Frygt ikke nyt blod

15-05-2022 11:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hos dansk/svensk gårdhund er det netop blevet bevist, at man godt kan nå store resultater, selvom anerne ikke er stambogsførte udstillingsstjerner

Copyright Ridehesten.com
Til venstre Mette Finnedahl Hansen med bror Little Denmark's Xtream X-bomb Joey Jr. Aka Keyser. Til højre er det Vanja Kartrud med Little Denmark's Xtra Xport B by Joey. Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

To hvalpe har gjort det særdeles godt i ringen med dansk/svensk gårdhund.

I dag søndag tog Little Denmark's Xtra Xport B by Joey bedste hvalp med sin bror Little Denmark's Xtream X-bomb Joey Jr. Aka Keyser på andenpladsen. Lørdag tog Keyser førstepladsen. 


Som sådan er der ikke noget unormalt i dette, men kigger man på de to hvalpes navne, vil man se, at de begge bærer navnet Joey i sig og Joey er navnet på deres far. En hund, der døde i december, men som altså nåede at lave tre fantastiske hvalpe, hvoraf to af dem er i Roskilde i dag.  


Men hey, hvor er kennelnavnet på Joey, spørger man måske. Det findes ikke. For Joey var en dansk/svensk gårdhund, som blev købt på Lillebæltsmarkedet, hvor han blev solgt som foxterrier. 
I 11 år gik han og hans ejer Mette Finnedahl Hansen helt uvidende om, at han faktisk var en rigtig flot dansk/svensk gårdhund. 

Det var først da opdrætter Helene Riisgaard Pedersen fik øje på ham på en video på Facebook, at nogen blev opmærksomme på, at han var et flot racetypisk individ. 
Derfor kom han til en prøve for at se, om han kunne blive indmønstret.

- Jeg husker, at dommeren, Mikael Tranholm, sagde, at det var utroligt, at der kunne gå såfdan en flot dansk/svensk gårdhund rundt uden papirer, fortæller Helene Riisgaard Pedersen. 

Joey blev parret med Little Miss Denmark's Riff Raff Rita, og 8. november kom der tre hvalpe til verden. Joey nåede ikke selv at møde sine hvalpe, inden han døde 10. december. 

- Jeg synes, det er helt vildt, fordi vi får tilført nyt blod til racen, og så vinder hvalpene over hunde, der har kendte aner i flere generationer tilbage. Det er sjovt, men det er også utrolig vigtigt for racen, lyder det fra Helene Riisgaard Pedersen. 

Læs mere om de to hvalpe og om, hvorfor Mette Finnedahl Hansen nu er blevet vild med udstillinger i juninummeret af HUNDEN. 

Copyright Ridehesten.com
Sådan så det ud, da de to blev de bedste hvalpe. Foto: Helene Riisgaard Pedersen

Læs også

Dansk nationalrace anerkendt i USA

24-01-2025 08:08, af Cecilie Friis Amstrup

Den dansk/svenske gårdhund har fået fuld anerkendelse af den Amerikanske Kennel Club (AKC). Anerkendelsen åbner dørene til konkurrencer på alle niveauer i USA og markerer en vigtig sejr for racens fremtid uden for Skandinavien.

Dansk/svensk gårdhund godkendt i AKC

16-11-2023 13:53, af Anne Cecilie Sohl

Den danske hunderace dansk/svensk gårdhund, er netop blevet fuldt godkendt af den amerikanske kennelklub (AKC). 

De seks nationalracer samlet under ét tag

30-10-2023 11:48, af Anne Cecilie Sohl

Lørdag den 28. oktober var alle nationalracer for første gang nogensinde samlet under ét tag.

Mathilde Bekker vandt årets første konkurrence i juniorhandling

11-02-2023 16:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Efter en lettere kaotisk  start med forsinkelse og to dommerændringer endte dagens juniorhandling med sejr til Mathilde Bekker og hendes samojed

World Dog Show: Dag 3 – WDS for hønsehundene og terrieren

02-10-2021 14:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Udstilling af terrier, hønsehunde og gode oplevelser i Brno. Fredagen på WDS var slet ikke så tosset

Weekend i hundens tegn

04-11-2010 08:35, af Anne Kristine Tollestrup
Denne weekend slår Messecenter Herning dørene op for årets sidste udstilling arrangeret af Dansk Kennel Klub

Slog næsten 3300 hunde

21-09-2014 18:22, af Tine Luther
Vinderen af weekendens internationale udstilling arrangeret af Dansk Kennel Klub blev en malteser fra Italien.

DKK aflyser første udstilling i 2021

24-11-2020 10:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Drømmen om et almindeligt udstillingsår i 2021 er allerede brast. Udstillingen i Fredericia er aflyst

Skattejagten er i gang

18-06-2022 10:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dansk Kennel Klub har valgt at gentage en succes. Skattejagten, som blev lanceret på udstillingen i Roskilde, er nu godt i gang i Vejen ogsåDansk Kennel Klub har valgt at gentage en succes. Skattejagten, som blev lanceret på udstillingen i Roskilde, er nu godt i gang i Vejen også

Verdens gladeste nummer to

14-11-2021 15:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er Årets Avlsklasse afgjort, og det blev Surtsey's E-Eydis, islandsk fårehund, der løb med sejren et point foran Javika's Neymar JR Stump Boblop, dansk/svensk gårdhund, og vi skal nok skrive meget mere om Årets Avlshund, men her kommer lidt om nummer to

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

Nye instruktører klar til træningspladserne

28-04-2025 15:13, af Cecilie Friis Amstrup

19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Uklare regler gør hundeloven til en fælde for ejere

25-04-2025 09:07, af Cecilie Friis Amstrup

Selvom deres hund ikke har gjort noget galt, risikerer nogle danske hundeejere at få den fjernet og aflivet alene på baggrund af en tvivlsom DNA-test. Eksperter og Dyreetisk Råd opfordrer nu til at ændre loven om forbudte racer, så den bliver mere retfærdig og gennemsigtig.

Hundefødselsdag med logrende haler og store smil

26-04-2025 07:29, af Cecilie Friis Amstrup

En hundefødselsdag med leg, latter og masser af kærlighed minder os om, hvor meget gensyn mellem hvalpe og deres familier kan styrke båndene og skabe varige fællesskaber.

Hjertelungeorm truer danske hunde

29-04-2025 10:46, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

AFSLØRING: De 10 klogeste hunderacer

27-08-2019 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse