Ida Victoria vandt største juniorhandling i DKK

02-11-2019 16:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

35 unge hundemennesker. Så stort var rekordfeltet i Herning. Vinderen blev Ida Victoria Skodborg

 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Allerede klokken 13.30 trådte de første juniorhandlere ind i den flotte Store Ring i Hal E i Herning. Hele 24 handlere løb ind i den unge kategori, og det er de fleste nogensinde i juniorhandling hos DKK.

Derfor skulle de unge også ud i en semifinale, inden de fire finaledeltagere var fundet. 

11 handlere havde tilmeldt sig i den store kategori og samlet løb feltet altså op i hele 35 deltagere. Det er ganske enkelt fantastisk og et vidnesbyrd om, at der for alvor er godt gang i ungdomsarbejdet i Dansk Kennel Klub. 
Finalen blev en flot konkurrence, hvor der også var tid til, at de otte dygtige handlere fik lov at bytte hund som en lille ekstra udfordring. 

Handlerne gjorde denne store konkurrence til en ren paradedisciplin, hvor de for alvor fik bevist, at unge mennesker også kan handle hunde. 

Til sidst var det Ida Victoria Skodborg, der stod som vinder af konkurrencen. Stort tillykke til hende med den fortjente sejr. 

Meget passende fortsatte man efter juniorhandlingkonkurrencen med en rørende hyldest til afdøde Conni Jakobsen, som i den grad levede og åndede for ungdomsarbejdet. En flot tale af en tydeligt berørt Jørgen Hindse fik tårerne frem i øjenkrogene, og den efterfølgende stilhed var lige præcis lige så rørende. 

En rigtig flot start på programmet i Store Ring lørdag. 

 

Læs også

Nu er vi i gang i Roskilde!

22-09-2023 16:58, af Maria Lærke Mortensen

Hundeudstillingen i Roskilde er i fuld gang. De første vindere er allerede fundet og stemningen er helt i top på dyreskuepladsen

Vejen: Malia tog førstepladsen igen

20-08-2023 14:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Med høj solskin over udstillingspladsen, blev søndagens juniorhandling afgjort på smukkeste vis

Flot juniorhandling igen igen

18-08-2023 13:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Endnu en spændende juniorhandlerkonkurrence

Hunde-topmøde i det jyske – 8.500 hunde mødes

30-10-2013 09:38, af Tine Luther
Tusindvis af tophunde fra hele verden mødes i den kommende weekend i Messe Center Herning til Dansk Kennel Klubs internationale udstilling. Her udnævnes og hædres Årets politihund, ligesom man kan følge Nordisk Mesterskab i Dog Dancing.

Skandinavisk opgør i Herning endte med svensk sejr

07-11-2016 12:47, af Kasper Larsson
Finalen i Dansk Kennel Klubs sidste internationale udstilling i år talte to danske, en svensk og en norsk hund

Årets politihund 2012

03-11-2012 19:30, af Tine Luther
Hvert år hædres en tjenestehund, der har gjort sig særlig bemærket. I 2012 tildeles schæferhunden Hajen’s Snap med kaldenavnet Hektor den eftertragtede titel i forbindelse med Dansk Kennel Klubs udstilling i Herning. Med hædren følger en check fra kennelklubben på 5000 kr.

Rekordfelt til juniorhandling i Herning

30-10-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Når de unge juniorhandlere træder ind i Store Ring i Herning i weekenden, bliver der trængsel i ringen. Rekordmange har nemlig tilmeldt sig, og det giver lidt logistiske udfordringer

Alonso sejrede

01-11-2014 20:55, af Tine Luther
Ved dagens internationale udstilling i Herning vandt bullmastiffen Librrani's High Performance Alonso. Dermed er intet afgjort i konkurrencen om at blive årets hund – vi må vente i spænding til morgendagens udstilling samme sted.

Hollandsk sejr i Herning

02-11-2019 18:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En fuldstændig fantastisk lørdag i Herning fik en flot afslutning og en fortjent vinder

En hård tur til Herning

13-11-2022 10:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Katrine Jeppesen og hendes familie havde en noget alternativ tur til Herning. Faktisk kunne det være gået helt galt, men det gjorde det ikke

Webredaktør

Har du en nyhed eller en god historie?

Louise Trabjerg

Webredaktør og nyhedsvagt

Louise Trabjerg

ltr@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Undgå uheld med løse hunde på stranden

28-09-2023 08:52, af Thomas Bach Jensen

Pr. 1. oktober er det igen tilladt at lade hunden gå løs på de danske strande – men kun hvis den ikke risikerer at forvolde andre skade. 

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

3 gode råd hvis hunden har dårlig mave

20-02-2022 10:00, af Astrid Holtet

De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Symptomer – unormal urinering

18-03-2022 15:21, af Astrid Holtet

Tisser hunden mere end den plejer, mindre end den plejer, oftere end den plejer - eller er den begyndt at tisse indenfor? Det kan være tegn på, at den er noget galt. Ændret urineringsmønster, er et almindeligt symptom på en lang række forskellige sygdomme hos hunde

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Overblik: Regler for hunde på fly

16-03-2018 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ønsker man at få sin hund med på en rejse, er der stor forskel på reglerne hos de enkelte flyselskaber. Derfor er det vigtigt, at man sætter sig ind i selskabets regler, inden man drager mod lufthavnen. Vi bringer her et overblik

Hvorfor humper min hund alt og alle?

22-12-2016 13:46, af Kasper Larsson
Når din hund humper en fremmedes ben, er det ofte anledning til en meget akavet stemning. Det er en adfærd, mange hundeejere gerne vil være foruden

Sådan hjælper du din hund mod forstoppelse

28-09-2021 09:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tails.com har fået en række specialister til at dele deres gode råd om forstoppelse hos hunde