Skandinavisk opgør i Herning endte med svensk sejr

07-11-2016 12:47, af Kasper Larsson
Finalen i Dansk Kennel Klubs sidste internationale udstilling i år talte to danske, en svensk og en norsk hund

Dansk Kennel Klubs allersidste udstilling i år blev i går afviklet i Herning. Øverst på podiet satte finske BIS-dommer Kari Jarvinen, Vi'skaly's Harlem Shake, en pyreneerhund ejet af Nina Danielson. Det er første gang den store hund vinder en BIS i Danmark, men det er bestemt ikke uvant for den med flotte placeringer. Til Crufts blev den således 2. vinder i sin gruppe. Samtidig er han dansk, svensk og nordisk vinder samt finsk champion. Dommeren var aldrig i tvivl På trods af et utroligt stærkt felt var den finske dommer Kari Jarvinen ikke i tvivl om dagens Best in Show. – Det var et nemt valg. Der er ingen i den race på det niveau. Han kom ind i ringen og sagde ”jeg er din hund nummer et, hvem vil du have på andenpladsen?”. – Han har et fantastisk hoved og en super pels, tilføjer Kari Jarvinen. En rigtig showhund Det var en rørt og glad Nina Danielson, der i går fik sin hund kåret som BIS. Skønt hun ikke selv har opdrættet Vi'skaly's Harlem Shake, så er hun ikke i tvivl om, hvorfor hun valgte pyreneerhunden som sin race. – Vi valgte racen fordi den har et dejligt temperament. Man skal nærmest spørge ham, om han vil gøre noget – du kan ikke beordre en pyreneerhund til noget, det er en meget selvstændig race, og det kan jeg godt lide. Hvorfor det netop blev Vi'skaly's Harlem Shake der i går strøg til tops, hersker der heller ikke megen tvivl om hos den glade ejer. – Han er en stærk hund med en god anatomi, og så har han bare det der ekstra. Han synes det er så sjovt! Det er resultatet af mange års hårdt arbejde. Dagens øvrige BIS-placeringer: 2. Samojedehund Cabaka’s Everything I Do, ejet af Gitte Morell og Nana Maibøll, Hillerød 3. Kerry blue terrier Shyloch Statement, ejet af Helge Kvivesen og Pål Hauge, Norge 4. Bearded collie Shetlanas Fawn Fighter Thasts Me, ejet af Jimmi Patrich Nielsen, Give

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.

Hvorfor slikker min hund mig? Her er 5 mulige årsager

Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Brugernes store snegalleri

Foto|

Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.

Kærlighed i pels: et liv med hunde, passion og fællesskab

08-01-2026 19:00, af Mille Marie

For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene