Historien om Barbie

18-04-2019 15:00, af Cynthia Jensen

Sommeren 2018 skulle vise sig at være vendepunktet for en hund i sin bedste alder og en tidligere juniorhandler uden sin ledsager. ”Din hund har ondartet kræft…” lød det fra dyrlægerne. Valget stod mellem at amputere det ene forben eller lade Barbie leve med ondartet kræft i poten. Så mens vi andre nød den varme sommer, så stod Rie med en kæmpe beslutning for sin egen hund. For selvom Barbie sagtens kunne leve på blot 3 ben, så var det måske værd at forsøge at bekæmpe kræften og dermed give Barbie flere år på alle 4 ben?

Copyright Ridehesten.com
Shuttertstock

Barbie var, i sommeren 2018, en blot 5 år gammel Amerikansk Cocker Spaniel, som Rie havde bragt helt til tops som Juniorhandler. Og det var heller ikke lige til at se, at den lille knude på poten skulle vise sig at være ondartet kræft. Igennem årene har Rie fået sig et stort netværk indenfor hundeverdenen og det var også denne, der skulle vise sig at give et alternativ til den ellers hårde dom om amputation. For Barbies kræft var værre end først antaget, idet at den havde sat sig helt ind i knoglen med meget lille chance for at tumoren kunne fjernes udelukkende med kirurgi. Det krævede derfor en ret hurtig beslutning, hvis ikke det skulle nå at brede sig. Som en ægte solstrålehistorie, så tog Barbie også kampen op imod alle odds og er i dag med til at være pionér på den alternative behandling.  

Homøopatisk behandling frem for kemo 
Mastcelle tumores sidder normalt i huden og den traditionelle behandling har været at området er blevet fjernet kirurgisk. Det var bare ikke helt så nemt i Barbies tilfælde og derfor så de mange dyrlæger heller ikke anden udvej, end at amputere benet. Da kræften sad så tæt ind til knoglen, så var chancen meget lille for, at det hele kunne fjernes alene med kirurgi og en efterfølgende behandling med kemo, ville være nødvendigt. Valget syntes ikke at kunne være anderledes, indtil en behandling med homøopatisk behandling kom på tale igennem det store netværk. Rie valgte derfor at gå den utraditionelle vej og i samarbejde med specialister på området, så var Barbie en af de få hunde til at modtage homøopatisk behandling, som Barbie vil være afhængig af resten af sine dage på 4 poter. Der er endnu ikke særlig udbredt kendskab til behandlingen i de danske dyrlæge-kredse, men det var stadig et stort ønske fra Rie at undgå amputation. Derfor gik jagten ind på at finde en dyrlæge, som kirurgisk kunne fjerne så meget som muligt af knuden, og Rie derefter selv kunne supplere forløbet med homøopatisk behandling. Det var ikke helt nemt, men alligevel valgte Frederiksværk dyrehospital at være med i forsøget på at redde det ene forben. Planen var oprindeligt at opdele forløbet i 3 trin, men allerede ved første trin var det tydeligt at kræften havde større indvirkning end først antaget. Dyrlæge Anders K. Rasmussen måtte udføre intet mindre end 3 operationer den sommer, for både at få bugt med knuden, men også al det omkringliggende væv der var påvirket. For kræften sad helt tæt ind til knoglen, så fokus var på at en stor del af vævet omkring skulle fjernes, hvis benet skulle beholdes og spredningen mindskes. Operationerne skulle vise sig at efterlade et åbent sår på 9x6 cm, hvor der i en uges tid, under forbinding, skulle vokse granulationsvæv ind og derved øge chancerne for en succesfuld hudtransplantation senere. Såret skulle forbindes gennem hele sommeren og kontrolleres jævnligt. Dertil skulle der efterfølgende foretages en hudtransplantation fra skulderen, men Barbie var heldigvis forholdsvis upåvirket af den store forbinding og genvandt hurtigt kontrollen over de 4 ben igennem hele forløbet. 

Fremtiden for Barbie 
Det er ikke til at sige hvor lang tid Barbie har tilbage på 4 poter, men med operationerne og behandlingen forventes det, at kræften i dag er væk. Barbie vil fortsat være afhængig af den homøopatiske behandling og kontrol hos en anden dyrlæge, men for Rie var det den helt rigtige beslutning. Amputation og den 
traditionelle kræftbehandling var aldrig rigtig en vej for Rie, så hun var lykkelig for muligheden for en alternativ behandling. Med det store netværk og dyrlægens erfaring, så er hun fortrøstningsfuld i dag og så har Barbie i det mindste et liv på 4 poter, så længe det varer. Det er nok ikke et valg så mange andre ville have taget for deres hund, og med det manglende kendskab til alternativerne, så er der heller ikke mange der kender til andet. Alle oplever kræft forskelligt, så det er noget enhver hundeejer og dyrlæge må tænke sig godt om, inden beslutningen om behandlingsformen vælges.  
 

Info

Hvad er homøopatisk behandling egentlig for en størrelse?

Den homøopatiske behandling, som Barbie har modtager, laves i Tyskland, hvor hun er blevet testet med Bioresonanz. Disse test har den fordel at aflæse hvorledes Barbies eget immunforsvar påvirkes af udefrakommende faktorer. De viser hvorledes foderet, medicineringer og forskellige plejeprodukter påvirker kroppens system negativt. Da programmet har kørt denne fejlfinding på Barbies system, kunne alle de negative produkter fjernes, så de ikke længere belaster hendes system og sygdomsforløb. Yderligere aflæser programmet også hvilke produkter Barbie i fremtiden skulle undgå. Herefter sammensætter den tyske homøopat en kur, som starter med at udrense (nulstille) Barbies krop, så systemet igen kan opbygges og hendes eget immunforsvar igen fungere til selv at bekæmpe sygdomme. En kur som består af kostomlægning og diverse homøopatiske medikamenter, som løbende bliver tilpasset i forløbet. Barbie`s behandling vil være vedvarende og det vil kræve at Barbie bliver regelmæssigt testet for at opretholde og holde kroppens eget forsvar i konstant balance. Og ligesom alt anden behandling der tilbydes ved kræft, så er der aldrig nogen garantier.

Barbies alternativ til homøopatisk behandling

Den traditionelle behandling af mastcelle tumores, er kirurgisk fjernelse med tilpas margin og så kan såret lukkes med det samme. Ved de mere udsatte områder, såsom på poten, så kræver det f.eks. også en hudtransplantation. Hvis tumoren ikke kan fjernes med tilstrækkelig margin, så vil det kræve en efterbehandlingen. Denne består af et kemoterapiforløb, som vil øge chancerne for at tumoren er helt væk. Og dette var også de 3 trin som var blevet anbefalet til Barbies behandling. Amputation er fortsat den operation der vil have den største sikkerhed for at tumoren er fjernet helt. Anders Khallash Rasmussen har tidligere fået henvisninger fra andre dyrlæger, når der har været tale om tumorer, der har været svære at fjerne fuldstændig, så hans erfaring er stor på feltet. Der er endnu stadig få dyrlæger der reelt udfører dette og derfor ender det som oftest med, at tumoren ikke er blevet fjernet med stor nok margin. Dette efterlader fortsat tumor i huden og så vender den som oftest tilbage i en endnu værre version. Amputation er som regel ikke noget hundeejeren foretrækker og med det efterfølgende lange sygdomsforløb, ender det som oftest i en aflivning.

Læs også

Fra HUNDEN: Hunde med kræft giver håb til mennesker med kræft

25-03-2025 07:42, af Cecilie Friis Amstrup

Selv om kræft er en alvorlig diagnose for både hund og menneske, kan hunde med kræft spille en vigtig rolle i forskningen. Ved at deltage i udvalgte projekter kan hunde være med til at bane vejen for nye og mere effektive behandlinger til gavn for både dyr og mennesker

Flere og flere kæledyr diagnosticeres med kræft

14-11-2023 11:38, af Anne Cecilie Sohl

Kræft er en af de mest udbredte sygdomsgrupper i samfundet, men det er ikke blot blandt mennesker, at sygdommen hersker. De seneste år er et stigende antal kæledyr også blevet ramt af kræft og ondartede tumorer, hvilket blandt andet har været medvirkende til, at der er blevet udviklet nye og bedre behandlingsformer, lyder det fra specialdyrlæge.

Agria SKK Forskningsfond uddeler 11 millioner til forskning i sundere dyr

31-01-2023 10:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvem vil ikke vide mere om risikoen for, at hunde får kræft og dør af det? Eller om operation er den bedste behandling for korsbåndsskader? Og hvordan står det rent faktisk til med de mange kælekaniner, vi har? Det er blot tre af de 12 nye forskningsprojekter, der har modtaget støtte fra årets uddeling af tæt ved 11 millioner svenske kroner fra Agria SKKs forskningsfond

Flere unge hunde får slidgigt – ved du, hvad du skal holde øje med?

13-08-2025 06:47, af Cecilie Friis Amstrup

Slidgigt er ikke længere kun noget, ældre hunde døjer med. En ny undersøgelse viser, at også helt unge hunde – allerede fra 2-årsalderen – kan have ondt i leddene. Og som hundeejer opdager man det slet ikke altid. Derfor opfordrer dyrlæger til mere opmærksomhed og tidligere tjek.

Kan hunden blive smittet af vores influenza

26-10-2021 09:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Post-corona influenza-sæsonen er ved at gå i gang, og vi mennesker lader os vaccinere i rekordstort tal. Alligevel bliver nogle af os jo syge – og hvad så med hunden, der kommer til sengekanten og trøster, kan vi smitte den? Dyrlæge hos Agria Dyreforsikring kommer her med svaret

Derfor har din hund dårlig ånde

22-01-2022 10:00, af Astrid Holtet

Hunde er berygtede for at have dårlig ånde, men faktisk er dårlig ånde hos hunde – også kaldet halitosis -ofte et tegn på problemer, og hunde med udtalt dårlig ånde, bør derfor altid undersøges

 

Om lidelsen: Diskusprolaps

03-03-2022 12:22, af Astrid Holtet

Diskusprolaps er et almindeligt problem i bevægeapparatet og kan være meget smertefuldt – vi ser på hvad der sker når hunden får en diskusprolaps og hvordan den kan hjælpes

Foredrag om demens hos hunde

15-11-2017 08:02, af Pressemeddelelse

Kreds 1 i DKK inviterer til dyrlægeaften om demens hos hunde d. 29 november i Rødovre med besøg af dyrlæge og forsker fra universitetshospitalet for familiedyr

Militærhund fik guldtand

14-11-2019 15:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Torsdag skulle dyrlæge Torben Lindbjerg sætte en guldkrone på en af forsvarets hunde. Her kan du se, hvordan det gik

Åbent hus hos Dyreværnet

23-08-2018 15:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På søndag afholder Dyreværnet traditionen tro sit årlige Åbent Hus-arrangement i Kolding fra 12.30 - 16.30. Det er gratis at komme på besøg

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Rottweilers juleudstilling i Aunslevhallen – en festlig afslutning på udstillingsåret 2025

09-12-2025 19:00, af Kenneth Kammersgaard

Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
 

Stærk klubånd og flot hundearbejde i Boxergruppe Sydkyst/Ishøj

08-12-2025 09:30, af Emma Fridolin Sørensen

Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.

K9 Biathlon for alle får nyt liv og åbner sæsonen med løb den 3. januar

K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.

Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.

Del dine historier og nyheder med hunden.dk

Fællesskabet vokser, når vi deler. Bidrag med jeres historier og vær med til at forme hundelivet i Danmark.

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Det kimer nu - til juleudstilling i Tollerklubben

10-12-2025 12:00, af Lars Møller

Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet