Følg verdens største hundebegivenhed live

09-03-2016 15:45, af Tine Luther
Verdens største hundeudstilling mmm. – Crufts – løber af stablen for 125. gang! Det sker fra den 10. til den 13. marts. Du kan følge med hjemmefra via livestreaming.
Copyright Ridehesten.com

Næsten 22.000 hunde samles i Birmingham til den meget prestigefulde udstilling Crufts. Fra udlandet deltager 3.396 hunde – en stigning på 14% i forhold til sidste år. De kommer fra hele 47 forskellige lande fra så langt som Venezuela, Peru og Filippinerne. Den race, der vil blive udstillet flest eksemplarer af, er labrador retriever – 588 individer. Dernæst kommer dens ”fætter”, golden retriever, der er repræsenteret ved 569 individer. På tredjepladsen – med 410 individer – ligger staffordshire bullterrier. Den første race nogensinde til at vinde Crufts var en greyhound. Mest vindende gennem årene er racen cocker spaniel med syv Best in Show–placeringer fulgt af irsk setter, pudel og welsh terrier, som hver har vunder fire gange. Crufts spænder over meget andet end egentlig udstilling, og der vil bl.a. blive konkurreret i Dog Dancing, lydighed, flyball og agility. Desuden bliver der et væld af opvisninger af meget forskellig karakter – og så er Crufts et sandt Mekka for enhver, der vil shoppe hundeting. Du kan følge et væld af forskelligartede indslag fra Crufts via linket under billedet til højre.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Servicehunden Rosa giver mig frihed

02-03-2026 19:00, af Karin Roth

Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.

Med hjertet i racen – Tollerklubben sætter rammerne for ansvarlig avl

03-03-2026 19:00, af Rikke Vils

Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

Flåtsæsonen 2026: Tid til forebyggelse?

Sæsonens første lune solstråler lokker os og hundene ud i naturen lige nu, men de stigende temperaturer betyder også, at flåterne er vågnet. Det milde vejr kræver, at vi som hundeejere snarest tager stilling til forebyggelse mod de små blodsugere.