To hvalpe har gjort det særdeles godt i ringen med dansk/svensk gårdhund.
I dag søndag tog Little Denmark's Xtra Xport B by Joey bedste hvalp med sin bror Little Denmark's Xtream X-bomb Joey Jr. Aka Keyser på andenpladsen. Lørdag tog Keyser førstepladsen.
Som sådan er der ikke noget unormalt i dette, men kigger man på de to hvalpes navne, vil man se, at de begge bærer navnet Joey i sig og Joey er navnet på deres far. En hund, der døde i december, men som altså nåede at lave tre fantastiske hvalpe, hvoraf to af dem er i Roskilde i dag.
Men hey, hvor er kennelnavnet på Joey, spørger man måske. Det findes ikke. For Joey var en dansk/svensk gårdhund, som blev købt på Lillebæltsmarkedet, hvor han blev solgt som foxterrier.
I 11 år gik han og hans ejer Mette Finnedahl Hansen helt uvidende om, at han faktisk var en rigtig flot dansk/svensk gårdhund.
Det var først da opdrætter Helene Riisgaard Pedersen fik øje på ham på en video på Facebook, at nogen blev opmærksomme på, at han var et flot racetypisk individ.
Derfor kom han til en prøve for at se, om han kunne blive indmønstret.
- Jeg husker, at dommeren, Mikael Tranholm, sagde, at det var utroligt, at der kunne gå såfdan en flot dansk/svensk gårdhund rundt uden papirer, fortæller Helene Riisgaard Pedersen.
Joey blev parret med Little Miss Denmark's Riff Raff Rita, og 8. november kom der tre hvalpe til verden. Joey nåede ikke selv at møde sine hvalpe, inden han døde 10. december.
- Jeg synes, det er helt vildt, fordi vi får tilført nyt blod til racen, og så vinder hvalpene over hunde, der har kendte aner i flere generationer tilbage. Det er sjovt, men det er også utrolig vigtigt for racen, lyder det fra Helene Riisgaard Pedersen.
Læs mere om de to hvalpe og om, hvorfor Mette Finnedahl Hansen nu er blevet vild med udstillinger i juninummeret af HUNDEN.
Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.
Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab
Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.
Årets sidste juniorhandlingkonkurrence er netop afsluttet og selvfølgelig løb årets juniorhandler med sejren
Dansk Kennel Klub kan nu afsløre, at den amerikanske rapper Snoop Dogg vil kaste stjernestøv over European Dog Show i Herning.
Så er det endelig blevet udstillingstid igen, og med en masse dejlige hunde i Vejen, er det altid rart med et overblik. Her kan du se, hvor du finder de forskellige racer i dag
16 juniorhandlere blev søndag eftermiddag reduceret til otte, da finalen i juniorhandling skulle afgøres. I den unge kategori stillede 10 juniorhandlere til start, mens seks handlere stillede op i den ældre kategori
I forbindelse med udstillingen i Fredericia havde vi en konkurrence, hvor man kunne vinde et foto i størrelse 30x40. Vinderne er nu fundet
Her får du en oversigt over dagens vindere i Store Ring
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.