Vi i Dansk Kennel Klub glæder os til et brag af en afslutningsfest på udstillingsåret 2025, når Messehallerne igen slår dørene op for de over 11.000 tilmeldte og spændte hunde og deres ejere, som står på spring og er helt klar, når weekendens tre dages hundeudstilling skyldes i gang. I år byder Winter Wonder Show på den prestigefyldte Nordisk vinderudstilling 2025, der kun afholdes i Danmark hvert fjerde år.
Og de kommer alle sammen
De små og de store, de elegante og de robuste, de langhårede og de helt glatpelsede, de hurtige og de langsomme. Hundene altså – de kommer i alle afskygninger til Winter Wonder Show i Herning. Uanset om man er til selskabshunde, jagthunde, hyrdehunde eller terriere, er der garanti for både charme, energi og et væld af logrende haler.
Med 277 forskellige hunderacer om fredagen, og 299 både lørdag og søndag er der garanti for kontraster og wow-oplevelser. Publikum kan opleve alt fra den lille russkaya tsvetnaya bolonka – en charmerende selskabshund på blot få kilo – til den imponerende grand danois, der med sin højde og værdige fremtoning altid vækker beundring.
Du kan f.eks. lægge din vej forbi bedømmelserne af kendte racer som labrador retriever, hvor der er 83 tilmeldte hunde om lørdagen. Du kan også opleve 119 gravhunde i forskellige størrelser og hårlag.
Men du kan også opleve hunderacer som man ikke så ofte ser i gadebilledet. Der er nemlig hele 17 manchester terrier tilmeldt. Racen er kendt for sin elegante bygning, blanke sorte pels med rustrøde aftegninger og sit livlige, intelligente væsen. Af andre racer som vi heller ikke så ofte ser, kan nævnes; 1 komondor og 2 Maremma.
Årets hunde kåres – og nye vindere hyldes med rosetter
Winter Wonder Show markerer den store finale på udstillingsåret i Dansk Kennel Klub – tre dage fyldt med fantastiske hundeoplevelser, flotte hunde og forrygende konkurrencer.
Allerede fredag åbnes weekenden med en international CACIB-udstilling, hvor deltagerne har mulighed for at kvalificere sig til verdens mest prestigefyldte hundeudstilling, Crufts 2027 i England.
Lørdag står i de nordiske farvers tegn, når Nordisk vinderudstilling 2025 afholdes – en begivenhed, der kun finder sted i Danmark hvert fjerde år, idet værtskabet går på skift mellem Danmark, Finland, Norge og Sverige. Besøg Nordisk Torv midt i hal C og få en hyggelig snak med kennelklubberne i de nordiske lande.
Søndag rundes weekenden af med den traditionsrige Dansk vinderudstilling, som sætter det officielle punktum for udstillingsåret. Hundene dyster om at blive kåret til dagens smukkeste hund – og om at blive kåret som Dansk vinder 2025. Når udstillingen er slut, kendes også resultatet for, hvem der endeligt kan smykke sig med de prestigefyldte titler Årets Hund, Årets Veteran og Årets Avlshund 2025 i Dansk Kennel Klub.
Winter Wonder Show er ikke blot en almindelig hundeudstilling, men også rammen om den højtidelige hædring af årets mest vindende hunde. Denne festlige afslutning finder sted søndag efter dagens Best in Show, og vil som altid foregå med pomp, pragt og stor begejstring fra publikum.
Unge talenter i rampelyset
Lørdagens udstilling byder på en helt særlig begivenhed, der kun finder sted i Danmark hvert fjerde år: Nordisk Mesterskab i juniorhandling. Her er det ikke hunden, men den unge fremviser – juniorhandleren – der er i fokus. Deltagerne, som er mellem 10 og 18 år, bliver bedømt på deres evne til at samarbejde med og præsentere hunden på bedst mulige måde.
De unge talenter repræsenterer Danmark, Sverige, Norge, Finland og Island, og hvert land stiller med et hold på fire juniorhandlere. Der konkurreres både i holdkonkurrence og individuelt, hvor dommerne lægger vægt på samarbejde, teknik og forståelse for hundens adfærd.
Bedømmelserne begynder kl. 9.30 lørdag morgen, og spændingen kulminerer i finalen mellem kl. 14.00 og 15.00, hvor de dygtigste unge fremvisere bliver hyldet foran publikum.
Alt dét for børn – og barnlige sjæle
Til børnene, der er med på udstillingen, vil der være masser af sjov at finde i Dansk Kennel Klub’s Hund & Familie-stand, der ligger i hal C. Her kan børnene blandt andet tegne, lave perleplader og julepynt. Samtidig kan forældrene få en god snak om valg af hund og livet med hund og selvfølgelig kan man også hilse på en masse søde hunde. Derudover vil der igen i år være vores populære skattejagt, hvor man kan få fine præmier med hjem. Det hele er ganske gratis.
Et shoppeunivers for alle hundeelskere
Udover de 56 udstillingsringe danner Messecenter Hernings store haller også ramme for hele 37 stande, hvor du kan købe alt til hund og livet som hundeejer. Der vil være alt hvad et hundeelskerhjerte kan begære – og lidt til. Så kom og oplev en weekend fyldt med hundeglæde, konkurrencer og spændende aktiviteter. Vi glæder os til endnu en gang at byde jer velkommen til Winter Wonder Show.
FAKTA OM WINTER WONDER SHOW
Hvor, hvornår og hvordan?
Dato: 7.-8.-9. november 2025
Udstillingens adresse:
MCH Messecenter Herning, Vardevej 1, 7400 Herning
Udstillingerne foregår indendørs.
Åbningstider:
Indgangen åbner kl. 07.30, og konkurrencerne starter kl. 09.00 alle dage.
Finalekonkurrencerne: kl. 15.00 i finaleringen (Store ring).
Adgangspriser:
Voksne: Kr. 65,- pr. dag.
Børn 6-12 år: Kr. 15,- pr. dag.
Børn under 6 år: Gratis
Familiebillet (2 voksne + 3 børn): Kr. 130,- pr. dag.
Entré for gæstehund (+ 3 mdr.): Kr. 40,- pr. dag.
Kontakt:
Har du brug for mere information, ønsker til interview eller kontakt til case fra lokalområdet, så kontakt venligst: Leder af DKK´s udstillingsafdeling: Jette Nielsen, tlf. 5618 8126. Email: jeni@dkk.dk
Vil du vide mere:
Kontakt DKK´s information: 56 18 81 00
Eller læs mere her
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede
Under årets største udstilling i Herning var der stande i alle afskygninger. Mange af dem tilbød behandlinger til din hund, så som kiropraktik, massage, osteopati eller kranio sakral terapi.
Hunde i alle afskygninger fra baby- til veteranklasse indtager Rønne Stadion Nord denne weekend den 16.-18. august til den årlige bornholmske hundeudstillingsfest. Så selvom skoleferien er slut, så forlæng feriefølelsen og ta’ hele familien med til tre herlige dage til årets hyggeligste hundeudstilling – og din hund er selvfølgelig også meget velkommen.
Under Johanna Allanachs oplæg om aktiviteter i Dansk Kennel Klub blev deltagerne bedt om at tænke ud af boksen. Nu er det din tur
I torsdags startede Dansk Kennel Klubs hovedsponsor, Royal Canin, en webinarrække for opdrættere og vil gerne give opdrættere, der er medlem af DKK mulighed for at deltage - ganske gratis
Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et spændende oplæg fra dyrlæge og adfærdsekspert Iben Meyer og dyrlæge og lektor Helle Friis Proschowsky. Begge har gennem en årrække forsket, undervist og formidlet viden om hundes adfærd og velfærd, og sammen er de to blandt de mest markante stemmer i debatten om, hvordan vi bedst forstår og behandler vores hunde
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.
Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.
Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Efter en nat med uhyggelige lys og rødglødende øjne vil Vitus helst blive i sengen. Men i haven venter nye spor og et møde bag egetræet, der afslører, at natten måske slet ikke er forbi.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Fællesskabet vokser, når vi deler. Bidrag med jeres historier og vær med til at forme hundelivet i Danmark.