Efter et fornøjeligt år, fyldt med glade og betydningsfulde mennesker omkring mig, er vi ved at nå 2017’s ende. Et år hvor både tårer og smil har været med på min vej. Men dog flest smil, klapsalver og lykønskninger har været med på rejsen gennem året.
Den sidste udstilling drager jeg til på fredag, hvor jeg skal op og repræsentere Danmark på landsholdet til Nordisk Mesterskab. I år bliver det afholdt i Finland. Fire dygtige juniorhandler, for hvert nordisk land, og jeg er en af dem!
Jeg havde æren af at være på det danske landshold sidste år. Det var som en drøm der gik i opfyldelse, at være med til noget så stort. I år er består det danske landshold af: Daniel de Silva, Frederikke Petersen og May Christensen. Og fantastiske Agnete, som vores holdleder. Der igennem hele året har stået ved store ring og hjulpet os alle sammen. Det er en fornøjelse.
Du kan læse meget mere om udstillingen i Finland her:
Jeg er sikker på, at vi alle sammen får en fantastisk tur, hvor vi vil lære noget nyt og styrker sammenholdet.
Men jeg er ikke kommet hertil uden alle dem bag mig, min mor der altid støtter uanset, hvad jeg gør. Dem jeg igennem årene har lånt hund af og alle dem, der hepper på mig i store ring. Hver og én - tusind tak, for det I gør for mig, det betyder alt.
Under hele nordisk mesterskab vil jeg og resten af landsholdet dele vores oplevelser med jer på HUNDEN’s instagram profil hunden_dk.
Derudover vil I kunne følge landsholdet på livestream på Facebook-siden her.
Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.
I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten
På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
Her kan du se lidt billeder fra fredagen i Vejen. Vi har taget rigtig mange billeder, og engang i næste uge kan de ses og købes på hunden.dk
Snart går det løs med endnu en udstillingssæson, og vi stiller med både fotostudie, fotograf og journalist
Igen blev det norsk sejr på nordisk udstilling, og igen var det Helge Kvivesen og hans smukke kerry blue terrier, der vandt
Når DKK Kreds 1 inviterer til Bakkeskue på Kristi Himmelfartsdag for 35. gang venter en dag fuld af smil, svingende haler og nye tiltag, der hylder fællesskab og mangfoldighed i hundeverdenen.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.