Nu er vi i gang i Roskilde!

22-09-2023 16:58, af Maria Lærke Mortensen

Hundeudstillingen i Roskilde er i fuld gang. De første vindere er allerede fundet og stemningen er helt i top på dyreskuepladsen

I dag tog DKK hul på hundeudstillingen på Roskilde Dyreskueplads. Selvom de første præmier allerede er uddelt, er der lagt i ilden til en god og spændende weekend i hundens tegn i Roskilde.

I dag åbnede portene kl 7.45 og racebedømmelserne startede i de mange ringe kl 9.00. I alt blev ca 3.000 hunde fremvist i dag. Efter frokost begyndte spændingen at stige og publikum samledes om Store Ring. Det var deltagerne i juniorhandling, der indtog ringen som de første. Her var konkurrencen hård, med 12 deltagere i alderen 10-13 og 13 deltagere i alderen 14-17, feltet skulle koges ned til de fire podieplaceringer, og her blev det Amalie Grønborg der stak afsted med sejren. Efter juniorhandling skulle de bedste hunde i de forskellige kategorier findes og i skrivende stund ventes i spænding på at klokken slår 17.30 og dagens sidste vinder, bedst in show, skal kåres. 

Lørdag og søndag åbner pladsen også kl 7.45 og racebedømmelserne starter kl 9.00. Og der er bestemt god grund til at kigge forbi, for vejret lover godt, hundene er mere end klar til at dyste om titlerne. Ringene omkredses desuden af en masse stande, hvor der er mulighed for at købe mange forskellige ting med hjem til enhver hund og ejer.  

Du finder hele tidsprogrammet her. 

Og alle informationer om arrangementet her. 

 

 

Læs også

Dansk sejr i Roskilde

21-09-2025 22:00, af Karina Green Damsgaard

Søndag bød på endnu en flot dag på Roskilde Dyrskueplads, hvor den internationale hundeudstilling blev afsluttet med manér

Første dag på Roskilde-udstillingen

20-09-2025 20:20, af Karina Green Damsgaard

Solen skinnede over Roskilde Dyrskueplads, hvor årets store internationale hundeudstilling åbnede i dag

Snuder, glimmerrosetter og efterårsgyldne farver

18-09-2025 14:00, af Line Pedersen, DKK

Oplev Europas smukkeste hunde på Roskilde Dyrskueplads

Arrangør af World Dog Show svarer på kritik

30-08-2018 08:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har været i kontakt med Ilse van Egmond, der var en af arrangørerne af World Dog Show i Holland og bedt hende svare på nogle af de kritikpunkter, vores læsere har haft af showet. Her følger punkter og svar

Tusindvis går i hundene

03-02-2015 14:15, af Tine Luther
Vi danskere elsker vores hunde, og vi synes også, at det er sjovt at se på andres hunde. Alle kender en labrador og en schæferhund, men der findes over 250 racer i Danmark, og i den kommende weekend kan man se hele 249 af dem i Fredericia ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling.

Oversigt over ringe og racer i Roskilde fredag

13-05-2022 08:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så går det løs med hundeudstilling i Roskilde. Her får du et overblik over, hvor du kan se de forskellige racer i dag

Weekend i hundens tegn

10-02-2011 14:45, af Anne Kristine Tollestrup
Denne weekend slår Fredericia Messecenter dørene op for årets første udstilling arrangeret af Dansk Kennel Klub.

Roskilde: Campingliv i hundehøjde

24-09-2024 14:20, af Cecilie Friis Amstrup

Både danske og udenlandske hundeudstillere valgte at booke en campingplads til Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Roskilde. For Mai-Britt og Søren Askgaard giver det ekstra fleksibilitet og tid sammen med deres elskede terriere.

APRILSNAR: Snoop Dogg til EDS

01-04-2023 14:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dansk Kennel Klub kan nu afsløre, at den amerikanske rapper Snoop Dogg vil kaste stjernestøv over European Dog Show i Herning.

Dansk juniorhandler til tops på MyDOG

10-01-2018 09:37, af Marie Helene Rigård Rohleder

Den danske juniorhandler Ida Victoria Skodborg gik hele vejen og sluttede af med at vinde juniorhandling om søndagen på den svenske hundeudstilling MyDOG sidste weekend

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

De danske racer fejret ved fællesudstilling i Strøby

28-10-2025 14:00, af Tina Nielsen

Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab

Hunde i bur

26-10-2025 10:00, af Helle Friis Proschowsky m.fl.

For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Et liv med hunde i mere end et halvt århundrede

25-09-2025 07:00, af Redaktionen

Preben Hansen har været medlem af Dansk Kennel Klub i 57 år og ser tilbage på et langt hundeliv med airedale terriers, udstillinger og stærke fællesskaber.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Lars Løkke og hundene i valgkamp

27-10-2025 14:15, af Ida Pedersen, Moderaterne

Udenrigsminister og Moderaternes partileder, Lars Løkke Rasmussen, skød kommunalvalgskampen i gang på fire poter. Sammen med sine hunde Friða og Bellamink inviterede han til hundeevent i Bernstorffsparken, hvor både to- og firbenede borgere fik en snak om alt fra hundeparker til kommunalpolitik, og hvor hundene endda selv fik lov at “stemme”

Halloween: Må min hund spise græskar?

22-10-2019 15:00, af Anne Ekenberg og Bjarke Kirkegaaard Nielsen

Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?  

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.