To hvalpe har gjort det særdeles godt i ringen med dansk/svensk gårdhund.
I dag søndag tog Little Denmark's Xtra Xport B by Joey bedste hvalp med sin bror Little Denmark's Xtream X-bomb Joey Jr. Aka Keyser på andenpladsen. Lørdag tog Keyser førstepladsen.
Som sådan er der ikke noget unormalt i dette, men kigger man på de to hvalpes navne, vil man se, at de begge bærer navnet Joey i sig og Joey er navnet på deres far. En hund, der døde i december, men som altså nåede at lave tre fantastiske hvalpe, hvoraf to af dem er i Roskilde i dag.
Men hey, hvor er kennelnavnet på Joey, spørger man måske. Det findes ikke. For Joey var en dansk/svensk gårdhund, som blev købt på Lillebæltsmarkedet, hvor han blev solgt som foxterrier.
I 11 år gik han og hans ejer Mette Finnedahl Hansen helt uvidende om, at han faktisk var en rigtig flot dansk/svensk gårdhund.
Det var først da opdrætter Helene Riisgaard Pedersen fik øje på ham på en video på Facebook, at nogen blev opmærksomme på, at han var et flot racetypisk individ.
Derfor kom han til en prøve for at se, om han kunne blive indmønstret.
- Jeg husker, at dommeren, Mikael Tranholm, sagde, at det var utroligt, at der kunne gå såfdan en flot dansk/svensk gårdhund rundt uden papirer, fortæller Helene Riisgaard Pedersen.
Joey blev parret med Little Miss Denmark's Riff Raff Rita, og 8. november kom der tre hvalpe til verden. Joey nåede ikke selv at møde sine hvalpe, inden han døde 10. december.
- Jeg synes, det er helt vildt, fordi vi får tilført nyt blod til racen, og så vinder hvalpene over hunde, der har kendte aner i flere generationer tilbage. Det er sjovt, men det er også utrolig vigtigt for racen, lyder det fra Helene Riisgaard Pedersen.
Læs mere om de to hvalpe og om, hvorfor Mette Finnedahl Hansen nu er blevet vild med udstillinger i juninummeret af HUNDEN.
Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.
Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab
Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.
Så er udstillingsåret officielt slut. Her er vinderne af DKK's årskonkurrencer. Du kan læse mere om dem i det kommende nummer af HUNDEN
Tre dage med tusindvis af logrende haler, hunde i alle størrelser og masser af inspiration til dig, der elsker hunde
Du finder vores stand i Hal A
Udstillingen i Ballerup er kommet godt fra start. Massevis af smukke hunde indtager de mange ringe
Danskerne er vilde med sport. Og danskerne er vilde med hunde. Så når Dansk Kennel Klub kombinerer de to og i weekenden den 21. og 22. september inviterer til "Kampen om København" set fra hundeperspektiv, gælder det om at holde halen lige på bagdelen; For her kan du opleve ikke færre end 3.400 af Danmarks smukkeste - og dygtigste - hunde
Politihunden Thor og hans fører, Karsten Hav Sørensen, hyldes for deres ekstraordinære indsats ved Dansk Kennel Klubs Winter Wonder Show i Herning.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker