Som sædvanligt startede eftermiddagens aktiviterer i Store Ring med juniorhandling, hvor de 10 - 17 årige unge mennesker skulle vise deres kunne ud i handlingens kunst. Hos den yngste gruppe 10-13 år stillede 16 handlere op, og som noget helt særligt var der hele fem drenge i klassen.
Ingen af drengene blev dog udtaget til finalen.
I den ældre gruppe (14-17 år) var der 11 deltagere. Heraf skulle der også findes fire finaledeltagere.
Mens de to indledende runder var meget lange, blev finalen grundet tidspres en kort en af slagsen.
Vinderen af finalen blev Anna Goryunova som lørdag fik en fjerdeplads.
Efter finalen var der lang kø foran dommer Jessika Junehall fra Sverige, som fortalte juniorhandlerne om bedømmelserne.
Stort tillykke til alle juniorhandlerne
Simone Riisgaard Kristiansen fik en uforglemmelig debut ved Crufts og nød hvert sekund på verdens største hundeshow, hvor hun dystede mod nogle af de bedste juniorhandlere
Den talentfulde juniorhandler Simone Riisgaard Kristiansen imponerede dommerne og sikrede sig sejren i juniorhandling-finalen ved Dansk Kennel Klubs prestigefyldte Show of Winners.
Efter en tæt konkurrence blandt mange dygtige juniorhandlere kunne Amalie Grønborg sikre sig sejren med sin samojedehund Ellie.
Sidste år i Fredericia var det en engelsk springer spaniel, der blev BIS. Det fejrer vi med en fredagsquiz om racen
Første udstillingsdag i Fredericia er nu slut, og de første deltagere til morgendagens BIS-finale er fundet
I ring 10 er der fyldt med mynder af alverdens slags. En af dem er en galgo espanol importeret fra Spanien
Så er der billeder fra Fredericia
Vores fotografer fik ondt i pegefingrene i weekenden i Fredericia, fordi der var så mange søde hunde og mennesker at tage billeder af. Nu kan du selv købe et eller flere af billederne
Årets første udstillingsdag er slut. Her får du et overblik over, hvem der har ekstra grund til at juble i aften
Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.
19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Selvom deres hund ikke har gjort noget galt, risikerer nogle danske hundeejere at få den fjernet og aflivet alene på baggrund af en tvivlsom DNA-test. Eksperter og Dyreetisk Råd opfordrer nu til at ændre loven om forbudte racer, så den bliver mere retfærdig og gennemsigtig.
En hundefødselsdag med leg, latter og masser af kærlighed minder os om, hvor meget gensyn mellem hvalpe og deres familier kan styrke båndene og skabe varige fællesskaber.
Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse