I maj måned efterlyste DKK hunde til nogle film-optagelser + "hjemme"-video-optagelser af en række situationer. Den oprindelige efterlysning med beskrivelse af projektet kan du se via linket til høre. Filmoptagelserne er DKK færdige med, men de mangler stadig nogle klip - nemlig disse: Brugshundetræning (rondering, lydighed osv.) Hyrdehundetræning (får, kvæg) Rallylydighed Lydighedstræning Hjernegymnastik for hund Dog dancing Heelwork to Music Sjove ting man kan gøre med hunden på en gåtur Sjove tricks Agility på bane/i naturen Har du – eller kan du sørge for at optage – nogle videoklip, som illustrerer disse situationer, og som DKK må anvende vederlagsfrit, så må du meget gerne sende dem til så hurtigt som overhovedet muligt. DKK kan ikke love at anvende alle modtagne klip. Klippene skal gerne være af 30-60 sekunders varighed og i så god teknisk kvalitet som muligt. Husk at zoome ind, når man skal se detaljer. Hunden skal ikke være en ”prik i horisonten”. De fleste nyere mobiltelefoner kan godt optage i tilstrækkelig kvalitet. Dine videoklip bedes sendt pr. mail til post@dkk.dk. Du skal skrive Hunde DVD – videoklip og så f.eks. jagt eller hyrdning i emnefeltet. I selve mailen bedes du oplyse navn og adresse, et telefonnummer, hvor DKK kan træffe dig i dagtimerne samt hundens race, navn og alder. Som du kan se, vil DKK gerne allerede i emnefeltet kunne se, hvad klippet drejer sig om.
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.