Skandinavisk opgør i Herning endte med svensk sejr

07-11-2016 12:47, af Kasper Larsson
Finalen i Dansk Kennel Klubs sidste internationale udstilling i år talte to danske, en svensk og en norsk hund

Dansk Kennel Klubs allersidste udstilling i år blev i går afviklet i Herning. Øverst på podiet satte finske BIS-dommer Kari Jarvinen, Vi'skaly's Harlem Shake, en pyreneerhund ejet af Nina Danielson. Det er første gang den store hund vinder en BIS i Danmark, men det er bestemt ikke uvant for den med flotte placeringer. Til Crufts blev den således 2. vinder i sin gruppe. Samtidig er han dansk, svensk og nordisk vinder samt finsk champion. Dommeren var aldrig i tvivl På trods af et utroligt stærkt felt var den finske dommer Kari Jarvinen ikke i tvivl om dagens Best in Show. – Det var et nemt valg. Der er ingen i den race på det niveau. Han kom ind i ringen og sagde ”jeg er din hund nummer et, hvem vil du have på andenpladsen?”. – Han har et fantastisk hoved og en super pels, tilføjer Kari Jarvinen. En rigtig showhund Det var en rørt og glad Nina Danielson, der i går fik sin hund kåret som BIS. Skønt hun ikke selv har opdrættet Vi'skaly's Harlem Shake, så er hun ikke i tvivl om, hvorfor hun valgte pyreneerhunden som sin race. – Vi valgte racen fordi den har et dejligt temperament. Man skal nærmest spørge ham, om han vil gøre noget – du kan ikke beordre en pyreneerhund til noget, det er en meget selvstændig race, og det kan jeg godt lide. Hvorfor det netop blev Vi'skaly's Harlem Shake der i går strøg til tops, hersker der heller ikke megen tvivl om hos den glade ejer. – Han er en stærk hund med en god anatomi, og så har han bare det der ekstra. Han synes det er så sjovt! Det er resultatet af mange års hårdt arbejde. Dagens øvrige BIS-placeringer: 2. Samojedehund Cabaka’s Everything I Do, ejet af Gitte Morell og Nana Maibøll, Hillerød 3. Kerry blue terrier Shyloch Statement, ejet af Helge Kvivesen og Pål Hauge, Norge 4. Bearded collie Shetlanas Fawn Fighter Thasts Me, ejet af Jimmi Patrich Nielsen, Give

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

Hvorfor har hunden diarré og opkast?

Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.

Sidste chance: Skal din golden med til Golden Show Event?

Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.