- Det er bare sindssygt fedt! Da jeg fik båndet henover mig og pokalen i hånden, så var det bare for vildt, fortæller en glad Daniel de Silva til hunden.dk.
I søndags i Herning Messecenter til årets største hundeudstilling blev de prestigefyldte Årets Konkurrencer-titler uddelt, og her var det Daniel, som blev kåret som Årets Juniorhandler 2017.
Daniel vandt med 23 point, andenpladsen gik til Cecilie Samuelsen med 22 point og tredjepladsen til Cecilie Krarup med 15 point. Se hele resultatet her
God støtte er vejen frem
Daniels karriere som juniorhandler begyndte for blot halvandet år siden til DKK's udstilling i Roskilde. Hans mors kæreste, Jan Kofoed Johansen, introducerede Daniel til udstillingsverdenen, og derfra er det gået stærkt. Til juniorhandling-konkurrencerne er det den smukke whippet Newton på 4 år, som Daniel fører sikkert rundt i ringen. Han låner Newton af Karin Koch, og derudover træner han ringtræning hos både morens kæreste, Jan Kofoed Johansen, og Bitta Wöhliche, som er fra kennel Leading Angels.
- Jeg er rigtig glad og taknemlig over for alle de mennesker fra hundeverdenen, som har bakket mig op og støttet mig igennem det sidste halvandet år. Specielt min mor og Jan, siger Daniel de Silva.
Servicemedarbejder og juniorhandler
Når det hele ikke handler om hund, så går Daniel i 9. klasse, er sammen med sine venner og arbejder i Dagli'Brugsen. Men rigtig meget i Daniels liv omhandler hunde. I konfirmationsgave fik han Savoy, en australian shepherd fra kennel Leading Angels, som han også er begyndt at udstille.
Fremtiden står i hvert fald på hunde for Daniels vedkommende. Lige nu er han til Verdensudstillingen i Leipzig, og fremover håber han på at kunne komme noget mere til udlandet og udstille.
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede
Er du til Winter Wonder Show i MCH Messecenter Herning allerede fra i morgen, fredag d. 7/11? Så kig forbi studiet fra Mediehuset Wiegaarden i Hal E, hvor du kan få taget flotte billeder af din firbenede ven
Lørdag den 21. september 2024 vil altid stå som en mindeværdig dag for Simone Storgaard og Birgitte S. Jensen fra Kennel GoldZone. På dagen, hvor deres golden retriever Verner fyldte to år, formåede han ikke kun at blive Bedst i Racen (BIR) ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Roskilde, men han opnåede også sin danske championtitel.
Har du fået en ny hvalp, der skal prøve at udstille? Har du en hund, der senere skal på udstilling og lige skal prøve det først? Eller har du et barn, der kunne tænke sig at blive juniorhandler på DKK-udstillingerne? Så er der mulighed for at prøve det hele af under hyggelige og afslappede forhold på Bakkeskuet den 9. maj.
En fantastisk hundeudstilling i Roskilde er overstået. Tilbage står oplevelsen af en veltrimmet udstilling i højt solskin
Udstillerne indtog Roskilde i god tid forud for weekendens DKK-udstillinger. De første ankom allerede ved middagstid fredag for at sikre sig de bedste pladser og gøre klar til et par dage med fællesskab og hundeglæde.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Den 22. & 23. marts afholdt Dansk Polarhunde Klub Danmarksmesterskab i Tisvilde. 37 deltagere kørte eller løb gennem skoven i Tisvilde hegn i jagten på de danske mesterskaber.