Det er et stykke tid siden jeg har skrevet sidst, men jeg er klar til at skrive meget meget mere. Jeg har i sommerferien brugt tiden på hemmelige ting, som jeg offentliggør inden for kort tid. Jeg glæder mig som et lille barn til at fortælle jer det!
Jeg har brugt meget af min ferie på gode lange gåture i Faxe kalkbrud, Stevns klint og i vores lokalområde i Nordsjælland. Der er en ting jeg har indset, jeg er dybt taknemlig for. Hundeverden er fyldt med vidunderlige personer, personer der for mig er som en familie. En ekstra stor familie, som altid er klar til at hjælpe hvis man har brug for det.
Jeg er glad for alle de personer jeg har mødt, lært at kende og dem som er blevet en stor del af mit liv. Om man kender hinanden eller om man kender dem igennem nogle, deler vi sammen en kæmpe livsstil - nemlig vores hunde, om man hjælper hinanden også selvom det er på tværs af landegrænserne.
Jeg har mange fremtidsplaner for tiden. Jeg er netop startet 3. og sidste år på handelsgymnasiet. Derudover er jeg begyndt at tage de forskellige kurser indenfor DKK, så jeg forhåbentlig kan udleve min drøm om en ringtræneruddannelse, så jeg kan lære andre om denne vidunderlige hundeverden.
Men nærmeste plan er DKK internationale udstilling på Bornholm denne weekend. Jeg skal afsted med min trofaste følgesvend Luna, og så har vi vores mor med - vi klarer nok ikke en udstilling uden hende.
Jeg håber, at se en masse dejlige mennesker i weekenden, held og lykke til alle! Og husk - I tager den bedste hund med hjem hver især, uanset hvilken bedømmelse den får.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Den forsvarende årets juniorhandler fortsætter sin imponerende stime med endnu en sejr i Store ring.
Simone Riisgaard Kristiansen fik en uforglemmelig debut ved Crufts og nød hvert sekund på verdens største hundeshow, hvor hun dystede mod nogle af de bedste juniorhandlere
Med høj solskin over udstillingspladsen, blev søndagens juniorhandling afgjort på smukkeste vis
De juniorhandlere, der skal repræsentere Danmark ved Nordisk Mesterskab i Herning blev fundet i weekenden
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger
Sara DeAngelis har netop vundet søndagens juniorhandling. Dermed har hun vundet alle tre konkurrencer i Roskilde
Ved DKK’s internationale udstilling i Roskilde sikrede Simone Riisgaard Kristiansen sig sejren i juniorhandlingfinalen med en præstation, der imponerede dommeren med sin ro, selvsikkerhed og sikre håndtering.
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Kom med til K9 RunnersMariager’s adventsløb d. 30 november
For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling
Tre dage med tusindvis af logrende haler, hunde i alle størrelser og masser af inspiration til dig, der elsker hunde
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Forfatteren bag de populære Ava-bøger, Mette Telefoni, er klar med en ny rørende billedbog til de mindste om venskab og afsavn illustreret af den prisvindende illustrator Katrine Louise Jakobsen
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?