200 frivillige hjalp med at finde Bella

20-02-2019 08:28, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kort tid efter at Bella blev adopteret til en kærlig familie, løb hun væk. I otte dage var hun forsvundet, og flere hundrede borgere på tværs af kommuner i Region Sjælland samarbejdede om at få hende hjem igen. Det lykkedes, og nu er Bella tilbage på Roskilde Internat

Copyright Ridehesten.com
Foto: Dyrenes Beskyttelse

Dyr vækker særlige følelser i os mennesker. Derfor er vi også villige til at tage de ekstra skridt for at hjælpe, når et dyr er i nød. Det vidner denne historie fra Dyrenes Beskyttelse om. 

Onsdag d. 30. januar var en lykkelig dag. Bella havde endelig fundet en familie, der ville give hende al den kærlighed, hun fortjente. Hun blev adopteret fra Roskilde Internat, men allerede kort tid efter, fandt hun et smuthul til at slippe ud af hænderne på sin nye ejere.

Bella har en baggrund som gadehund, og derfor kom det ikke bag på personalet på internatet, at hun var fræk nok til at stikke af:

 – Da vi havde hende i vores varetægt, oplevede vi også, at hun havde selektiv hørelse. Det vil sige, at hvis der skete for meget festligt omkring hende, så hverken ville eller kunne hun høre noget, fortæller Mie Munck, hundeansvarlig på Roskilde Internat.

Til gengæld mener Mie, at det er Bellas erfaring fra gaden, der har hjulpet hende til at overleve så mange dage på egen fod i naturen:

– Jeg ville så gerne vide, hvordan hun har klaret sig alene. Hvad har hun spist? Hvor har hun fundet tryghed til at hvile sig? Jeg ville give meget for optagelser fra et Go Pro kamera fra de otte dage, griner Mie Munck.

Roskilde Internat efterlyste Bella på deres Facebook side torsdag d. 31. januar, og posten blev delt mere end 4000 gange. Interessen for at finde Bella blev spredt ud til kommuner som Hedehusene, Fløng, Sengeløse, Roskilde og Taastrup, hvor bekymrede borgere frivilligt dedikerede deres tid på at lede efter Bella. Det rørte personalet på internatet:

– Vi er enormt overvældet over, at så mange mennesker ville bruge deres tid på at lede efter Bella. Nogen tog endda fri fra arbejde. Uden det gode samarbejde med dem, havde vi nok stadig ledt efter Bella, siger Mie Munck.

Nu er Bella tilbage på Roskilde Internat, men det kan godt mærkes på hende, at hun har været på fri fod i otte dage. Hendes adfærd har ændret sig til, at hun lystrer mindre og i det hele taget er blevet mere fræk, fortæller Mie:

– Bella bor hos mig, så jeg kan arbejde intenst med hende. Især indkald har vi trænet meget, siden hun kom tilbage, og først nu er hun begyndt at komme, når jeg kalder, afslutter Mie.

Dyrenes Beskyttelse vil gerne takke alle de mange frivillige, der har hjulpet Roskilde Internat med at spore Bella.

Læs også

Frivillige skaber tryghed og omsorg for dyrene på internatet

24-02-2025 11:38, af Cecilie Friis Amstrup

Hos Dyrenes Beskyttelse Aarhus spiller de frivillige en vigtig rolle i hverdagen. De hjælper med at skabe en tryg og berigende hverdag for dyrene - både hunde, katte og andre dyr, der har brug for omsorg.

Målrettet træning giver internathunde en ny chance

17-02-2025 08:13, af Cecilie Friis Amstrup

Hos Dyrenes Beskyttelse Aarhus arbejder hundeadfærdsinstruktører målrettet med træning, der styrker hundenes selvtillid og giver dem de bedste forudsætninger for en ny start

Tag din hund med på Valentinsgåtur og støt en god sag

10-02-2025 14:56, af Cecilie Friis Amstrup

Gå en hyggelig tur med din bedste ven og hjælp svigtede hunde til et nyt hjem

Galgo espanol: En spansk jagthund i knibe

26-11-2021 12:00, af Marie Helene Rigård Rohleder

Der lever mere end 400.000 hunde af racen galgo espanol i Spanien, hvor de bruges til jagt og væddeløb. Mange af hundene lever under kummerlige forhold, og hvis de ikke duer bliver de smidt på gaden eller skudt. Dokumentaristen Yeray Lopez er bosat i Danmark og har viet sit liv til at kæmpe for et mere dyrevenligt liv for galgoerne

Misbrugt hund er bange for alt – bortset fra 11 måneder gammel baby

11-10-2016 14:48, af Kasper Larsson
Elizabeth Spence og hendes mand har fem kæledyr – alle sammen fra et internat. Derudover har de tre børn

Indsamling til polske internathunde

15-11-2012 12:56, af Tine Luther
Sidste vinter døde knap 50 internathunde på et stort internat nær Warszawa. Nu skal en indsamling i Maxi Zoo Esbjerg forhindre, at det sker igen.

Haslev-sagen: Nu er 53 hunde overdraget til Dyrenes Beskyttelse

22-01-2013 14:45, af Tine Luther
Siden sidste tirsdag har Dyrenes Beskyttelses internat i Roskilde modtaget 53 hunde fra den omblæste Kennel Hof-Joy ved Haslev (ikke DKK-kennel). Nogle af hundene var i så dårlig forfatning, at de måtte aflives. Se tv-indslag om sagen via denne nyhed.

Mange hunde og katte i nye hjem

14-11-2018 08:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyrenes Beskyttelses internater fandt nye hjem til langt flere dyr i oktober måned end i årets øvrige måneder. 67 pct. flere dyr sammenlignet med gennemsnittet for de resterende 11 måneder

Ukraine: Hundefoder til to dage

25-02-2022 12:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hunden.dk har været i kontakt med det ukrainske internat, Priiut Best Friends, der ligger ved Kiev. Her fortæller de om kaotiske tilstande og en stigende nervøsitet for deres hundes velbefindende

Dom i Thor-sagen

14-06-2013 12:49, af Tine Luther
I dag faldt der dom i sagen om den meget medieomtalte hund Thor. Betjenten, der bortførte den fra et internat for at redde dens liv, er idømt betinget fængselsstraf.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

Nye instruktører klar til træningspladserne

28-04-2025 15:13, af Cecilie Friis Amstrup

19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Uklare regler gør hundeloven til en fælde for ejere

25-04-2025 09:07, af Cecilie Friis Amstrup

Selvom deres hund ikke har gjort noget galt, risikerer nogle danske hundeejere at få den fjernet og aflivet alene på baggrund af en tvivlsom DNA-test. Eksperter og Dyreetisk Råd opfordrer nu til at ændre loven om forbudte racer, så den bliver mere retfærdig og gennemsigtig.

Hundefødselsdag med logrende haler og store smil

26-04-2025 07:29, af Cecilie Friis Amstrup

En hundefødselsdag med leg, latter og masser af kærlighed minder os om, hvor meget gensyn mellem hvalpe og deres familier kan styrke båndene og skabe varige fællesskaber.

Hjertelungeorm truer danske hunde

29-04-2025 10:46, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

AFSLØRING: De 10 klogeste hunderacer

27-08-2019 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse