis er folk gode til at finde skygge til deres hunde

Fra kæmpe hundehold i Israel til dansk racevinder

20-11-2024 11:28, af Cecilie Friis Amstrup

Hugo, en welsh springer spaniel med en helt anderledes start på livet i Israel, er gået fra atypiske vilkår til at triumfere som dansk racevinder og elsket familiemedlem

Første dag på Roskilde-udstillingen

20-09-2025 20:20, af Karina Green Damsgaard

Solen skinnede over Roskilde Dyrskueplads, hvor årets store internationale hundeudstilling åbnede i dag

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kan hunde se farver?

Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.

Sådan spotter du overvægt hos hund

Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hvad betyder den gule sløjfe?

Info|

Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Min første IGP 3-prøve med Shadow

09-04-2026 19:00, af Helena Pryssing

Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.

Luksus til hunden på Rold Gl. Kro - Hundekroen

På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Sidste frist til Roskilde-udstillingen nærmer sig

Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.