Både hund og ejer er altid velfriserede. Pi Johanne Rasmussen og hendes lhasa apsoer er kendte i udstillingskredse, og på førstedagen af udstillingen i Rønne på Bornholm var det hende og hendes Chic Choix Parti Celebris, der tog æren og prisen som dagens BIS.
I BIS-finalen havde speaker Klaus Andersen valgt også at nævne hundenes kaldenavne og ikke bare kennelnavnene. Det var en rigtig god ide, og det gav alle et lidt andet forhold til de hunde, der stod i finalen.
Men da Pi Johanne Rasmussen løb ind i ringen, blev hendes hund præsenteret under kaldenavnet Morten, hvilket ikke var helt korrekt. Hun har en hund, der hedder Morten, men det var sltså ikke Morten, hun havde med i Store Ring. Det var Hannu.
- Nej nu skal Morten og Hannu skændes hele vejen hjem i bilen over det, lyder det efterfølgende fra Pi Johanne Rasmussen.
Men den lille fejl ændrede dog ikke på det faktum, at hun var ekstremt glad for sejren.
- Det er helt fantastisk at stå her med Hannu. Han er bare en perfekt hund, der næsten aldrig gør noget forkert. Jeg importerede ham fra Finland, da han var helt lille, og nu er han otte år gammel og har stor betydning for vores opdræt og vores liv i det hele taget, fortæller Pi Johanne Rasmussen.
Sejren til Hannu og Pi var kulminationen på en fantastisk dag i Rønne. Og ja det var en varm dag. Men også en dag, der viste, at DKK's hundeudstillere er gode ved deres hunde. Hundene blev holdt i skyggen, og de fik masser vand. Det var virkelig dejligt at se den omsorg alle viste for deres hunde.
Fortsæt den gode stil.
Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.
Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.
Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen
Mens alle udstillinger er aflyst resten af året, består Hund i Fokus i en noget anderledes udgave
I går holdt jeg, Tails by Ragno og DKK webinar om canicross. Her fik jeg lov at svare på en masse spændende spørgsmål om min store passion
Det er blevet søndag og andendagen på udstillingen på Bornholm. Her får du et galleri af nogle af vores billeder fra lørdagen
Årets anden udstillingsdag er i gang, og før vi kan udråbe årets første BIS, har flere tusinde hunde konkurreret om at komme med i Store Ring dagen igennem.
Drømmen om et almindeligt udstillingsår i 2021 er allerede brast. Udstillingen i Fredericia er aflyst
Onsdag eller torsdag kan du forvente at modtage det nyeste nummer af HUNDEN. Her er lidt om, hvad du kan læse om
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.
Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.
Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.
Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alt virkede fredeligt, da december begyndte. Men under nordlyset voksede en trussel frem, som kun de ældste skrifter havde advaret om.