Husk at få taget billede af din racevinder i Herning

07-11-2024 14:15, af Cecilie Friis Amstrup

Traditionen tro møder HUNDEN op med fotostudiet ved Winter Wonder Show i Herning for at fotografere årets racevindere. Studiet finder du i Hal E og kom gerne i god tid! 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Mediehuset Wiegaarden

Udstillingsåret nærmer sig sin afslutning, og julens glæder står for døren. Det betyder, at vi inden længe skal fejre de mange flotte DKK-racevindere i hundeverdenen.

I februarnummeret af HUNDEN vil vi endnu engang præsentere en smuk serie af de hunde, der har klaret sig bedst gennem udstillingsåret. For at kunne gøre dette vil vi gerne have så mange vinderhunde som muligt fotograferet i vores professionelle studie til Winter Wonder Show i Herning denne weekend.

På udstillingen i Herning har HUNDEN opstillet professionelt fotostudie, og hvor du kan få taget billede af din DKK-racevinder. Vi ved fra tidligere år, at der ofte er stor travlhed i studiet, så vi anbefaler, at man kommer i god tid. Specielt søndag eftermiddag kan der opstå lange køer, så undgå ventetid ved at besøge studiet allerede lørdag, hvis du der ved, at din hund er blevet årets racevinder. 

Hvis din hund ikke er blevet racevinder, kan du naturligvis stadig komme forbi studiet og få taget flotte billeder, som du kan købe med hjem og nyde som et dejligt minde på et godt udstillingsår. 

Fotostudiet er placeret i Hal E bag Store Ring, og der vil være bemanding i studiet hele weekenden. Vores fotografer er klar til at tage imod dig og din hund, så vi kan sikre de bedste billeder til racekavalkaden i HUNDEN til februar.

Læs også

Mens vi venter på foråret: 5 (lidt skøre) ting du kan lave med din hund

Kalenderen siger snart marts, men termometeret og det grå lys insisterer på, at det stadig er november. Hvis du og din hund er ved at få kuller af at vente på sol, tørre poter og lærkesang, så har vi samlet fem mere eller mindre seriøse bud på, hvordan I slår tiden ihjel indtil da.

Hvilken type hund er din i kulden?

Vejret har været noget helt særligt. En intens, knasende kulde. I mange danske hjem betød tocifrede frostgrader på alt andet end stilhed. De lave temperaturer fungerer nemlig som en ultimativ kuldepersonlighedstest for vores hunde.

Derfor er din hund verdens bedste date

Glem alt om dyre restaurantbesøg og visne roser. Vi giver dig 5 hjertevarme grunde til, at din hund er den ultimative Valentine.

Her er årets hunde i rally

26-09-2017 09:43, af Marie Helene Rigård Rohleder

På weekendens DKK internationale udstilling i Ballerup blev årets hunde i rally 2017 kåret efter et helt års spændende konkurrencer

Kølervæske kan være dødelig for hunde

19-02-2025 08:13, af Cecilie Friis Amstrup

Ethylenglycol, som blandt andet findes i bilens køler- og frostvæske, er ekstremt giftigt for hunde. Selv små mængder kan være livsfarlige, advarer dyrlæge.

Opdatering: Mindst 20 hunde døde i Norge

06-09-2019 08:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den farlige sygdom i Norge har nu kostet flere hunde livet. Både Dansk og Norsk Kennel Klub tager konsekvenserne af sygdommen

6.600 dyster i Herning

03-11-2011 08:07, af Tine Luther
I weekenden den 5.-6. nov. møder 6.600 hunde i Messe Center Herning til Dansk Kennel Klubs internationale udstilling.

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.

Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

Billederne fra Fredericia er nu online

13-02-2018 15:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vores fotografer fik ondt i pegefingrene i weekenden i Fredericia, fordi der var så mange søde hunde og mennesker at tage billeder af. Nu kan du selv købe et eller flere af billederne

Hunde ville vælge klassisk

30-03-2018 15:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Komponist har lavet et stykke musik til hunde, som beviser, at klassisk musik beroliger hunde

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Er din hunds navn på årets topliste?

Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.

Enid Bak Rasmussen bisættes på fredag

17-02-2026 19:08, af Trine Askjær-Jørgensen

Enid Bak Rasmussen, der har været en del af heste- og hundeverdenen i mange år, gik bort i torsdags. Hendes bisættelse bliver fredag den 20. februar, og alle er velkomne til at komme og tage afsked med hende

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Enid Bak Rasmussen er død i en alder af 102 år

13-02-2026 16:10, af Thomas Bach Jensen

Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord

 

En historie om kærlighed og guldfeber

14-02-2026 19:00, af Trine Schmidt

Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.

Stendød.

Mette vil undersøge, om niveauet af fysisk aktivitet spiller ind på hundens adfærd

18-02-2026 19:00, af Mette Skov-Jensen og Rinnie Ilsøe

Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.

Se billederne: Kæmpe galleri fra udstillingen i Fredericia

Foto|

Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.