Nu er vi i gang i Roskilde!

22-09-2023 16:58, af Maria Lærke Mortensen

Hundeudstillingen i Roskilde er i fuld gang. De første vindere er allerede fundet og stemningen er helt i top på dyreskuepladsen

I dag tog DKK hul på hundeudstillingen på Roskilde Dyreskueplads. Selvom de første præmier allerede er uddelt, er der lagt i ilden til en god og spændende weekend i hundens tegn i Roskilde.

I dag åbnede portene kl 7.45 og racebedømmelserne startede i de mange ringe kl 9.00. I alt blev ca 3.000 hunde fremvist i dag. Efter frokost begyndte spændingen at stige og publikum samledes om Store Ring. Det var deltagerne i juniorhandling, der indtog ringen som de første. Her var konkurrencen hård, med 12 deltagere i alderen 10-13 og 13 deltagere i alderen 14-17, feltet skulle koges ned til de fire podieplaceringer, og her blev det Amalie Grønborg der stak afsted med sejren. Efter juniorhandling skulle de bedste hunde i de forskellige kategorier findes og i skrivende stund ventes i spænding på at klokken slår 17.30 og dagens sidste vinder, bedst in show, skal kåres. 

Lørdag og søndag åbner pladsen også kl 7.45 og racebedømmelserne starter kl 9.00. Og der er bestemt god grund til at kigge forbi, for vejret lover godt, hundene er mere end klar til at dyste om titlerne. Ringene omkredses desuden af en masse stande, hvor der er mulighed for at købe mange forskellige ting med hjem til enhver hund og ejer.  

Du finder hele tidsprogrammet her. 

Og alle informationer om arrangementet her. 

 

 

Læs også

Sidste frist til Roskilde-udstillingen nærmer sig

Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.

Første frist for tilmelding til Roskilde er mandag

Maj måned skydes i gang med manér, når DKK inviterer til tre dages hundefest på Dyrskuepladsen i Roskilde. Med både nordisk og international udstilling er der titler som Vikingevinder og Roskildevinder på højkant i de grønne rammer.

Dansk sejr i Roskilde

21-09-2025 22:00, af Karina Green Damsgaard

Søndag bød på endnu en flot dag på Roskilde Dyrskueplads, hvor den internationale hundeudstilling blev afsluttet med manér

Svensk BIS i Ballerup

22-09-2019 17:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Smuk svensk basenji på 10 år tog bis

Lørdagens vindere i Store Ring

22-09-2019 10:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får du en oversigt over vinderne i lørdagens Store Ring. Tillykke til alle

Vejen: Disse racer kan du kun se lørdag

19-08-2023 09:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har kigget på de racer, der kun har en hund med på udstillingen. Her kan du se, hvilke racer du kun kan opleve i dag

Alonso atter til tops

21-06-2015 21:49, af Tine Luther
Bullmastiffen Librrani's High Performance Alonso sejrede i dag ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen.

Billeder fra DKK-udstillingen i Vejen er online

19-06-2013 08:17, af Tine Luther
Nu kan du se og bestille billeder fra Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen!

Roskilde for alle er skudt i gang

10-05-2019 12:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fredag morgen klokken 9.00 blev Nordisk Udstilling i Roskilde åbnet. Lørdag og søndag er Internationale udstillinger, men der er meget mere at opleve

Alle billeder fra lørdagens udstilling er nu online

19-08-2025 22:15, af Karina Green Damsgaard

Lørdagen på Bornholm bød på højt humør, masser af solskin og skarpe konkurrencer om både CACIB og titlen som Hammershusvinder 2025.

 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

50 år med Broholmeren: Historien om broholmerens genkomst

Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.

50 år med Broholmeren: Vejen til den moderne broholmer

Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.

Rekordhøj opbakning til årets Påsketræf i Viborg

19-04-2026 19:00, af Pernille Bay Ustrup

Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.

Rejse med hund: Reglerne i EU 2026

Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.

Fra hundeskov til bryllupsrejse med Nova og Oskar

Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.

Hugormen er vågnet: Er du klar?

Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.

IDC World Championship IGP 2026 i Danmark

1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Hundefolket samler ind til Knæk Cancer

Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.