En drøm der går i opfyldelse

14-11-2017 09:41, af Cecilie Krarup

Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger

Copyright Ridehesten.com
Cecilie og Luna vinder søndagens konkurrence i juniorhandling til udstillingen i Herning d. 4-5 november.

Flere tusind hunde var samlet til den årlige internationale udstilling i Herning d. 4-5 november. Jeg havde mine trofaste følgere med, Nellie og Luna, samt min mor. Luna skulle udstilles, og vi skulle sammen deltage i juniorhandling.

Luna er 15 måneder gammel og har deltaget i juniorhandling flere gange. En kleiner münsterländer med massere af energi. Hun er en drømmehund at udstille, fordi hun gør hvad, man siger, men man skal bestemt ikke tage fejl af, hvor stædig hun kan være. Hun er stadig meget ung, og balladen er bestemt ikke blevet mindre. Men det er det, der gør det sjovt, at hun har sine egne særheder, hvilket gør hende mere personlig. Selvfølgelig har vi vores kampe. Eksempelvis om det virkelig er nødvendigt at stå stille, når dommeren kigger. Men hun samarbejder og viser sig på bedste vis, når vi er i ringen sammen.

Danmarks tredjebedste juniorhandler 2017
Søndag i Herning blev vi sammen Best In Show Juniorhandler, hvilket medførte at blive tredje bedste juniorhandler i Danmark 2017 og en plads på det danske landshold. Jeg er så heldig at være blandt de 4, der skal repræsentere Danmark til det årlige Nordisk mesterskab, som i år bliver afholdt i Finland. Jeg var også med på landsholdet sidste år og glæder mig for vildt til at komme afsted igen.

Jeg var med i paraden søndag efter Best In Show, hvor jeg fik overrakt rosetten for årets resultat. Det er en kæmpe oplevelse at deltage og være med i paraden. Det er virkelig stort, og jeg er meget taknemmelig over alt den hjælp og støtte, som  jeg har fået hele vejen dertil.

Det er den bedste følelse, man får, når man er med i juniorhandling. Man kommer udelukkende for at vise, hvad man kan som et team (hund og jeg). Men når man så er mellem de 4 bedste - Det er vidunderligt! Som en drøm der går i opfyldelse.

Copyright Ridehesten.com

Men for mig er det ikke bare det at komme på podiet, der er vigtigt. Det er også rigtig vigtigt, at få anerkendelse  for det store arbejde, man har lagt i at træne sin hund. Det er jo ikke bare en enkelt gang, man har trænet, der er lagt flere timer til side til træning.

Men Herning var ikke ren juniorhandling, Luna vandt juniorklassen og derudover stillede jeg Balder (Kleiner Münsterländer) blev begge anden vinder i sin klasse.

Begge dage hjalp jeg i opdrætsklassen med hvid schweizisk hyrdehund. Lørdag handlede jeg også Joey, en beagle hvalp, som blev 3 bedste hvalpe han. Søndag var jeg i avlsklassen med Spinone, hvor vi blev placeret som BIS4.

Udover de gode resultater har det været en fantastisk tur til Herning med altid gode venner og højt humør. 

/Cecilie Krarup 

Læs også

Læsetid: en session med skolehunden James

24-01-2026 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

Juniorhandler Cecilie er klar til hundeudstilling i Ballerup (video)

23-09-2017 14:28, af Marie Helene Rigård Rohleder

Til weekendens DKK hundeudstilling i Ballerup skal 16-årige Cecilie Krarup udstille den etårige kleiner münsterländer, Luna,  i juniorhandling, og her er det vigtigt at parret løber som et team

Fredagens BIS blev nok engang smukke Power

17-06-2022 18:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En dejlig og lidt stille fredag er slut i Vejen. Som sædvanlig sluttede dagen med Best in Show

 

En glitrende start på hundeåret i Brørup

06-01-2025 14:48, af Cecilie Friis Amstrup

Næsten 300 hunde og hundeentusiaster fyldte Brøruphallerne, da DKK Kreds 4 sparkede det nye år i gang med glimmer, god stemning og tætte bånd mellem hunde og mennesker.

Billederne fra Ballerup er online

25-09-2018 18:42, af Kristine Ulsø Olsen

Nu kan du se og bestille billederne fra Dansk Kennel Klubs store internationale udstilling i Ballerup

Billeder fra Fredericia online

12-02-2013 14:52, af Maria Schacht
Så er billederne fra weekendens internationale udstilling i Fredericia online

Billederne fra DKK-udstillingen på Bornholm er online

17-08-2016 16:01, af Tine Luther
Nu kan du se og bestille billeder fra Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Solskinsøen!

Årets første BIS-vinder blev Galaksi ALL OF YOU FOREVER

13-02-2022 17:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Året er startet flot i udstillingsverdenen. Et særligt år, hvor alle udstillinger forhåbentligt bliver til noget, og hvor DKK fejrer 125 års jubilæum, er nu sparket godt og grundigt i gang

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Sådan spotter du overvægt hos hund

Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

IDC World Championship IGP 2026 i Danmark

1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.

Hvad betyder den gule sløjfe?

Info|

Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Praktisk eksamen på instruktøruddannelsen

Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?

Min første IGP 3-prøve med Shadow

09-04-2026 19:00, af Helena Pryssing

Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.

NORMAL har sluppet nyt vov’et butikskoncept løs

Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.

Kan hunde se farver?

Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse