Advarsel: Denne artikel indeholder voldsomme billeder af de spanske hunde.
En radmager galgo epsanol bliver indleveret på et internat i Spanien. Den humper på tre ben ned af det kolde grå stengulv på vej mod et par kærlige og plejende hænder, som skal hjælpe hunden, der senere bliver døbt Arnold, tilbage til et værdigt hundeliv.
For Arnold vil livet. Bogstaveligt talt. Da han ikke duede, som jagthund blev han lænket til et træ og efterladt i den spanske ødemark. I ren desperation gnavede han sig helt ind til knoglen i sit eget forben, så han kunne slippe fri af lænken og halte ud i friheden. Ind på et af de mange overfyldte internater med hunde af racen galgo espanol i Spanien.
Dette er blot en af de gribende scener fra dokumentaren Yo Galgo af den spanske dokumentarist Yeray Lopez, som bor i Danmark med sin danske kone og selvfølgelig to galgo espanol.
Yeray Lopez har fortalt sin historie til Hunden.dk. Om kærligheden til sin firbenende galgo. Om vejen ind i den farlige og skjulte spanske jagtverden og hjem til de avlere, som masseproducerer galgoer. Om hvordan han har produceret dokumentaren Yo Galgo, som endte med at give ham adgang til EU-parlamentet for at tale hundenes sag.
Køb dig en hund og bliv rask
Yeray er født i Spanien, men har boet i Danmark af to omgange på grund af hans danske kone. Han har tidligere kæmpet med en depression, og på et tidspunkt foreslog hans kæreste ham at købe sig en hund. "Køb dig et hund og kom ud og gå". Som sagt så gjort og her begyndte Yeray Lopez for alvor at interessere sig for den spanske race galgo espanol.
– Galgoen har altid været omgærdet af en vis mystik for mig. Den her elegante jagthund, som jeg godt vidste levede under kritisable forhold, men mere vidste jeg heller ikke. Så tog jeg til Spanien og købte Bacalao. Herefter opstod interessen til at lave en film om galgoerne. I starten troede jeg det skulle være en børnefilm med Bacalao i hovedrollen, men jo dybere jeg kom ind i det spanske jagtmiljø, jo mere alvorligt blev det, fortæller Yeray Lopez.
Du kan se dokumentaren Yo Galgo for et mindre beløb ved at trykke HER.
Ukontrolleret masseproduktion for at få en champion
Der lever i omegnen af 400.000 galgoer i Spanien. Over 80% af Spaniens areal er godkendt til jagt, og det er her galgoerne kommer ind i billedet. De bliver avlet til at jage harer i det fri, for Spanien er det eneste EU-land, hvor jagt med hunde i det åbne land stadigvæk er tilladt.
Hver selvstændig region i Spanien har sin egen jagtlov, inklusiv lovgivning om dyrevelfærd. Derfor findes der 17 forskellige jagtlove i Spanien, som naturligvis skaber en del forvirring og miskommunikation.
– Størstedelen af hundene har ingen mikrochip, så ejeren kan identificeres og holdes til ansvar, og straffen for ikke at give sin hund en mikrochip eller lovpligtig vaccination er minimal. Der er ingen landsdækkende regulering af eller regler for hundeavlerne, og derfor avles der helt ukontrollerbart, siger Yeray Lopez.
Avlerne er mest interesseret i tæverne, og derfor bliver mange hanhunde skaffet af vejen ved fødslen. Galgoerne får derudover også store kuld, ofte over 8 hvalpe. Og så tager det mange mange hunde at få den rigtige jagthund. En champion.
Alt det er med til at avlerne i høj grad masseproducerer galgoerne. En avl der er løbet løbsk. Bogstaveligt talt.
– Det handler også om stolthed blandt avlerne. De skal hele tiden vise deres nye hunde frem, og så er livet som jagthund eller væddeløbshund meget fysisk hårdt. Mange hunde får skader af at jagte haren i det fri, og så kasseres den som jagthund, siger Yeray Lopez.
Duer ikke - væk!
Det tog Yeray Lopez over 4 år at lave dokumentarfilmen Yo Galgo. Han boede med avlerne og jægerne, og fulgte hundene fra fødsel til død. For ja, i dokumentaren viser der også rystende scener fra, hvad der bedst kan beskrives som "hunde-kirkegårde". Store marker med højt græs hvor døde hunde og hundeskeletter kæmper om pladsen.
– Dokumentaren viser ikke engang det værste. Jeg har set meget værre ting, end hvad jeg viser jer, siger Yeray Lopez.
Dokumentaren skildrer en udbredt "brug og smid væk-kultur" blandt jægerne. Galgoerne bruges til jagt i det fri, og hundevæddeløb hvor de jagter en falsk harer. Hundene anses ikke som kæledyr, men som brugs- og arbejdsdyr. Hvis de ikke duer til deres job, kasseres de.
I dokumentaren interviewer Yeray Lopez flere jægere, som fortæller hvordan de enten skyder hundene eller giver dem væk. Men den barske virkelighed vidner også om mange tusinde galgoer, der indleveres på de spanske internater eller indfanges i det fri af internatmedarbejderne, fordi hundene er blevet efterladt af deres ejere.
– Internaterne kan ikke følge med. De får nye galgoer ind hver dag, og mange af dem gør et stort stykke arbejde med at skaffe nye hjem til hundene, i eksempelvis Danmark, så er problemet uoverskueligt, fordi der hver dag kommer nye hunde ind, der trænger til hjælp, fortæller Yeray Lopez, som også hjælper med at videreformidle spanske hunde til Danmark.
En tale for Europa Parlamentet
I starten af 2021 blev Yeray Lopez inviteret til at tale galgoerne sag foran den specielle komite "Eurogroup for Animals" ved Europa Parlamentet. Det vidner om, at det sker fremskridt i kampen for at sikre bedre dyrevelfærd for de spanske hunde.
I kan se hele hans tale på engelsk og læse mere info ved at trykke HER.
I talen præsenterede han også flere bud på løsninger. Her er blot et udvalg:
– Jeg elsker galgoerne, og jeg stopper ikke med at skabe øget opmærksomhed om deres levevilkår. Du skal bekymre dig om de spanske galgoer, fordi vi er bedre mennesker, end at behandle levende dyr på den måde. Vi kan gøre det bedre! afslutter Yeray Lopez.
I dag er der DM i lurecoursing i Nørresundby. Et mesterskab, der desværre er blevet overskygget af en rigtig trist episode
I ring 10 er der fyldt med mynder af alverdens slags. En af dem er en galgo espanol importeret fra Spanien
Det er ikke kun hundredvis af heste, der indtager Dyrskuepladsen i Roskilde til Store Hestedag i weekenden. Hestedagen er i høj grad også en hundens dag med over 700 tilmeldte racehunde og et væld af aktiviteter for hundeejere og deres firbenede venner
Hyrdning, jagt og evnen til at trække slæder. Det var evner, som også var meget værd i oldtiden. Derfor blev hunde brugt som handelsvare
Sophia van Binsbergen og hendes labrador retriever Deus deltog i Dansk Kennel Klubs DM i schweissspor i de krævende og vildtrige skove omkring Gisselfeld Kloster. Det blev en dramatisk prøve med tidspres, afledninger og indre uro, men også en oplevelse, der endte med lettelse og stolthed.
Der er nok at opleve, når Frederiksborgcentret igen åbner dørene for Jagt, Vildt & Våben jagtmessen. Arrangementet er ikke kun for jægere, men også for ganske almindelige familier og hundeinteresserede
Til tider glemmer vi, at mange af vores hunde er topatleter, som yder store fysiske præstationer fx til jagt, canicross, agility, mv. Derfor har de brug for vores hjælp til at yde deres bedste og undgå skader. I min seneste blog skrev jeg om vigtigheden af at varme op, når vores sports-hunde skal ud og præstere. I dag skal det handle om tiden efter, hunden har været afsted: Hvordan sikrer vi på bedste vis, at hunden hurtigt kommer sig ovenpå kraftanstrengelserne og restituerer bedst muligt
Lørdag var der coronasikker hundeprøve hos Sanne og Annes online hundetræning. Mange deltog og du kan se videoerne
De første otte år af sit liv, blev Richard så dårligt behandlet, at han mistede pelsen på ryggen og tissede blod. Det lykkedes en frivillig i Dyrenes Beskyttelse at redde ham i tide, og for nyligt blev han adopteret af den familie, han skal blive gammel hos. Det skriver Dyrenes Beskyttelse på deres hjemmeside
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.
Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Nu bliver det lettere for jyske ejere af Cavalier King Charles Spaniel at få foretaget vigtige MRI-scanninger. Viborg Dyrehospital tilbyder nu den avancerede screening, der er afgørende for at bekæmpe arvelige lidelser som syringomyeli og sikre sundere avl i fremtiden.
Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.