Efter et fornøjeligt år, fyldt med glade og betydningsfulde mennesker omkring mig, er vi ved at nå 2017’s ende. Et år hvor både tårer og smil har været med på min vej. Men dog flest smil, klapsalver og lykønskninger har været med på rejsen gennem året.
Den sidste udstilling drager jeg til på fredag, hvor jeg skal op og repræsentere Danmark på landsholdet til Nordisk Mesterskab. I år bliver det afholdt i Finland. Fire dygtige juniorhandler, for hvert nordisk land, og jeg er en af dem!
Jeg havde æren af at være på det danske landshold sidste år. Det var som en drøm der gik i opfyldelse, at være med til noget så stort. I år er består det danske landshold af: Daniel de Silva, Frederikke Petersen og May Christensen. Og fantastiske Agnete, som vores holdleder. Der igennem hele året har stået ved store ring og hjulpet os alle sammen. Det er en fornøjelse.
Du kan læse meget mere om udstillingen i Finland her:
Jeg er sikker på, at vi alle sammen får en fantastisk tur, hvor vi vil lære noget nyt og styrker sammenholdet.
Men jeg er ikke kommet hertil uden alle dem bag mig, min mor der altid støtter uanset, hvad jeg gør. Dem jeg igennem årene har lånt hund af og alle dem, der hepper på mig i store ring. Hver og én - tusind tak, for det I gør for mig, det betyder alt.
Under hele nordisk mesterskab vil jeg og resten af landsholdet dele vores oplevelser med jer på HUNDEN’s instagram profil hunden_dk.
Derudover vil I kunne følge landsholdet på livestream på Facebook-siden her.
Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.
I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten
På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
Så er vi nået til dag to i Roskilde, og her får du et overblik over, hvilke racer du kan se i hvilke ringe
Hundeejere og -elskere fra nær og fjern sætter i weekenden den 17. og 18. august hinanden stævne på Rønne Stadion Nord til den hidtil største hundeudstilling på Bornholm. Kom og mød knap 4.000 hunde fordelt på 227 forskellige racer ved Dansk Kennel Klubs internationale dobbeltudstilling
World Dog Show 2025 bliver i denne weekend skudt i gang i Finland, og danske udstillere er selvfølgelig med blandt de mange tusind deltagere. Hos hunden.dk vil vi meget gerne høre jeres historier – måske kommer din oplevelse med i magasinet HUNDEN.
Westminster Kennel Clubs enorme udstilling er netop slut. Vinderen blev en pudel, men det er en golden, der har stjålet opmærksomheden
I dag starter hundeudstillingen i Vejen. Men hvad ved du egentlig om udstillingen i den jyske by
Så er der flere dejlige stemningsbilleder fra DKK's internationale udstilling på Bornholm.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.