Afghansk mynde sejrede i Roskilde

25-04-2015 19:06, af Tine Luther
Vinderen af dagens internationale DKK–udstilling blev den danskopdrættede afghaner Abica's Firefly.
Copyright Ridehesten.com
Best in Show ved DKK's internationale udstilling lørdag den 25. april 2015: afghansk mynde, Abica's Firefly. Handler: Kirsten Nielsen. Dommer: Birte Scheel. (Foto: hunden.dk/Tine Luther)

Godt 3.000 hunde dystede ved dagens internationale hundeudstilling på Roskilde Dyrskueplads. Henunder aften udpegede den danske Best in Show-dommer Birte Scheel Abica's Firefly som dagens bedste hund. Hunden er opdrættet af søskendeparret Kirsten og Marianne Nielsen, Glumsø, og i dag ejet af Marianne Nielsen, Fredrik Nilsson og Mikael Nilsson. Han handles af Kirsten Nielsen. Abica's Firefly – eller Anton, som han hedder i daglig tale – er tre år gammel. Afghanere er sent udviklet, og derfor blev han først udstillet sidste år – og det kun på ganske få udstillinger. Dagens udstilling er hans første i år, og han vil blive udstillet på nogle udvalgte udstillinger i løbet af 2015. Anton tilbragte sine først år hos Marianne i Glumsø, men for et års tid siden flyttede han ind hos Kirsten, der er bosiddende i Sverige. Hun har ringtrænet ham og cyklet en masse med ham for at få ham i udstillingsform. Sidst, Marianne og Kirsten Nielsen vandt Best in Show ved en international DKK–udstilling med en afghaner, var i 2011. Her vandt de med Abica's Lucky 'leven, som er far til Anton. Kirsten og Marianne Nielsen har haft afghanske mynder gennem 30 år og har opdrættet racen de sidste 14 år – et kuld ca. hvert andet år. Udover mynderne opdrætter de også storpudler med succes – og mange husker den hvide storpudel Abica’s Miles Ahead, der blev årets hund i DKK i 2012 og 2013. DAGENS ØVRIGE PLACEREDE: Nr. 2: Langhåret chihuahua, Gillycuddy Life In Technicolor ejet af Jeanette Ammentorp Bengtsen, Hørsholm. Nr. 3: Korthåret Dværg Gravhund, Sundsdal's Dancing In The Dark ejet af Gitte, Kent og Josefine Sundsdal, Gørlev. Nr. 4: Schæferhund, Qazy Av Quantos ejet af Tor W Johansen, Norge. SE FLERE RESULTATER PÅ HUNDEWEB VIA LINKET UNDER BILLEDERNE TIL HØJRE.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

På udsendelse for redaktionen: En dag på Crufts

08-03-2026 19:00, af Karina Green

Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse