- Det er bare sindssygt fedt! Da jeg fik båndet henover mig og pokalen i hånden, så var det bare for vildt, fortæller en glad Daniel de Silva til hunden.dk.
I søndags i Herning Messecenter til årets største hundeudstilling blev de prestigefyldte Årets Konkurrencer-titler uddelt, og her var det Daniel, som blev kåret som Årets Juniorhandler 2017.
Daniel vandt med 23 point, andenpladsen gik til Cecilie Samuelsen med 22 point og tredjepladsen til Cecilie Krarup med 15 point. Se hele resultatet her
God støtte er vejen frem
Daniels karriere som juniorhandler begyndte for blot halvandet år siden til DKK's udstilling i Roskilde. Hans mors kæreste, Jan Kofoed Johansen, introducerede Daniel til udstillingsverdenen, og derfra er det gået stærkt. Til juniorhandling-konkurrencerne er det den smukke whippet Newton på 4 år, som Daniel fører sikkert rundt i ringen. Han låner Newton af Karin Koch, og derudover træner han ringtræning hos både morens kæreste, Jan Kofoed Johansen, og Bitta Wöhliche, som er fra kennel Leading Angels.
- Jeg er rigtig glad og taknemlig over for alle de mennesker fra hundeverdenen, som har bakket mig op og støttet mig igennem det sidste halvandet år. Specielt min mor og Jan, siger Daniel de Silva.
Servicemedarbejder og juniorhandler
Når det hele ikke handler om hund, så går Daniel i 9. klasse, er sammen med sine venner og arbejder i Dagli'Brugsen. Men rigtig meget i Daniels liv omhandler hunde. I konfirmationsgave fik han Savoy, en australian shepherd fra kennel Leading Angels, som han også er begyndt at udstille.
Fremtiden står i hvert fald på hunde for Daniels vedkommende. Lige nu er han til Verdensudstillingen i Leipzig, og fremover håber han på at kunne komme noget mere til udlandet og udstille.
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede
Er du til Winter Wonder Show i MCH Messecenter Herning allerede fra i morgen, fredag d. 7/11? Så kig forbi studiet fra Mediehuset Wiegaarden i Hal E, hvor du kan få taget flotte billeder af din firbenede ven
Flere års hårdt arbejde gav en velfortjent belønning da Bitta Wöhliche fra kennel Leading Angels vandt den prestigefyldte titel som årets opdrætter 2017
De dygtige juniorhandlere var i ringen både lørdag og søndag, og de første point til årets juniorhandler er dermed allerede fordelt. Se billederne af vinderne fra årets første udstilling her.
I denne weekend danner Rønne Stadion rammer for den hidtil største hundeudstilling på Bornholm, arrangeret af Dansk Kennel Klub. I alt når udstillingen op på næsten 4.000 hunde over de to dage og op mod 213 racer på hver udstilling. Det er altså en god anledning til at opleve alverdens spændende hunderacer i alle størrelser og former
En imponerende bedrift af Sara DeAngelis har netop afgjort årets juniorhandlerkonkurence, selvom der er tre konkurencer tilbage
Lørdag den 28. oktober kan du opleve de 6 nationale hunderacer i Sortebakkehallen i Nørager.
Med risiko for at gentage os selv: Labrador retrieveren Lab'Spb Gazprom, også kendt som Blue, vinder endnu en gang Best In Show!
I denne weekend danner Messe C i Fredericia rammer for årets første hundeudstilling organiseret af Dansk Kennel Klub. Med denne udstilling skydes hundeåret i gang med manér med et rekordhøjt antal tilmeldinger for årets første udstilling. I alt når udstillingen op på næsten 3.500 tilmeldinger fordelt over to dage
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.
Mange hundeejere fokuserer primært på den fysiske motion, som lange gåture og løbeture. Selvom dette er vigtigt for hundens sundhed, er mental aktivering mindst lige så afgørende for dens generelle trivsel.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse