Ida Victoria vandt største juniorhandling i DKK

02-11-2019 16:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

35 unge hundemennesker. Så stort var rekordfeltet i Herning. Vinderen blev Ida Victoria Skodborg

 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Allerede klokken 13.30 trådte de første juniorhandlere ind i den flotte Store Ring i Hal E i Herning. Hele 24 handlere løb ind i den unge kategori, og det er de fleste nogensinde i juniorhandling hos DKK.

Derfor skulle de unge også ud i en semifinale, inden de fire finaledeltagere var fundet. 

11 handlere havde tilmeldt sig i den store kategori og samlet løb feltet altså op i hele 35 deltagere. Det er ganske enkelt fantastisk og et vidnesbyrd om, at der for alvor er godt gang i ungdomsarbejdet i Dansk Kennel Klub. 
Finalen blev en flot konkurrence, hvor der også var tid til, at de otte dygtige handlere fik lov at bytte hund som en lille ekstra udfordring. 

Handlerne gjorde denne store konkurrence til en ren paradedisciplin, hvor de for alvor fik bevist, at unge mennesker også kan handle hunde. 

Til sidst var det Ida Victoria Skodborg, der stod som vinder af konkurrencen. Stort tillykke til hende med den fortjente sejr. 

Meget passende fortsatte man efter juniorhandlingkonkurrencen med en rørende hyldest til afdøde Conni Jakobsen, som i den grad levede og åndede for ungdomsarbejdet. En flot tale af en tydeligt berørt Jørgen Hindse fik tårerne frem i øjenkrogene, og den efterfølgende stilhed var lige præcis lige så rørende. 

En rigtig flot start på programmet i Store Ring lørdag. 

 

Læs også

Hund i Fokus 2025

18-10-2025 11:00, af Karina Green Damsgaard

Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.

I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten

Vejen: Vejret kunne ikke stoppe Danmarks bedste juniorhandlere

22-06-2025 18:06, af Cecilie Friis Amstrup

På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.

Vejen: Unge talenter strålede i sommervarmen

21-06-2025 19:44, af Cecilie Friis Amstrup

Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.

Hjælp med at finde to weimaranere

07-06-2020 07:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

27. maj forsvandt to weimaranere fra deres hjem i Sunds ved Herning. Siden har ingen set dem. Ejerne er uforstående og ulykkelige

Daniel er Årets Juniorhandler 2017

08-11-2017 16:21, af Marie Helene Rigård Rohleder

15-årige Daniel de Silva har kun udstillet i halvandet år, men kan allerede nu kalde sig Årets Juniorhandler 2017 efter en forrygende sæson

Nytårsgåtur i Herning

27-12-2010 08:06, af Anne Kristine Tollestrup
Tollerklubben i Herning inviterer alle hundeejere med på nytårsgåtur i Haunstrup den 31. december.

Fra Årets Hund til hønsegård i Herning

07-11-2018 15:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lotte og Michael Kristensen havde ikke lang tid til at hvile på laurbærrene, efter Bonus blev kåret som Årets Hund. Tirsdag blev 28 sorte silkehøns nemlig leveret til bedømmelse ved Europaschau Herning

Hunde, høj musik og højt humør i Herning

31-10-2019 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I den kommende weekend, den 2. og 3. november, afholdes årets sidste hundeudstilling. Knap 8.000 hunde af 289 forskellige racer vil lægge poterne forbi Messecenter Hernings store haller og giver dig mulighed for at opleve alt fra stor til lille, fra jagthund til selskabshund og fra kort til lang pels. Det bliver kort sagt en sand hundefest med pomp og pragt

Weekend i hundens tegn

04-11-2010 08:35, af Anne Kristine Tollestrup
Denne weekend slår Messecenter Herning dørene op for årets sidste udstilling arrangeret af Dansk Kennel Klub

Herning: Særlig hæder til de danske nationalracer

10-11-2024 20:30, af Cecilie Friis Amstrup

Som en del af søndagens oplevelser i Store Ring, blev der ved Dansk Kennel Klubs Winter Wonderland uddelt en særlig hæder til de imponerende repræsentanter for Danmarks seks nationalracer. Og det var en gammel dansk hønsehund ved navn Charletan's Rollo, der løb med titlen som Bedste Hund af Dansk Race. 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Gå pænt i snor – sådan kommer du videre med træningen

18-11-2025 12:45, af Karina Green Damsgaard

Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

K9 Biathlon for alle 2026

17-11-2025 13:55, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg

Tegn på at hunden fryser

22-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse

En stor hund i en lille pakke

20-11-2025 13:10, af Karina Green Damsgaard

Mød den dansk/svenske gårdhund i det nye nummer af HUNDEN