ROSKILDE 2019: Alle udstillingers særlige tidspunkt

08-05-2020 11:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne weekend skulle vi have været til udstilling i Roskilde, men sådan skulle det ikke være. Som et lille plaster på såret udgiver vi i denne St. Bededagsferie vores artikler fra bladet om Roskilde 2019 på hunden.dk. Så lader vi som om, vi er der igen

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

Klokken 14.00 byder speaker Klaus Andersen velkommen i Store ring og de yngste juniorhandlere præsenteres en for en, mens de løber ind med hver deres flotte hund. Resten af eftermiddagen er afsat til at finde dagens flotteste hunde og bedste handlere.

Omkring klokken 17.15 har alle hunde været gennem bedømmelsen i Store ring, og 17.30 står alle gruppevinderne klar til at komme ind til finaleshowet, som kaldes Best in Show. Her skal udstillingens bedste hund kåres.

Sådan er det hver gang, DKK byder til udstilling, og sådan var det naturligvis også i Roskilde både fredag, lørdag og søndag, og hver dag blev finaleshowet noget helt særligt.

 

Endelig sejr i Danmark

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen


Fredag stod den på nordisk udstilling, hvor der er mulighed for at vinde nordiske certifikater og på sigt blive nordisk udstillingschampion.

Dagen var præget af kulde og en ordentlig byge, der med ét farvede himlen sort som den sorteste newfoundlænder.

Da klokken rundede 17.30 havde solen taget nogen magt over himlen, og de flotte hunde kunne promenere i Store ring med en solstråle som spotlight.

Vinderen blev den norske kerry blue terrier, Shyloch Statement, med Helge Kvivesen i den anden ende af snoren.

– Han har allerede vundet meget. Sidste år vandt han årets hund i Norge, han er blevet BIS i Sverige og han har også været verdensvinder. Men det er første gang, han vinder BIS i Danmark, så det var på tide, lød det efterfølgende fra en glad Helge Kvivesen.

Weekenden skulle i det hele taget blive ret god for både Helge og Shyloch Statement, da de endte i BIS-finalen alle tre dage. Sejren blev dog ikke gentaget.

 

Arbejdende svensk veteran

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen


Lørdag var der igen fest i Store ring, da dagens vindere skulle vises frem. Både lørdag og søndag stod på internationale udstillinger, og man må i den grad sige, at udstillingerne var internationale.

I alt deltog 6.305 hunde fra 25 forskellige lande. Blandt dem, der havde rejst langt for at komme til Danmark, var deltagere fra Aserbajdsjan, USA og Argentina. Ingen af disse var dog repræsenteret i den endelige finale, som blev vundet af den svenske veteranhund, Theo.

Theo er en berner sennenhund, ejet af Cinzia Lundgren, og han havde tidligere på dagen vundet dagens bedste veteran. Derfor var det også en usædvanlig stolt Cinzia, HUNDEN talte med efterfølgende.

– Theo er veteran og han er stadig aktiv i det svenske hjemmeværn, så det er virkelig fedt, at han også kan tage en BIS her i Roskilde. Han har ikke vundet BIS veteran før. Han har ikke vundet BIS 1 før, så det er meget nyt og meget overvældende, grinte hun, inden hun inviterede Theo på pizza.

 

Søndag blev dansk

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen


Mens vores nordiske naboer havde taget grådigt for sig af BIS-retterne både fredag og lørdag, blev søndagen for alvor dansk. Da BIS-feltet var barberet ned til de fire, der skulle på podiet, var både fredagens og lørdagens vindere med i feltet. De blev dog henholdsvis nummer tre og fire, hvorfor den endelige finale stod mellem to danske hunde.

Det var samojedhunden, Cabaka’s Danger Zone, ført af juniorhandler Camille Marie Saugmann Ørbæk og den irske setter, Remorker Something To Talk About, ført af Camilla Strüwing.

Sidstnævnte vandt finalen, og en stolt Camille Strüwing havde efterfølgende svært ved at holde tårerne tilbage.

– Jeg prøvede det på Bornholm sidste år, og jeg er bare så glad for at få lov at prøve det igen, lød det efterfølgende fra den glade vinder, der i virkeligheden kunne fejre flere sejre:

– Jeg har en veninde på besøg fra Australien, og hun vandt juniorhandling både lørdag og søndag med min tæve, så det er bare så fantastisk, jublede hun.

Læs også

Livsforsikring på kæledyr

11-01-2023 08:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Prisen på hunde, katte og andre kæledyr er under Corona steget i takt med vores lyst til firbenet selskab, når vi har arbejdet hjemme eller været i isolation. Det har gjort køb af en hund eller kat til en stor investering, hvor mange har betalt 15-25.000 kroner for en firbenet ven.

Hundedamen med den vilde fortid

29-12-2022 10:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Patricia Campbell Hearst er rigmandsdatter, vinder i Westminster Kennel Dog Show og meget meget mere. Læs den vilde historie her

Så hårdt er livet som hvalpeejer

11-01-2022 12:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En hvalp er ikke til at stå for, men man skal altså lige huske, at der er masser af arbejde i at være ejer af en nuttet hvalp

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Rottweilers juleudstilling i Aunslevhallen – en festlig afslutning på udstillingsåret 2025

09-12-2025 19:00, af Kenneth Kammersgaard

Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
 

Stærk klubånd og flot hundearbejde i Boxergruppe Sydkyst/Ishøj

08-12-2025 09:30, af Emma Fridolin Sørensen

Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.

K9 Biathlon for alle får nyt liv og åbner sæsonen med løb den 3. januar

K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.

Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.

Del dine historier og nyheder med hunden.dk

Fællesskabet vokser, når vi deler. Bidrag med jeres historier og vær med til at forme hundelivet i Danmark.

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Det kimer nu - til juleudstilling i Tollerklubben

10-12-2025 12:00, af Lars Møller

Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet