Både hund og ejer er altid velfriserede. Pi Johanne Rasmussen og hendes lhasa apsoer er kendte i udstillingskredse, og på førstedagen af udstillingen i Rønne på Bornholm var det hende og hendes Chic Choix Parti Celebris, der tog æren og prisen som dagens BIS.
I BIS-finalen havde speaker Klaus Andersen valgt også at nævne hundenes kaldenavne og ikke bare kennelnavnene. Det var en rigtig god ide, og det gav alle et lidt andet forhold til de hunde, der stod i finalen.
Men da Pi Johanne Rasmussen løb ind i ringen, blev hendes hund præsenteret under kaldenavnet Morten, hvilket ikke var helt korrekt. Hun har en hund, der hedder Morten, men det var sltså ikke Morten, hun havde med i Store Ring. Det var Hannu.
- Nej nu skal Morten og Hannu skændes hele vejen hjem i bilen over det, lyder det efterfølgende fra Pi Johanne Rasmussen.
Men den lille fejl ændrede dog ikke på det faktum, at hun var ekstremt glad for sejren.
- Det er helt fantastisk at stå her med Hannu. Han er bare en perfekt hund, der næsten aldrig gør noget forkert. Jeg importerede ham fra Finland, da han var helt lille, og nu er han otte år gammel og har stor betydning for vores opdræt og vores liv i det hele taget, fortæller Pi Johanne Rasmussen.
Sejren til Hannu og Pi var kulminationen på en fantastisk dag i Rønne. Og ja det var en varm dag. Men også en dag, der viste, at DKK's hundeudstillere er gode ved deres hunde. Hundene blev holdt i skyggen, og de fik masser vand. Det var virkelig dejligt at se den omsorg alle viste for deres hunde.
Fortsæt den gode stil.
En festlig dag venter, når alle seks danske nationalracer mødes til årets store fællesudstilling.
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.
Sikke en dag og sikke en afslutning. Det bliver nok en af de dage, man husker i den danske udstillingsverden
I denne weekend skulle vi have været til udstilling i Roskilde, men sådan skulle det ikke være. Som et lille plaster på såret udgiver vi i denne St. Bededagsferie vores artikler fra bladet om Roskilde 2019 på hunden.dk. Så lader vi som om, vi er der igen
En imponerende bedrift af Sara DeAngelis har netop afgjort årets juniorhandlerkonkurence, selvom der er tre konkurencer tilbage
For anden dag i træk stod Simone Riisgaard Kristiansen øverst på podiet ved DKK’s internationale udstilling og gav dermed sin mor den absolut bedste gave på mors dag.
Oplev hundesportens mest glamourøse aften, når Danmarks smukkeste hunde konkurrerer i Brøndby Hallen på lørdag ved Show of Winners.
I går blev DM i rally afgjort. Her får du vinderne
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.
Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.
Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer.
SfCOEB, Specialklubben for Continental & Old English Bulldog, kunne lørdag den 30. august fejre en sand hundefest, da klubbens allerførste hundematch blev afholdt på Boeslunde Camping i Slagelse. Hele 45 hunde var tilmeldt, og pladsen summede af god stemning, glade hunde og engagerede ejere.