World Champion of Champions

28-10-2011 14:45, af Tine Luther
Som markering af afslutningen af FCI’s 100–års jubilæum arrangeres en udstilling, hvor hundene konkurrerer om titlen ”FCI Centenary World Champion of Champions”. 13 danske hunde er med.
Copyright Ridehesten.com

I Brüssel den 12. november konkurrerer 893 hunde om "FCI Centenary World Champion of Champions"-tittelen. Hundene har skullet kvalificere sig for at deltage ved udstillingen enten ved at være CACIB–vinder på en eller flere af de fire jubilæumsudstillinger, der har været i forbindelse med 100–års jubilæet, eller ved at være FCI Champion of Beauty (CIB) eller FCI International Show Champion (CIE). Den lille gravhund er størst 13 danske hunde er kvalificeret til udstillingen. Holland stiller med 175 hunde og bliver dermed den største nation. Fra Sverige kommer 18 hunde, fra Finland 10 og fra Norge 9 hunde. Den antalsmæssigt største race bliver gravhund med 33 deltagere, mens flere racer, deriblandt norsk lundehund, airedale terrier og australsk kelpie kun stiller repræsenteres af et enkelt eksemplar. Der kommer hunde fra hele verden – bl.a. helt fra Peru, Thailand og Japan. Dansk gruppe 2–dommer På dommersiden er Danmark repræsenteret af allround–dommer Ole Staunskjær, som skal være med til at dømme gruppe 2. Finalen dømmes af E. Maniero-Trovati (PE), H. Kamisato (JP) og H. Kliebenstein (DE). Se mere via links under billedet til højre.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Opdatering på hundene fra ransagningen i Ribe

Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Hunde i kolde biler risikerer frostskader

10-01-2025 07:52, af Cecilie Friis Amstrup

Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.

Pernille og Peter vinder hæderspris

Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.

Guide: Kom godt i gang med udstilling

Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.

Naturstyrelsen Sønderjylland skærper kontrollen med løse hunde

Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

K9 Biathlon for alle inviterer til Valentinesløb

Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.