Crufts: En drøm blev til virkelighed for Danmarks bedste juniorhandler

08-03-2025 17:50, af Cecilie Friis Amstrup

Simone Riisgaard Kristiansen fik en uforglemmelig debut ved Crufts og nød hvert sekund på verdens største hundeshow, hvor hun dystede mod nogle af de bedste juniorhandlere 

Copyright Ridehesten.com
Simone Riisgaard Kristiansen deltog for første gang ved Crufts denne weekend, hvilket var en stor oplevelse for hende. Foto: Privat

At repræsentere Danmark på det prestigefyldte Crufts er en drøm for mange. For 15-årige Simone Riisgaard Kristiansen blev drømmen til virkelighed, da hun i 2024 blev Årets juniorhandler og dermed kvalificerede sig til at konkurrere mod verdens bedste unge hundeførere i Birmingham, England.

Allerede fra starten vidste Simone, at konkurrencen ville blive hård, men hendes mål var klart. Hun ville nyde oplevelsen og suge alt til sig.

Små bump på vejen, men en stor oplevelse
Selve konkurrencen bød på enkelte udfordringer, men Simone holdt hovedet koldt og fokuserede på det vigtigste, nemlig at have en god dag i ringen.

– Undervejs havde jeg nogle små problemer med min hund, men jeg prøvede at bevare roen. Jeg havde ikke sat mig et mål om at komme blandt finalisterne, da konkurrencen er enormt hård. For mig handlede det mest om at nyde dagen, fortæller hun.

Forud for konkurrencen skulle alle juniorhandlere vælge tre racer, de gerne ville føre i ringen. Simone håbede mest af alt på en engelsk springer spaniel, og det var også den race, hun fik tildelt.

Copyright Ridehesten.com
Simone havde ønsket en engelsk springer spaniel som sin førsteprioritet, hvilket blev opfyldt. Foto: Privat

– Vi mødte hundene, som alle var engelske, en time før vi skulle i ringen fredag formiddag. Det gav os meget kort tid til at skabe en god relation til dem, siger Simone. 

Om formiddagen stod Simone i ringen med sin tildelte hund, hvor dommeren nøje vurderede hver enkelt juniorhandler og skar feltet ned til de finalister, der skulle dyste om aftenen. Hendes mor, Stine Riisgaard Kristiansen, fulgte stolt med fra sidelinjen.

– Det var en meget stor og vild oplevelse! Crufts er bare den største og mest prestigefyldte udstilling i verden. Jeg har været der mange gange, og i 2009 viste jeg selv min beaglehan frem, faktisk mens jeg var gravid med Simone. At vi nu er tre generationer, der deler denne passion, betyder utroligt meget for mig, lyder det fra Stine.

Copyright Ridehesten.com
Selvom "springeren" James levede op til sit navn i løbet af konkurrencen og ikke gjorde det helt nemt for Simone, så var der alligevel masser af kærlighed og hygge blandt de to. Foto: Privat

Stærkt fællesskab og stor opbakning
Simone oplevede en utrolig god atmosfære blandt de andre deltagere både under konkurrencen og ved middagen dagen før.

– Stemningen derovre var helt fantastisk. Både til selve konkurrencen og til middagen dagen før. Alle juniorhandlere blev klappet af og heppet på, og vi var virkelig gode til at støtte hinanden, siger Simone.

I pausen mellem de to runder brugte hun tiden på at udforske Crufts. Hun besøgte de mange butikker med hundeudstyr, nød sin frokost og fulgte med i flere af de imponerende hundesportsgrene, der blev vist i den store arena.

– Jeg gik rundt og kiggede i butikker, spiste frokost og så Dog Dancing, Agility og Flyball i Main Arena, fortæller hun begejstret.

Om aftenen blev finalisterne afsløret, og Simone var desværre ikke blandt dem. Vinderen blev norske Julie Eriksen, mens hollandske Solelle Huikeshoven tog andenpladsen, og amerikanske Lila Holberg Toggi sikrede sig tredjepladsen.

Copyright Ridehesten.com
Simone er afsted til Crufts sammen med sin stolte mor, som her holder det danske flag. De får selskab af den engelske springer spaniel, som Simone fil tildelt i juniorhandlingkonkurrencen, og dens engelske ejer. Foto: Privat

Nye venskaber fra hele verden
Selvom konkurrencen var i fokus, var der også tid til at møde de andre juniorhandlere fra hele verden.

– Jeg fik snakket lidt med alle juniorhandlerne, nogle mere end andre, men det var en kæmpe oplevelse at møde dem i virkeligheden, siger Simone.

For Stine var et af de mest rørende øjeblikke, da hun og Simone trådte ind i Main Arena torsdag aften til generalprøven.

– Jeg fik gåsehud og våde øjne, da vi trådte ud på det grønne tæppe i lyset og så scenen fra den modsatte side, end man plejer. Det var meget bevægende, fortæller hun.

Fredag morgen sad hun med sommerfugle i maven, da Simone gjorde sig klar til at gå i ringen.

– Hunden, hun fik, var lidt stresset bagved, hvor der var mange mennesker og hunde på trang plads. Det gik heldigvis helt perfekt, lige indtil han valgte at holde en lille fest inde i ringen. Men det er jo levende væsener og ikke maskiner. Jeg var super stolt af Simone, som hurtigt opfattede situationen og fik korrigeret det på en blid og opmærksom måde. Så dejligt at se! siger Stine.

For Simone var Crufts 2025 ikke bare en konkurrence, men en oplevelse hun aldrig vil glemme. At få lov til at repræsentere Danmark på verdens største hundeshow var en drøm, der gik i opfyldelse, og noget hun vil tage med sig videre i sin karriere som hundefører.

– Jeg nød hvert sekund, og jeg er utrolig taknemmelig for, at jeg fik lov til at repræsentere Danmark, slutter hun.

Se Simone og alle de andre juniorhandlere i den indledende runde i videoen her: 

Og finalen i juniorhandling her:

Læs også

Crufts: Flyball kombinerer fart, præcision og holdånd

08-03-2025 08:37, af Cecilie Friis Amstrup

Har du hørt om Flyball? En tempofyldt hundesport, hvor firbenede atleter konkurrerer i en hæsblæsende stafet over spring i et forsøg på at slå modstanderholdet 

Crufts: Heelwork to Music forener præcision og kreativitet

07-03-2025 08:01, af Cecilie Friis Amstrup

Du har nok hørt om agility og lydighed, men kender du Heelwork to Music? En enormt underholdende disciplin, hvor hund og fører danser sammen i en imponerende koreografi

Crufts: Obreedience kombinerer holdarbejde med lydighed

06-03-2025 11:03, af Cecilie Friis Amstrup

Du har nok hørt om lydighed, rally og agility, men har du hørt om Obreedience? En holdbaseret konkurrence, hvor lydighed og samarbejde går hånd i hånd

Finsk sejr i Nordisk Mesterskab i Juniorhandling

13-11-2021 13:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det blev finske Sanni Pulli, der løb med sejren i Nordisk mesterskab i Juniorhandling foran Irja Sofie Nyheim fra Norge og Maya DeAngelis fra Danmark

BLOG: Årets først udstilling - nu er udstillingsåret endelig begyndt

15-02-2019 16:20, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

Camille har taget hul på et nyt udstillingsår

BLOG: En helt utrolig start på det nye år

11-01-2019 15:00, af Camille Marie Saugmann Ørbæk

Det er igen blevet Camille Marie Saugmann Ørbæks tur til at blogge, og hvad mon vinderen af juniorhandling i MyDOG sidste weekend blogger om? ..... Godt gættet. Det er dejlig læsning. Nyd det

Dagens bedste Juniorhandler i Rønne

13-08-2016 16:22, af Tonya Bille Nielsen
Konkurrencen om dagens bedste Juniorhandler på DKK’s Internationale Hundeudstilling i Rønne på Bornholm er netop afsluttet

Flot juniorhandling i Rønne

25-06-2023 14:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Igen er vi blevet beriget med flot juniorhandling som start på konkurrencerne i Store Ring

 

Endnu en sejr til Simone

11-05-2024 16:23, af Anne Cecilie Sohl

Lørdag meldte juniorhandlerne sig klar til kamp i Store Ring til årets anden internationale udstilling under DKK. 

Vejen: Unge talenter strålede i sommervarmen

21-06-2025 19:44, af Cecilie Friis Amstrup

Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Opdatering på hundene fra ransagningen i Ribe

Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.

Hunde i kolde biler risikerer frostskader

10-01-2025 07:52, af Cecilie Friis Amstrup

Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.

Guide: Kom godt i gang med udstilling

Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.

K9 Biathlon for alle inviterer til Valentinesløb

Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Fart over feltet i Klosterheden: Danmarksmesterskabet i trækhundesport indtager skoven

I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet