Gina Steffen Larsen står til præmieoverrækkelsen med parrets boxer, som er blevet nr. 2 i juniorklassen, da hendes kæreste, Mike Christiansen, siger, at han vil tage et close up billede. Som en ægte udstillings-entusiast begynder Gina at flytte tævens ben, så den står korrekt. Men der blev aldrig taget noget close up billede, for i stedet tager Mike fat i Ginas hånd og går på knæ og stiller det store spørgsmål: Vil du gifte dig med mig?
Men Gina er stadig fuldt fokuseret på udstillingen, og hører ikke, hvad Mike siger. I stedet spørger hun, om hunden har fået CK?
- Det skulle ikke være så traditionelt, og så måtte det heller ikke gå udover udstillingen, så jeg ventede til præmieoverrækkelsen. Til at starte med opdagede hun slet ikke, hvad der skete og så ikke forlovelsesringen, for hun havde fuldt fokus på hunden, fortæller Mike.
Mike ender med at måtte gentage spørgsmålet to gange, før Gina bliver revet ud af udstillingensverden, og selvfølgelig siger hun ja!
Kærlighed til hund og hinanden
Parret har været kærester i 8 år, og har udstillet deres to boxer de sidste tre år. Men udstillingen i Herning skulle vise sig, at være noget helt specielt.
- Han tog virkelig røven på mig. Det kom helt uventet, og jeg blev bare så glad! Dommeren ønskede os tillykke og folk omkring ringen klappede. Vores hunde er som børn for os, så det var helt perfekt, at fri på en hundeudstilling, fortæller Gina Steffen Larsen.
Når man tør kaste sig ud i noget helt nyt
60-års jubilæum i DKK: Fra den første lakeland terrier til topvindende mynder og whippets – et langt, kærligt og lærerigt liv med hunde
Søndag bød på endnu en flot dag på Roskilde Dyrskueplads, hvor den internationale hundeudstilling blev afsluttet med manér
En opdrætterpris og fem hæderstegn i guld er netop blevet uddelt i Store Ring i Herning
Så er alle billederne fra den dejlige weekend i Herning på nettet
Når Dansk Kennel Klub i maj 2023 byder hundeejere fra hele verden velkommen til European Dog Show, så vil også den internationale dog dancing elite valfarte til Herning for at tage del i festlighederne. Det er nemlig afgjort, at Danmark skal være værtsland for verdensmesterskaberne i dog dancing 2023
Simone Riisgaard Kristiansen tog sejren i lørdagens juniorhandlingfinale ved Winter Wonder Show i Herning og sikrer sig samtidig titlen som Årets Juniorhandler.
Theo er en helt særlig hund, der snart får papir på at være danskernes bedste ven og beskytter på fire poter. I denne weekend bliver han hædret for sin indsats og kåret som Årets Politihund på Dansk Kennel Klubs internationale dobbeltudstilling i Messecenter Herning. Men Theo bliver ikke den eneste på fire ben. Flere end 8.600 andre hunde fra hele Europa deltager ved årets sidste og største hundeudstilling
Det var en sikker sejr for Annette Pedersen fra kennel Gold Line, som vandt Årets Avlshund med beaglen Gold Line's Global Dark Horse. Og så er det tredje gang i karrieren, at den erfarne udstiller vinder Årets Avlshund
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Når man tør kaste sig ud i noget helt nyt
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Det nye nummer af HUNDEN er spækket med alt det, vi elsker – fællesskab, viden og kærligheden til hunde.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden
Hunde kan være en uvurderlig støtte for mennesker med psykiske udfordringer, men der mangler nationale retningslinjer, der både beskytter hundenes velfærd og sikrer kvaliteten i arbejdet
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. oktober for at være med i november måneds konkurrence.